E feminizm de kocayı bulana kadar kızlar...

08.03.2016 12:21:27
A+ A-

Daha doğar doğmaz başlıyor savaşımız.

Erkek çocuk olarak mı dünyaya geldin. Hanene bayram gelir. "Biz de canlıyız biz de doğduk" diye sevinmelerini bekleyeceksin ya; bekleme boşa. Onların kıymetlileri erkek evlatları...

Annen belki ayırmaz da, baban tabi ki erkek kardeşinle oynayacak, onunla daha çok ilgilenecek. Babadan küçücük yaşlarda alman gereken güven, şefkat, sevgi gibi duyguları unut. Sen bir kız çocuğu olduğun için eksiksin ve daha dört duvar arasında yaşarken bile aşılanacak sana bu duygu.

İlkokula başlarken "eteğin kısa olmasın hakkında kötü düşünürler" diye bileklerinde etek giydirecekler sana. Sosyal hayata böyle başlayacaksın. Çünkü 6 yaşındaki erkek arkadaşların 20 cmlik bacaklarını görebilir ve tahrik olabilir. Formanın boyuna toplumun değer yargıları karar verecek. Erkek arkadaşlarınla falan iyi anlaşırsan o yaşta anlarlar senin ileride tehlike arz ettiğini; velisinden öğretmenine kenara çekip uyarırlar seni.

Ergenliğe girdin ruhsal, fiziksel değişimler yaşıyorsun ya... Aslında sana anlayışlı ve yakın davranılmalıdır değil mi? Toplumun kuralları öyle baskı altına alacak ki seni büyüdüğüne lanet edeceksin. Adet mi gördün; önce annenden bir tokat yemeye hazır ol. Çünkü gelenekler böyle. Kaç kadın bunun travmasını yıllarca atamamıştır üzerinden biliyor musun? Doğurganlığa adım atman, bir kadın tarafından doğurulanlar tarafından ayıp karşılanmıştır çünkü. Bu sebeple o tokadı hak ediyorsun sen.

Baban abini sünnet ettirdiğini sosyal medyaya cümle aleme ilan edip, bununla gurur duyacak ama  senin ergenliğin, adet görmen, göğüslerinin çıkması ayıp olduğu için annenin büyük çabalarıyla birlikte babandan bile gizlenecek.

15 yaşındaki abini ellerinden tutup cinselliği parayla yaşatmaya götürürken baban, sana üniversiteye kadar erkek arkadaşın olmasını yasaklayacak.

Türkiye'de, kazara oldu ya, ailen kısmen bilinçli olmuş da üniversiteye girmeyi başarmışsın. Abin dikilecektir başında; sevgilin olmasın diye. Aman olur ya kız kıza da çıksan dışarı, alkol falan alamazsın. Mini etek giymek zaten ilkokuldan beri sorun biliyorsun; hiç açma bile konuyu. O ruju da biraz silelim.

Nasıl gece arkadaşının doğum gününe gideceksin? Delirdin herhalde... Sokakta görse adam seni sıkıştırsa o saatte haklıdır sana dokunmaya. Otobüste de oturamıyorsan binmeyeceksin; malum bu insanları cezalandırmak yerine "fordçu" diye isim takıp eğlenen bir ülkeyiz biz çünkü.

Minibüse binersen en iyi ihtimal şoför aynadan sana bakış atacaktır. Taksiye binersen "nereye gidiyorsunuz ben de katılayım size" diye taciz edecektir. Sen o okumuş kadın, sen o her şeye kafa tutan kadın, "aman susayım da tecavüz etmesin, öldürmesin bari"  diyecek noktaya geleceksin bu ülkede!

Başına bir şey gelirse de söyleyeyim şimdiden; abin ya da baban adama bir şey yapmayacakları gibi seni de bundan sonra sokağa çıkarmaz hatta okuldan da alırlar. O yüzden zaten en mantıklısı da bu tarz bir şey yaşadığında ailenden saklamak.

Üniversiteyi bitirdin. Şimdi sıra evlenmekte. Zaten neden okudun onu biz de anlamadık. Ne çalışması canım yıllarca ailen baktı sana. Şimdi de kocan bakacak. Artık onun sorumluluğundasın. Tabi çocukluktan aşılanan güvensizlik olsun, gençlikteki baskılar olsun sen şimdi evlenecek adam da bulamayacağın için ailen senin yerine buldu. Bundan sonra o ne derse o. Sözünden çıkmayacaksın. Yemeğini yapıp çocuğunu doğuracaksın.

Biraz şanslısın ve ailen evlenmeden çalışmana onay mı verdi? Haydi bakalım önce iş görüşmelerinden taciz görmeden kurtulmalısın. Aman iş görüşmesine usturuplu giyin ki; adam seni taciz etmek için işe almasın. Fazla da güler yüzlü olma hafif meşrep derler. Kaptın mı işi? Helal olsun... Yalnız biliyorsun yine eve geç dönmek yok. Öyle çıkışta arkadaşlarımla "bir drink alayım" falan unut onları. Sokaklar sapık kaynıyor. Seni o saatte dışarda görürlerse "bu saatte namuslu bir kadının sokakta ne işi var" der istediklerini yaparlar; haklılar da...

Anne olma yaşın geldi değil mi? İstiyorsun ama biraz da korku var tabi. Vücudun falan bozulacak... Lütfen böyle şeylere yorma kafanı önemli olan ailelerin senden istediği; doğurganlığın. Ergenken utanıyorlardı ama şimdi durmaksınız üreyeceksin. Ne yapacaksın zaten bundan sonra düz karını, güzel göğsün, çatlaksız popoyu? Hayır aklın başka yerde mi anlamadım?

Çocuğun oldu ya; paha biçilemez o duyguyu tattın. Dünyadaki her zorluğun üstesinden gelebilirsiniz birlikte... İlk aylar zordu baya değil mi? Sen günde 3 saat uykuyla emzirmeye çalışıp, uyanık kalmaya çalışırken, sana hiç yardımcı olmayıp bir de o halde seni zorlayan adamla uğraşacaksın. Kocan o senin ne isterse yapacaksın unutma. Geceleri çocuğa bakmak için hep sen kalkacaksın. Tabi ki erkek olmadan yapamazdın bu çocuğu. Erkek üstüne düşen görevi yaptı. Artık tamamı sende.

Senin artık sosyal hayata katılmak, arkadaşlarınla zaman geçirmek, spor yapmak gibi bir hakkın yok. Çocuklu bir kadınsın sen artık süslenmek ne demek? Çalışmak mı? Şaşırdın herhalde otur oturduğun yerde. Senin tek sıfatın anne olmak, evinin kadını olmak bundan sonra... İzin alabilirsen belki günlere falan gidersin...

ÇOK MU ABARTI GELDİ?

Siz hiç kız kıza arabada giderken sırf rahatsız etmek için arabanıza bir grup erkek dolusu araba çarptı mı?

Dolmuşta otobüste bacağını size değdirmesin diye yanınıza kadın oturması için dua ettiniz mi?

Gece sokakta yürürken topuklu sesiniz duyulmasın diye parmak uçlarına bastınız mı?

TEM in ortasındayken sırnaşmaya çalışan taksiciye, ters cevap vermeden, kibar olmaya çalışıp, telefonda konuşur gibi yapıp "geliyorum babacığım" demek zorunda kaldınız mı?

Taciz eden patronunuza, hiç bir yere şikayet edemediğiniz ve para kazanmak zorunda olduğunuz için, eşinizden bile saklayarak, sessiz durmak zorunda kaldınız mı hiç?

Bunlar sosyal hayatta karşılaştığımız en basit tacizler... Bir de her yıl erkek terörüne kurban ettiğimiz binlercesi...

Sesleri çıkmadı. Ölümleri en sevdiklerinin elinden geldi...

Sokağa çıkıp sesimizi duyurmak bir yöntem ama çözüm değil! Sevgili anneler ve babalar, ülkenin geleceğini sizlerin yetiştirdiği evlatlar belirleyecek. Ya katiller, tacizciler yetiştireceksiniz ya da eşitliği doğuştan kabul edebilmiş bireyler.

Emekçi kadınlar günümüz MUTLU olsun...YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.