Her Biji Kürt Böreği

02.08.2013 10:25:05
A+ A-

Her Biji Kürt Böreği

Kürt böreği  diye bir şey var ve yıllardır üzerinden ideolojiler  yaratılıyor, kavgalar çıkarılıyor ve olmadık senaryolar üretiliyor. Pekala nedir bu börek meselesinin aslı, nerden çıktı, onları biraz irdelemek istiyorum.

Nedir peki Kürt böreği?

Malzeme bakımından börek çok fazla zengin değil. Basit olarak anlatmak gerekirse içeriğini kat kat yufkadan oluşur ve alabildiğince yağ ilave edilir. Sade bir börek çeşididir kendileri. Bir diğer özelliği ise üzerinde pudra şekerinin varlığıdır ki o da isteğe göre atılır. Kürt böreği tercih edenler genellikle “köşe olsun ağbi” repliğini kullanmadan edemezler. –Ki köşe önemlidir ve gayet tabi lezzetlidir.

Bu börek ismini en çok İstabulda duyarsınız ve zaten bu da olayın çıkış noktasıdır.Aynı zamanda gayet masumane bir yanı vardır. İstanbul bilindiği üzere çok fazla göç alan bir şehirdir. Batı-doğu arasında köprüde tutunamayan kürtleri İstanbul’a gelirler. Yine o dönemde doğulu olan fakir insanların öğrencilerin filan tercih sebebi olunca adı Kürt Böreği olarak kalır. Çünkü hem ucuzdur, hem karın doyurur hem de oldukça lezzetlidir.

Keemlenyekün tarihi

İlk olarak keemlenyekünün “yok hükmünde” manasına geldiğini söyleyeyim. “Ne demek yok?” sorusunu sorabilirsiniz. Şöyle efendim bu börek hakkında 1910 yılı öncesi Rum böreği denildiğini yazıyor kaynaklarda. Ama o börekte şeker pudrası kullanılmıyordu. Yine başka bir kaynakta 1970 yıllarında aynı böreğe Arnavut böreği ismiyle geçiyor. Bir başka kaynakta dağ türkü böreği deniliyor. Kürt böreğinin isimlerini yazacak olursak şöyle kabarık bir liste oluşturabiliriz. Sade börek, dağ türkü böreği, pudralı börek, boş börek, doğu böreği, arnavut böreği, rum böreği ve daha bir çok  vesaireler..

Neden Kürt Böreği denilemiyor?

Bunun sebebi gayet basit bu memlekette faşist ulusalcılar haddinden fazla var. Kürt böreğine siyasi kimlik yüklemiş, salak saçma ideoloji yaratmak isteyen, adı öyle olunca devletin bekasına zarar geleceğinden korkan, Kürt realitesini kabul etmeyen tahammülsüz insanlar var. Bu memlekette, Arnavut ciğeri var, Boşnak böreği var, Rus salatası-Amerikan salatası var, Çerkez tavuğu var, Laz böreği var ama Kürt böreği yok. Bu tahammülsüz insanların gerekçesi de şu, Kürtler tarih boyunca devlet sahibi olmadıkları için börek sahibi de değiller. Allah aşkına düşenebiliyor musunuz böyle insanlar var hala.

Yine bu memlekette Rus salatasına, Ruslar komünist diyerek Amerikan salatası ismi verildi. Yine bu memlekette sigara böreğinden korku yaratan adamlar sigara böreğini yeşilay böreği olarak değiştirmeye kalktı. Bunları düşününce bu yaptıklarının aslında ne kadarda normal olduğunu da görebiliriz.

Börek milliyetçiliği!

Yahu her zaman söylüyoruz. Artık dilimize pelesenk oldu. Önemli olan hangi ırktan geldiğimiz, kime inandığımız ya da tenimizin rengi filan değil. Önemli olan insan olmaktır. Adı Kürt böreği olsa ne olacak neden korkuyorsuz bundan? Allah aşkına bırak bu milliyetçiliği. Çok daha önemli şeyler var savaşmamız gereken. Böyle işlerle uğraşmak komik olmuyor mu? Yoksa bu olay çok büyük bir dava da ben mi küçümsüyorum ha?

 

İbrahim Halil Ataş

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.