Kaç Barış Denemesi Hakkımız Kaldı?

08.01.2013 18:47:16
A+ A-

Sonrasında yaşatılanlar nedeniyle bir öfke objesine dönüşen "açılım" ve "analar ağlamasın" klişeleri barış kelimesini birkaç yıldır bu ülkede oldukça itibarsızlaştırdı. Hükümetin politikasına göre medya-yargı-polis kısa sürede olağanüstü hal ilan etti. Başbakan sertleştikçe, diğer erklerde tepki vermeye başladı ve maalesef son 2 yıldır "ileri demokrasi" adı verilen bir fetret devrini yaşıyoruz. "Gaz manyağı" yapılan bir toplum var. Başını kaldırana "Patrona Halil" muamelesi yapılıyor. Her eyleme protestoya, isyan çıkmış gibi müdahale ediliyor. Birkaç ODTÜ'lü öğrencinin evlerine davetsiz gelen polise, karşı koyması neredeyse sıkıyönetim ilan ettirecekti. Tahammülsüzlük kontrol edilemez seviyeye geldi.

 

Kürt siyasetiyse felç olması için 2009'dan beri büyük bir baskı altında, günah keçisi ilan edilen BDP'liler, öğrenciler, avukatlar, yazarlar, gazeteciler kısaca kalifiye tüm Kürt muhalefeti KCK etiketiyle karanlık bir heyulaya atılıyor. Türkiye son yılların en zor en kanlı yazını yaşadı ve tüm bunlar maalesef "açılım" adı verilen barış girişiminden sonra oldu.

 

İşte tüm bu olanların arasında Ak Parti sürpriz bir şekilde yine "barış" yapabiliriz dedi. Gizemli bir tecrit yaşayan Abdullah Öcalan'ı, BDP'lilerle buluşturup kulağımıza yine karşı koyamayacağımız bir şey fısıldadı.  

2009 yılındaki açılım nedeniyle herkes şimdi olaya daha temkinli yaklaşıyor, böyle davranmak zorunda çünkü barışmanın savaşmaktan daha zor olduğunu idrak etmek biraz zaman alıyor. Hele de Türkiye gibi fakir-fukaranın evladının kanı üzerinden milliyetçilik yapan, barış kelimesini ihanetle eş değer tutan büyük bir kitle varken.

 

 

Öyle "hadi dağdan inin gelin" demekle de bu iş olmuyor. Habur'dan giriş yapan PKK'lıların üzerindeki kıyafeti çıkartıp, onlara birer beyaz gömlek vermeyi düşünemeyenler bu sorunu böyle kolay çözemez. Barış için sadece politika yapmak yetmiyor. Sosyologlarla, bilim insanlarıyla çalışacaksınız. Halkı ikna etmek için bir holdingden daha fazla reklam verip kamuoyu yaratmalısınız.

Kolombiya ile FARC gerillaları arasında yıllardır süren savaşta da benzer bir durum yaşandı. Reklamla halk buna hazır hale getirilmeye çalışıldı, yılbaşı için gerillaların bulunduğu dağlara noel ağacı asıldı, "hadi evinize dönün" derken bizim gibi "pişmanlık" broşürleri dağıtılmadı. Coca Cola reklamlarını andıran tanıtım filmleri günlerce televizyonlarda gösterildi. Sorun bitmedi ancak Küba'nın başkenti Havana'da aylardır taraflar müzakereye ediyor. En azından halkın bilgisi dahilinde bir masa etrafında buluşmayı başardılar.

 

Oldukça temkinli yaklaştığım bu yeni barış girişiminde, beni umutlandıran en önemli şey Aydın Doğan'ın çağrısı oldu. Çünkü bu ülkede toplumu yönlendiren en önemli araç medyadır. Medya topluma faşizmi paketleyip sunarsa, toplum onu sempatik bulur faşist olur, medya demokrasiyi sürekli savunursa halk demokrat olur, zira beslendiğimiz yegane kaynak evimizdeki o sihirli kutu. Bir de muhalefet ayağı var, 2009 yılında Deniz Baykal'ın CHP'si, bırakın hükümete destek vermeyi randevu bile vermiyordu, şimdi halefi Kılıçdaroğlu "barış kredisi" veriyor. Bence tüm bunlar, oldukça büyük bir avantaj. Yargı-Medya-Muhalefet ve TSK'daki değişimleri de göz önüne aldığımızda, bana göre Kürt meselesinin çözümü için 30 yıldır, böyle bir fırsat, böyle bir uygun zaman yakalanmamıştı.

 

Hüsrana uğrayan her barış girişimi, bir sonrakini daha da zorlaştıracak, bu yüzden herkes biraz daha dikkatli ve sorumlu olmalı. Biraz kendi doğrularımızı ve başka yönlere çekilmesi muhtemel sözlerimizi ağzımızda muhafaza edelim. Özellikle BDP'li vekillere büyük sorumluluk düşüyor, söyleyecekleri her söz her kelime çok dikkatlice seçilmeli, militanca ve sloganvari söylemlerden kaçınmaları gerekiyor. Sadece kendi kitlelerini değil tüm Türkiye'yi düşünüp konuşmalılar. İnanın eğer bu barış girişimi de hüsrana uğrarsa fatura yine onlara çıkarılacak ve yeniden barışı konuşmak çok daha zor olacak. 

twitter.com/normalgasteciYORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.