İnsanız, insanım

21.06.2013 11:10:36
A+ A-

"İnsan neden ait olma duygusu ile büyür ve ölür? Neden hep kendinden daha büyük, daha güçlü bir olguya ait olmak ister? Neden bir takıma, bir dine, bir ülkeye kısacası karşılığını hiçbir zaman alamayacağı olgulara ait olmak ister? Nedir bu korku? Nedir bu yalnız olmaktan kaçış? Neden hep kendinden daha güçlüyü arayıp, bulunca şuçu bucu olma isteği? Böyle mi büyütülüyoruz, yoksa sistem gerçekten de böyle mi? Gözle görülür elle tutulur hiçbir kazancı olmamasına rağmen neden illa bir yerin bir parçası olma isteği? Asıl olan bir yere ait olma duygusu mu yoksa kendi gücümüzden korkup başka şeylerden medet ummak mı?"

Bu sözler bana ait değil. Ancak; Bakıyorum ve gözlemliyorum ki, insanlar Galatasaraylı,Fenerli,sağcı solcu,Dindar,laik vs vs ayrıldıkları gibi kendi aralarında da ayrılıyorlar.Mitoz bölünme mi ? bu anlayamıyorum ki. Vahim! Müslümanlar, Genç Müslümanlar (Yaşlı Müslümanlar başka yere mi ibadet ediyor!),şu tarikattan olanlar şu cemaatten olanlar. Solcular da vahim! Yüz türlü solculuk var. Miliyetcilik  of of deme gitsin ki sadece kendi milliyetine ait isen başka milliyetçiler tu kaka.Irklar,dernekler,mezhepler sayamayacağımız kadar ait olma duygusu.Bir nevi sığınma mı?

En üstün ırka sahip olduğumuzu düşünüyorsak, ait olduğumuz ırkımız için gözümüzü kırpmadan canımızı feda ederiz. Karşı taraf ta en üst ırksa ne yapacağız? Bir açıklaması yok sanırım bunun.

Tabiki aidiyet duygumuzu inandığımız bir din ya da bir futbol takımıyla doyuruyorsak, farklı olma ihtiyacımızın tatminini de kaçınılmaz olarak diğer dinlerden ya da takımlardan farklı olmamızda ararız. Ya şoven milliyetçi ya bağnaz dindar ya da fanatik taraftar oluruz ki örnekleri gün gibi ortada.

İnsanız,insanım,insanlar demediğimiz sürece fenerliler serseri,Beşiktaşlılar pislik,Yahudiler şöyle,aleviler böyle,sağcılar öyle demeye devam ederek, taraf olmayanın bertaraf olacağı belleklerimize işlenir.

Elbette ki ait olma duygusu, varoluşumuzdan buyana diğer canlılarla ortak yaşam alanını paylaşan insanın kendi türünü devam ettirebilmesi için gerekli bir duygu. Topluluklar halinde yaşayan diğer canlı türleri gibi insan türünün de tek başına varlığını sürdürebilmesi ve bugünlere gelebilmesi mümkün olamazdı bilinen bir gerçek.

Fakat ait olma duygusu doğuştan getirdiğimiz bir duygu. Ama ne yazık ki bencilliğimiz ve çıkarlarımız söz konusu olduğun da hiç düşünmeden kendimize mazeretler bularak başka gurupların,oluşumların ve benden/bizden olmayanların yaşamasına izin vermiyoruz verdirmiyorlar.Bir Satranç oynanıyor ;Şahlar ,vezirler yerli yerinde ve biz oyununda piyonluğumuzu çok iyi yerine getiriyoruz...AYTARYAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.