Her gün dua ediyorum barış olsun diye...

03.04.2013 14:31:57
A+ A-

 

Yarın çocuklarımız olduğunda, onlara barış kelimesinin anlamını nasıl anlatacağımız düşünüyorum günlerdir. "Öl de ölelim, vur de vuralım" diyebilecek kadar saçmalamak mıdır barış? 

Tek bir kan damlasının bedeli nedir bilen var mı? 

Peki ya ölü bir bedenin bedeli nedir? 

Siz bunların cevabını düşünürken, durun bir olay anlatayım... Çalıştığım kurumda, yıllardır 23 Nisan için etkinlikler düzenliyoruz ama hepsini kapalı mekanlarda, korunaklı yerlerde düzenlemeye çalışıyoruz. Geçen yıl Taksim Meydanına götürdük çocukları. Bizi aldı bir telaş... Ya bir saldırı olsaydı? Ya bir provakasyon olsaydı diye içimiz içimizi yedi. Sonra tövbe ettik. Bir daha dışarı çıkarmayız çocukları diye. Nasıl bir zihniyetle büyümüşüz. Her an bir tehlike ile karşı karşıya kalırız diye sürekli bir teyakkuz halindeyiz. Kendimizi, çocuklarımızı nasıl koruruz diye düşünüyoruz sürekli. Peki, bunun bedeli nedir?

Hiç karşı taraftan bakmaya çalıştınız mı olaya? 

Ben, Paris'te o üç kadının öldürülmesinden sonra, kadınlardan birinin anneciğinin söylediklerini duydum. İçim acıdı. Ben anneysem o da anne. Her ne olursa olsun evladını kaybetti ve seslendi "benim kızım barışı göremedi, inşallah sizler görebilirsiniz" diye. 

Bir kan damlasının daha akmaması için dua ediyorum her gün. Bir anne daha çocuğunu toprağa gömmesin diye. Korkularımızdan kurtulalım diye. Gerçekten özgürce yaşayalım diye dua ediyorum her gün. 

Olaya bakış açısı her şeydir. Evet politik bazı hatalar var mutlaka. Ya da istemediğimiz bir parti başta olabilir.

Çok merak ediyorum: o vur deyince vurmaya hazır olan geçler, anneleri DUR deyince durabilecekler mi? 

Dua ediyorum her gün, bir kez daha şehit haberleri okumayalım diye. Ve şükrediyorum her gün, bugün bir şehit haberi okumadığımız için... YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.