Diyarbakır Cezaevi'nde yaşananlarla ilgili devlet tazminat ödeyecek

26.09.2013 15:18:59
A+ A-

 

Ankara 12.Ağır Ceza Mahkemesi darbeci generaller Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’yı yargılamaya devam ederken, benim de vekil sıfatı ile içinde olduğum bir davada önemli ve benzer davalara emsal olabilecek bir tazminat kararı verildi. İzmir 4.Ağır Ceza Mahkemesinde 12 Eylül sonrası 4 yılı aşkın bir süre Diyarbakır 5 nolu Cezaevinde tutuklu kalan Sedat Kuyurtar adına geçen yıl açtığımız tazminat davası sona erdi. Henüz kesinleşmeyen ve gerekçesi açıklanmayan karara göre devlet Sedat Kuyurtar’a maddî zarar olarak 578 lira, yaşadığı işkence ve haksız olarak tutuklu kaldığı süreden dolayı oluşan manevî zararına karşılık olarak da 30 bin lira tazminat ödenmesine hükmedildi.

 


Her ne kadar dava kısmen ve düşük tazminat tutarları ile kabul edilmiş olsa da, davanın zamanaşımı engeline takılmamış olması ve mağdurun mağduriyetinin Mahkemece kabul edilmesi önemli bir sonuç… Henüz kesinleşmemiş olsa da bu kararın önemli sonuçları var:

1- Mağdurun mağduriyeti Mahkeme tarafından kabul edilmiş, döneme, yaşananlara dair ayrıca bir araştırma gereği duymadan karar vermiştir.

2- Yaşananların insanlığa karşı bir suç olduğu ön kabulü ile davanın esasına girilmiş ve Mahkeme heyeti zamanaşımı engeline takılmadan karar vermiştir.

3- Bu davada verilen karar ile Yargıçlarımız insan hak ve özgürlükleri lehine yorum yaparak geçmişle hesaplaşmanın yolunu açmışlardır…

Çözüm süreci ve toplumsal barış ile ilgili gündemimizin yoğun olduğu bu dönemde artık geçmişle gerçek bir hesaplaşma içine girilmesi gereği ortada. Bu noktada ülkemizde de hakikatler sadece 12 Eylül vakaları ile ilgili değil, geçmişte yaşatılan, tüm mağduriyetlerle ilgili açıklıkla ortaya konulmalı, mağdurların mağduriyetlikleri kabul görmeli, sorumlulardan mutlaka Mahkemeler aracılığı ile hesap sorulmalı, insan hak ve özgürlüklerine kasteden kamu görevlileri ile devlet politikalarını uygulayanların cezalandırıcı adalet ile karşı karşıya kalmaları sağlanmalıdır.

İşte bu noktada İzmir 4.Ağır Ceza Mahkemesinin amcam Sedat Kuyurtar ile ilgili verdiği karar son derece anlamlı ve önemlidir. Karar tazminat miktarı açısında yeterli olmasa dahi, tazminat talebinin kabulü noktasında son derece yerinde.   

Hakikatlerle yüzleşerek ortak bir gelecekte uzlaşmak için diğer mağdurlar da haklarını aramaktan çekinmemeli ve devletin adım atması için zorlayıcı olacağı öngörülen bu yargı yolunu kullanmalılar.

 

Diyarbakır 5 nolu cezaevinde neler yaşanmıştı:

Diyarbakır Cezaevi Gerçeğiyle Yüzleşme Araştırma ve Adalet Komisyonu raporunda geçtiği üzere Köpek saldırtma, zincir, germe, ayaktan asma, tepe, kule, ranza altı, kantar, kervan, sehpa, cop sokma, çek-çek, lağım suyuna sokma, kitap okuma, marş söyletme, öl dediğimde, sigara içirme, banyo, sayım düzeni, gece nöbeti, lokomotif, pislik yedirme, işeme, tecavüz, hastane, verem, ayakta bekletme, konuşma yasağı, gece baskını, avukat –ziyaret yasağı, Mahkeme dayağı diye adlandırılan işkenceler tüm mahkumlara yaşatıldı.1981-1989 yılları arasında işkenceye maruz kalan 34 kişi öldü, yüzlerce kişi sakat kaldı. Bu kişilerden 25'i aldığı ağır darbeler sonucu, 5'i açlık direnişi sonucu yaşamını yitirdi. Tutuklulardan 5'inin kendini asarak, 4'ünün kendini yakarak intihar ettiği cezaevindeki işkenceci görevlilerden hiçbiri ceza almadı.

                            

 

 

                 

 

             

 

Çizimler: Zülfikar Tak

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.