Empati Kuramama Sonucu: Gel Göçelim Gönül Gidelim burdan

24.01.2013 14:02:28
A+ A-

 

 

 

bozuldu dünyanın lezzeti tadı

gel göçelin gönül gidelim burdan

kalmadı sevginin saygının adı

gel göçelim gönül gidelim buradan

 

arifler azaldı kalmadı kâmil

hani sohbet ehli nerde ehli dil,

her ne arar ise bir gruh cahil

gel göçelim gönül gidelim burdan...

ne kadar da güzel dile getirmiş toplumun düzenini üstad Nesimi Çimen..

...

90’lı yıllarda yaşanan olaylara benzer bir olaya dün tanık oldum ve bu olayı yazmak istedim sevgili dostlar.

Her gün yaşanan mesai saatinden sonra istanbul’un durumunun vehametini bilmeyenimiz yoktur. Trafik felç olur, yarım saatte sadece birkaç metre ilerlemek dahi başarılı hale gelmektedir. Bir de otobüste isen vay haline…

 

Yine buna benzer bir günde iş çıkışı otobüse bindim, durakta kuyrukta Üsküdar otobüsüne binmeyi beklerken, birden sırada olmayan 50 yaşlarında bakımlı ve kurnaz görünümlü bir vatandaş aracın kapısına doğru yöneldi. Tam içeri girmeye çalışırken, arka taraftan bir diğer sıra eziyetini yaşayan vatandaş bu kaynak yapmak isteyen uyanığa kızdı. Adam da usulca en arka tarafa geçti.

Yaşanan bu görüntülerden sonra ben de içeri girdim ve en arkaya geçtim, birkaç dakika sonra yanımda ama ayakta yaşlı, sakallı ve kamburlaşmış sırtlı bir amca durdu.

Kültürümden öğrendiğim deneyimle hemen kalktım ve amcaya yer verdim.

Amca oturduktan bir süre sonra telefonu çaldı, telefonla konuşmaya alışkın olmadığı her halinden, yüksek sesle konuşmasından da belli olan ve çok eski model bir telefonu olan amca telefona cevap verdi. Yüksek sesten dolayı yakın çevresindeki yolcular da amcayı izledi ancak kimse konuşmadan rahatsız olmadı, hatta amcaya bakıp sempatik tavırla gülenler oldu. Amca telefona o kadar yabancıydı ki konuşma sonrası gelen mesaja bile yüksek sesle en az on defa “aloo, Rıfat! Rıfat!” diye tepki verdi. Tabi amcanın konuşmasından Kürt olduğu belliydi. Maalesef bu kurnaz, kaynakçı ve sözde mürekkep yalamış kişi amcanın konuşma biçiminden rahatsız olmaz mı, ona göre istanbul’a gelip buranın bu hale gelmesinde amca ve gibileri sorumludur demez mi, …??...

Benim de kaynakçıya tepemin tası atmaz mı?.

Başladı mı kısa süreli bir kargaşa.

“Başlarsa başlasın lan!” dedim içimden ve başladım cevap vermeye

“ Başkasına laf atan kişi, önce toplum kurallarına uysun, kuyruktakilere saygısızlığın ne demek olduğunu bilsin. Hele sen kimliğini çıkar da sizin nereli olduğunuzu öğrenelim, bence siz de buralı değilsiniz ve büyük ihtimalle amca senden daha önce bu şehre gelmiştir. Ayrıca İstanbul’u bu hale getirenler sizlersiniz”.

Tabi kaynakçı vatandaşımız da durmadan bir şeyler söylüyor ama dinleyen kim.

Yine devam ettim; “sizi amcanın neden İstanbul’da olduğunu söyleyeyim.

(Bu arada azıcık göstermiş olduğum saygı olan siz hitabını da sen diye değiştirmişim de farkında değilim) Senden daha beter zihniyettekiler amcayı ve onun gibi yüzbinlercesini köylerinden etti. Köylerini, tarlalarını, her şeylerini geride bırakıp kaçtılar, o zihniyet yüzünden göç eden amcalar, dayılar, teyzeler ve analar şimdi buradalar ve bu zehirli büyük şehirlerde sürünmektedirler.

Hadi onun buraya geliş nedeni belli ya senin?. Kim bilir sadece ekonomik içindir…

20 yıldır yaşanan bu sorunların kaynağını düşünmediniz, hiçbir zaman empati kuramadınız. Acaba neden bu insanlar yerlerini bırakıp gelmişler diye oturup düşünseydiniz şimdi bu sorun bu kadar büyümemiş olacaktı.

Ama senin tehlike olduğunu yine de sanmıyorum, çünkü sen iyi huylu bir tümörsün, tehliken göründüğü anda verilen tepkide sesin kısılır. Ya onları bu hale getiren kötü huylu tümör? Onun için daha çok zaman gerekecek, maalesef sizin gibilerle uğraşmaktan büyük sorunlara vakit kalmıyor. Bu arada amca sanki burada senin gibilerle yaşamaktan memnun mu sanıyorsun, bu yaşında köyünde evinde oturmak varken senin çöpünü temizlemesi hoşuna mı gidiyor sanıyorsun,…”

 

Sevgili dostlarım olay kısa ama hararetli sürdü, adamın inmesiyle sona erdi.

Kısa sürdü ancak bu sürede bile Türkiye’deki milliyetçiğin ve faşistliğin ne kadar geçerliliğini koruduğunu gösterdi bize. Adam indikten sonra hayırlı gün vesilesiyle konuyla alakalı duamı da ettim. Duam: Allah bize bu hayırlı günde Demokrasi ve sağduyu nasip eylesin..

 

AMİN..

 

 

Not: türkiye’de kötü tümörlü’lere karşı duruş sergilediği için alçakça öldürülen Uğur MUMCU’yu saygıyla anıyorum…

YORUMLAR

gel göçelim gönül gidelim burdan... -

madımakta katledilen aşık nesimi'yi saygıyla anıyorum...

0 1
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.