Diren Türkiyem...

14.09.2014 23:59:05
A+ A-

TÜRKİYE; nice kavimleri, saltanatları bağrında taşımış asil ülke! Etrafı denizlerle çevrili, doğası, bereketli topraklarıyla kıskanılan cennet. Sana bakıyorum ve gördüğüm tek şey hüzün. Hem bu kadar güzel ve imrenilesi olup hem de bu kadar yok edilmeye uğraşılan memleketim benim.

Aslında hayrete düşmemek elde değil, çünkü baştaki yöneticilerin işi çok kolay ama nedense onlar başka şeylere odaklandıkları için asıl görünmesi gerekenleri farkedemiyorlar. Bir düşünün; deniz bakımından zengin, bor madeni ve petrol gibi büyük rezervlere sahip, dört mevsimi aynı anda yaşatabilen bölgeleri bulunan ve bundan dolayı her türlü ürün üretimine elverişli, tarihi ve turistik birikime sahip, hayvancılığın en iyi şekilde yapılabileceği koşulların olduğu bir ülkemiz var.

Peki bütün bunlara karşılık elimizde neler var; altyapının yanlış yapılması sayesinde boşa giden yağmur suları ve israflar yüzünden kuruyan barajlar, çiftçiye maliyeti yüksek ama kazancı az hizmet vermekten kaynaklanan tükenen üretim tablosu, bulunan maden rezervlerinin ne hikmetse anında kapatılarak yokedilmesi, insanların bilinçsizliği yüzünden kirlenen ve bu yüzden balıkların tükenmek üzere olduğu zavallı denizler.

Tabi ki bunlar yaşanınca ortaya şöyle bir tablo çıkıyor; kahve köşelerinde bekleyen gençler, üç kuruş maaş alabilmek adına canlarını riske atan ve malesef bu uğurda ölen işçiler, her üstgeçitte elleri buz kesmiş dilenen zavallı çocuklar, piskolojisi bozulduğu için birbirini öldüren ya da uyuşturucuya dadanıp yokolan bedenler ve yavaş yavaş mahvolan bir ülke.

Eğer bu tablo nasıl düzelir derseniz aslında çok basit bir kaç yodan geçiyor derim. İlk yapılması gereken devletin başındaki ve o makama gelene kadar bir sürü vaatler veren yöneticilerin "acaba nerede otursam?" derdini bırakıp "ülkeyi nasıl kurtarırız?" derdine düşmeleri gerekiyor. Cennet gibi yurdumuzu ve içinde barındırdığı cevherleri dışarı çıkarmak ve insanlarımıza çalışma imkanları yaratmak bizi kalkındırdığı gibi yurtdışına olan saçma muhtaçlığımızı da bitirecektir. Saray gibi evlerde oturup, işçiye ve asgari ücrete 30,00 TL gibi komik zamlar yapanlar, evine ekmek götüremeyen bir babanın isyanını, çocukları doysun diye aç uyuyan anneleri ve tek derdi ekmek parası olan, yerin altında ya da metrelerce yüksekte çalışıp hayatlarını kaybeden o temiz yürekleri anlayabilirler mi bilmiyorum?

Bütün bu olanlara karşılık tek duam var; ya emanete sahip çıksın genç nesil, uyansın uykudan ya da kalksın yerinden mavi gözlü asil kumandan!

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUMLAR

Ne mutlu bana... -

Taktir ettiğiniz için ben teşekkür ederim :)

1 0
Gerçekten de diren TÜRKİYEM! -

Çok güzel özetlemişsiniz tebrik ederim...

0 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.