Dilan Alp'a Yapılanlar Hangi Vicdana Sığar?

11.05.2013 23:30:52
A+ A-

 

1 Mayıs olaylarında polisin havaya atması gereken gaz bombası; Dilan'ın başına isabet etmiş ve 17 yaşındaki imam hatip lisesi öğrencisi Dilan ağır yaralanmıştı.

Olayın ardından Dilan Medicalpark Hastanesine kaldırılmış ve yoğun bakıma alınmıştı. Fakat medyada Dilan ile ilgili haberlerin artması olayı başka boyutlara taşıdı.

Gaz bombası nasıl olur da direkt göstericilere doğru ateş edilebilir? Bu, kabul edilecek bir şey değildi.

Fakat tam bu esnada İstanbul valisi Hüseyin Avni Mutlu, polisin yaptığı kasıtlı veya kasıtsız hatayı görmeyerek bütün suçu Dilan'a yüklemesi, onu örgüt üyesi olmakla suçlaması, elindeki turşu şişesine molotof kokteyli demesi ve  17 olan yaşını büyütüp 19 yaşında diye göstermeye çalışması herkesi şaşırtmıştı.

Kamuoyu, nasıl olur da Vali Bey polisin hatasını saklamak için bu kadar canhıraş uğraş verir diye düşünürken Dilan  daha yoğun bakım ünitesinden yeni çıkmış vaziyetteyken iyileşmeden Medicalpark hastanesinden apar topar yer yok denilerek kapıya konuldu. Dilan'ın işsiz olan babası hastane hastane dolaşıp hepsinden 'ret' cevabı aldıktan sonra zoraki Yenibosna'da bir tıp merkezinde (hastane değil dikkat) kızını yatırabildi.

Herkes pekala biliyor ki malum hastanenin sahipleri kim. herkes pekala biliyor ki istense her yerde Dilan' a yer bulunabilirdi ama istenmedi hatta kapı dışarı edildi.

İnsan soramadan edemiyor, Dilan birilerini öfkesini taşırmak için ne suç işledi ki acaba?

Bilinen tek suçu güçlünün yanında yer almaması, iktidardakiler gibi düşünmemesiydi. Koca İstanbul'un Valisini kamuoyunda ve medyada çok zor duruma düşürmüş olmasıydı. Bu da başına onca şey getirmesine yetti de arttı.

Evet istanbul Valisi, hakikat bunca ayan beyan ortadayken polise tek laf bile etmeden ona toz kondurmadan bütün suçu 17 yaşındaki gencecik Dilan'ın omuzlarına yıktı. Hadi bu dünyada her şeyi istediğiniz gibi şekillendiriyor kafanıza göre hüküm veriyorsunuz da peki ya öbür dünyada ne yapacaksınız?

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.