EMPERYALİZM KAOS VE KARGAŞA İSTİYOR !

15.05.2013 01:12:17
A+ A-

 

Barışa en çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde Hatay'ın Reyhanlı ilçesindekanlı eller işbaşındaydı. Reyhanlı'da onlarca canın kalleşçe bir bombalı saldırıda toprağa düşmesiyle  Türkiye Ortadoğu bataklığına çekilmek istenmektedir.  Emperyalizm, Ortadoğu ve enerji kaynakları üzerinde arzuladığı egemenliğini Türkiye'nin  Suriye topraklarına askeri bir harekatına bağlamıştır. AKP'nin dış politikada ilan ettiği komşularımızla sıfır sorun politikasından savaşçı , fetihçi bir dış politikaya geçmesi umutlandığımız barış sürecini de tehlikeye atmaktadır. Komşularının iç işlerine karışan, demokratik yönetimler yok gerekçesiyle gerici, yobaz, anti demokratik, modernleşmeye ve özgürlüklere karşı  siyasal guruplara sağlanan lojistik destekler kendi halkının güvenliğini tehdit ettiğini bir kez daha kanıtlamıştır.

Son dönemde içeride çatışmalı sürecin sona erdirilmesi için başlayan müzakere ile silahların susmasının getirdiği barış umutlarının sönmesine izin verilmemelidir. AKP Suriye muhalefetine açık, gizli verdiği destekten vazgeçmelidir. AKP dış politikasını içerde, dışarıda barış ilkesine göre yeniden düzenlemelidir. AKP, Türkiye ve Ortadoğu ülkelerinin modernleşme, demokrasi, laiklik ve bağımsız yönetim anlayışına sahip çıkmalıdır. AKP yayın yasaklarıyla, olağanüstü durum yöntemiyle olayın üstünü örtmekten vazgeçmeli, eleştirilere ve değerlendirmelere engel olmamalı, muhalefetle işbirliği aramalıdır.

Reyhanlı saldırısı din, dil, düşünce ayrımı gözetmeksizin kaos ve kargaşa yaratmaya dönük bir eylemdir. Toplumunun soğukkanlı ve sağduyulu davranabilmesi doğru bilgilenmesinden geçecektir.  İktidar sahipleri dezenformasyon veya manüple amaçlı bilgi ve belgelere sığınırsa halkın yanıtı gecikmeden gelecektir.

Reyhanlı saldırısında yaşamını yitirenlerin acısını içimizde hissediyor, aile ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil iyilikler diliyor ve bu acının son olması için her  türlü çabayı göstereceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.14 Mayıs 2013

www.sendikalbirlik.bizYORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.