Kaç tane AKP vardır, AKP?den içeri?

14.01.2013 00:01:35
A+ A-

 

"PKK bir tane midir bundan emin değilim. PKK var PKK'dan içeri" demiş Hüseyin Çelik, AKP Genel Başkan Yardımcısı sıfatıyla 10 Ocakta yaptığı açıklamalarında. Aynı açıklamalarda, Paris'te 3 Kürt kadının katledilmesinin örgüt içi infaz olduğunu da dile getirmektedir[1]. Henüz daha ortada hiçbir veri yokken, Fransız polisi bile bir açıklama yapmamışken Türkiye'deki iktidar partisinin genel Başkan Yardımcısı, olayın 'iç infaz' olduğunu söylüyorsa bu onun konu hakkında bir şeyler bildiği anlamını taşır ve aynı zamanda da kendisini, bildiklerini kamuoyu ile paylaşma sorumluluğu altına sokar. Bu resmin bir tarafı. Diğer tarafında bir başka başkan yardımcısı var, Bülent Arınç.

Başbakan yardımcısı olarak Bülent Arınç'tan gelen açıklamalar, olayın insani boyutuna, katliam boyutuna vurgu yapan açıklamalardı ve bir önceki genel başkan yardımcısının açıklamalarıyla karşıtlık arz ediyordu. Bülent Arınç'ın benzeri açıklamaları da olmuştu, gerek Başbakan, gerek diğer partili arkadaşları tarafından tekzip edilen!.  Neyse ki bu sefer açıklamaları, en azından Başbakan tarafından 'tekzip' edilmedi.

Genel Başkan Yardımcısının tersine, Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Afrika'dan olayın provakasyon olabileceği üzerinde durdu. Daha sonraki açıklamaları da aşağı yukarı benzer yönde idi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün zaten çoktandır sesi soluğu 'çıkmıyor'. Katliam ile ilgili yaptığı açıklamalar 'orta' düzeyde sayılabilir. 

Diğer taraftan 'sürec'in pratik tarafına bakıldığında başka bir tablo ile karşılaşmaktayız. Bir yandan 'barış' görüşmeleri olurken, daha milletvekilleri 'ada'ya gidiyorken Lice'de operasyon yapıp 10 PKK gerillasını öldüren Diyarbakır 'komutası'ndaki güvenlik güçleri. Aynı komutan Diyarbakır'daki en ufak bir barışçıl gösteriyi bile yasaklamış durumda. Ankara, Paris, Diyarbakır hatlarında bunlar olurken, Mardin'in Nusaybin ilçesinde üst düzey bir PKK yöneticisinin öldürüldüğü [aslında sürece yönelik yapılan bir infaz olarak değerlendirilmelidir ve bu süreçte yapılan ve bilhassa ölümle sonuçlanan her eylem, hareket, operasyon sabotaj niteliği taşımaktadır] haberi düştü internet sayfalarına[2].

Şimdi PKK için çokça sorulan soruyu tersten iktidar için sorma vaktidir. Aslında birkaç sorudan oluşan bir genel sorudur bu, o da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gerçekten duruma hakim olup olmadığıdır. Bu kendi içinde başka soruları barındırmaktadır: Kaç tane AKP vardır? Hüseyin Çelik, İdris Naim Şahin, Bülent Arınç ve Recep Tayyip Erdoğan hangi AKP'leri temsil etmektedirler? Barış sürecinde operasyonları sürekli gündemde tutan, Kürtleri sürekli taziye durumunda bırakan valiler hangi AKP'yi temsil etmektedirler? Barış isteyen, Kürt 'Sorunu'nu çözmek isteyen ve sorunu sürekli gündemde tutmak isteyen hangi AKP kanatlarıdır?

Fransa'nın başkentinde, içinde PKK'nin kuruluşunda yer almış Sakine Cansız olmak üzere 3 Kadın siyasetçinin katledilmesi, nereden bakılırsa bakılsın, kim tarafından yapılmış olursa olsun, başlayan bir sürece yönelik bir sabotaj amacı taşımaktadır. Ve eğer bu coğrafya da bir 'barış' isteniyorsa, halklar arası bir diyalog, geleceğe dönük bir birliktelik, demokratik bir coğrafyada demokratik bir şekilde yaşam isteniyorsa, kullanılan dilin, söylenen sözlerin de buna uygun olması gerekir. Acıları artırmak yerine, bir halkı sürekli 'taziye' durumunda bırakmak amacının bir kenara bırakılması gerekir.

Sonuç olarak, bu süreçte çokça dile getirilenin aksine, kendi yayın araçlarından dile getirdikleri dikkate alınarak,  örgüt ve onun yöneticilerinin, legal ve illegal alandakilerin 'ada'ya güvendikleri ve onun söylediklerini boşa çıkarmayacaklarını söyleyebilmek mümkündür. Karşı çıkan gruplar olsa bile onların da bu süreçte ses çıkarmayacaklarını öngörmek zor değildir. Dolayısıyla 'barış' görüşmelerinin bir tarafı 'tek ses' halindedir. Burada önemli olan, diğer tarafın, yani devletin, yani iktidar partisinin, yani iktidarın başı olan Başbakan'ın kendi partisine, sürece, tüm yurt sathına hakim olup olmadığıdır, ya da ne kadar hakim olduğudur.

Süreci başarıya ya da başarısızlığa götürecek olan da budur.

 

Diyarbekir

 


[1] Hüseyin Çelik'in açıklamaları ile ilgili bkz. http://www.sabah.com.tr/Gundem/2013/01/10/huseyin-celikten-pkk-paris-suikasti-aciklamasi ve daha fazlası o günün gazeteleri ve internet sayfaları.

[2]http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1116680&CategoryID=77&CMessageID=1114650&CRes=1#fc1114650 

 YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.