İyi şeyler olacak, BARIŞ gelecek...

22.03.2013 02:04:16
A+ A-

 

Yıllarca ağaçlarımızdan yapraklar döküldü, hava hep ayaz, mevsimlerdense hep sonbahardı.

Bugün ilk kez ‘kan’ yerine ‘bahar’ koktu bu memleket.

Birlik ve beraberlik mesajları verilirken bu memleketin ilk kez farklılıklarla büyümekte olan bir meşe ağacına benzediğini gördük.

İnsana iyi şeyler olacağını hissettiren, birlik ve beraberlik havası içinde barışın ebediliğini düşündürten bu “Newroz Kutlaması” bu memleketin bugüne kadar yaşadığı en kutlu gün oldu.

Bugün bu barış havasını, bu birlik ve beraberlik mesajlarını kim ucuz değerlendirebilir ki?

Bu memlekette ‘iyi şeyler olacak, BARIŞ gelecek'

Nazım Hikmet değil miydi “Bu Memleket Bizim” diyen?

“Barışseverlik siyasetimizin dayanacağı esasların başındadır” diyen, Atatürk değil miydi?

Ebedi barışın ‘boş bir fikir’, ‘tatlı bir rüya’, ‘gülünç bir hayal’ olmayıp beşeriyetin en yüksek değerlerinden biri olduğunu söyleyen o ünlü filozof Kant değil miydi?

Ve Enfal Suresi: “Eğer onlar barışa eğilim gösterirlerse sen de onlara eğilim göster ve Allah’a tevekkül et. Çünkü O işitendir, bilendir” diye tefsir edilen bu surenin 61.ayeti değil miydi?

Bugün tarihin dönüm noktası olarak adlandırdığımız bu barışa hepimizin her şeyden önce inanması gerekir. Çünkü bu inanç yolunda atılan her adım, yapılan her hareket bugüne kadar tarihte insan ırkının tamamını kurtarmış tek yoldur.

Ve göreceksiniz ki, barışın yolunu henüz seçmemiş olanlar gelecekte kendilerinden hoşnut olmayacak, sonunda bir seçim yapmak zorunda kaldıklarında ise hayatlarında hep bir eksiklik hissedip, hayal kırıklığı ve acılarla dolu bir yaşamı kabullenmek zorunda kalacaklardır.

Bugüne kadar barış çok uzağımızda bir yerlerde, sanki Mars’taymış gibi davrandık. Bu düşünce bizi hep kötü zamanlara, mevsimin hep sonbahar olduğu, havanınsa hep ayaz olduğu karanlık yollara götürdü.

Oysa bugün gelişebilmenin dinamosunun farklılıklar, farklılıkların dinamosunun da BARIŞ olduğunu biliyoruz. Öyle olmasaydı otuz yılda akan kanın üç ayda durmasına tanıklık etmezdik. Demek ki barış için, birlik, beraberlik, kardeşlik için ne kadar ciddi ve ne kadar yüksek bir azim ve ne kadar büyük irade gücü gösterilirse bu memlekette o kadar insan kazanacak demektir.

Bir zamanlar yalnızca bir hayal olan BARIŞ, artık gerçek olacak.

Efsanelerinin içinde rahatsız edilmeyi ve kendi doğrularının değiştirilmesini istemeyenlere ise ancak şunu söyleyebiliriz: Bugün Newroz kutlaması barışla ilgili olan herkesin hayallerini süsledi siz ne derseniz deyin, inkârdan ikrara geçildi. 

Bu tarih ‘21 Mart 2013’ bu memlekette artık bundan sonra iyi şeyler olacağına işaret etmektedir.

Dün umutlarıyla ölen mazlumların, bugünse barışı savunan tüm insanların Newroz’u kutlu olsun.  

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUMLAR

tufanın bittiğini haber veren güvercin -

Çareyi bulamayanlar başkalarının çaresini kabul etmeli bayraklar ve sınırlar yer çekiminin olduğu geri ülkelerde önemlidir.Sevgi duvarını aşan dostlar daha mutludur Başkalarının canını kurtarmak için kan veririz ama savaşı durduranların can kurtardığını bilmez gibi dar bakarız. bir bardak su da bizden olsun gülden hanım yeşeren fidana .yazınız için tebrikler...

0 3
Barış Her zaman Barış -

Gerçekten önemli imgelerle hassas konuları çok güzel anlatan bir yazı. Barış herkese hemen şimdi..

0 3
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.