Erdoğan ne yapmak istiyor?

23.03.2013 20:15:58
A+ A-

 


Aslında soruyu şöyle sormak daha doğru: Başbakan Erdoğan gerçekten barış istiyor mu?

Sayın Öcalan'ın Newroz'da okunan mektubunda barış adına tarihsel açıklamalar vardı. Belki de 30 yıllık savaşı bitirecek bugüne kadar ki en önemli gelişmeydi. Kimsenin beklemediği şekilde silahlı mücadeleden demokratik siyasete geçmek istediklerini belirtti. Deyim yerindeyse topu çok iyi değerlendirip Başbakan Erdoğan' pasladı. Elindeki esirleri koşulsuz serbest bırakan KCK de bugün ateşkes ilan edip geri çekilme için zemin hazırlanmasını istedi.

Şimdi gözler Erdoğan'da. Fakat Başbakan sanki top halen Abdullah Öcalan'da ve PKK'deymiş gibi davranıyor. PKK'nin Öcalan'ın mesajına uyup uymayacaklarını beklediğini söylerken geri çekilme için komisyon kurulmayacağını da belirtiyor. Bu şekilde PKK'nin meşrulaşmaya çalıştı(rıl)ğını iddia ediyor.

Aslında PKK'nin meşrulaşmaya çalışmıyor, PKK yasallaşmaya çalışıyor. Demokratik siyaseti benimseyeceklerini bu kadar açık ve net bir şekilde açıklayan Abdullah Öcalan ve PKK'nin meşrulaşmaya ihtiyacı da yok. Zaten Kürt halkının büyük bir çoğunluğu tarafından meşru bir hareket olarak görülüyorlar.

Başbakan Erdoğan'ın bunu bilmediğini söylemek bile abes olur. O zaman sorumuzu tekrarlayalım: Başbakan Erdoğan gerçekten barış istiyor mu?

Başbakan topu taça atma niyetinde. Oysa Öcalan'ın mektubunda Türkiye halklarına dönük çok önemli mesajlar var. Doğru tartışılması barış sürecine temkinli olanların kafalarındaki soru işaretlerini giderebilir. Ancak Başbakan CHP ve MHP'yi barışa karşı olmakla suçlarken, kendisi bayrak polemiği ile milliyetçi duyguları körüklüyor(aynı açıklamada basına "ateşe benzin dökmeyin" telkininde bulundu!). Geri çekilme komisyonunu red edip  "muhattap hükümet" diyerek kuşkuları daha da arttırıyor.

Sonuç olarak; Başbakan'ın zıtlaşan, polemikler üreten ve çatıştıran söylemleri barışın dili değil. Her şeyi Kürt hareketinden bekleyen ve adım atmayan tutumuyla da barışın Başbakan'ı değil.

Açıkçası Başbakan topu ayağına almış zamana oynuyor ve sonunda taça atmak istiyor. ancak unutmaması gereken şu; eğer oynamak istemiyorsa oyuncu değişikliği yakın demektir.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.