Farklılaşan merhabalar

03.04.2013 20:22:49
A+ A-

 

Hayat o kadar hızlı manevralarla sıçramalar yapıyor ki, yetişemiyoruz, yetişmeye çalışırken insani bir çok şeyi unutuyoruz.

Evet, tüm karmaşıklığıyla bilinmeze götürüyor hayat bizi. Naif duygular düşünmeyi çoktan unuttuk mesela. Çünkü vaktimiz yok. Geçmişin, şimdinin ve geleceğin kaygısı alabildiğine esir etmiş bizi. Bu acımasız esaretten firar edip biraz olsun özgürleşmeye, ne bileyim, daha insani şeyler düşünmeye, yapmaya, ruhumuzu arındırmaya ne kadar ihtiyacımız var hiç düşündünüz mü?

Zaten kapkara olan içimizi daha da karartan ülke gündeminden bahsetmiyorum bile.

Kaygıların içine hapsolduk anlayacağınız. Merhabalarımızda bile bir kaygı, bir şüphe var. Birbirimize bakışımız da merhabalarımızdan farklı değil. O eski insani değerler çoktan yerini robotluğa bıraktı bile.

O klasik şeyleri, ‘sevelim, sevilelim, aşık olalım’ türü cümleleri kullanmak istemiyorum. Çünkü o insani şeyler, sadece bunlar değil.

Bizi biz yapan o kadar çok ‘gerçek’ duygu var ki… Bir unutsak kuyu kazmayı, sinsi gözle bakmayı, bencilliği, samimiyetsizliği; işte o zaman bir bir erişiriz o köküne kadar ‘gerçek’ olan duygulara.

Keramet insan olmakta yani. Birde insana insan olarak baktık mı, o zaman değmeyin gerçek insanlığın keyfine.

Doğal olmayan onca şeyi hayatımıza sokarak unuttuğumuz doğallığı; zor değil, sadece olduğumuz gibi, kendimiz gibi yaşayarak tekrar elde edebiliriz. Yapmacık olan her şeyi, ama her şeyi hayatımızdan çıkararak mesela. Daha samimi, daha doğal, merhabası daha sahici insanlarla dostluk kurarak, fesatlığı, şüpheciliği, o kahrolası ön yargıları bir kenara bırakarak…

Bir çok yolu var doğallığın, gerçekliğin, sahiciliğin. Bu kadar cimri olup tıkmayın o merhabaları ağzınıza. Öbür tarafa mı götüreceksiniz sanki. Esirgemeyin onları birbirinizden. Şöyle bol bol, ağız dolusu dağıtın birbirinize. İşte o zaman yüzünüzdeki gülümsemenin zoraki değil de, gerçekten belirdiğini göreceksiniz.

Bugün ve daima.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.