Kaçıncı Barış Sürecidir Bu? Nasıl Bir Barış Süreci Olacak?

09.01.2013 16:31:49
A+ A-

 

Başbakan RTE (Recep Tayip Erdoğan) diyor ki; "Terör örgütü silahları bırakıp Türkiye'den çıkmalı."

 

Bu cümle üzerinde duran RTE neden özelikle bunu ilk planda tutuyor?

 

Burada örgütü dağıtarak mı çözüm arayışında olacak? Veya Türkiye'den çıkın gidin de, ne yaparsanız yapın anlayışında mı? Yani Türkiye toprakları içerisinde silahlı bir eylemin yapılmamasını isteyerek yurtdışını adres göstermesi ne anlam taşıyor ve nasıl olması gerekiyor?

 

50-100 kişilik PKK kadrosunun yurt dışında yaşamasına nasıl bir anlaşma sunacak? Asıl sorunun, tabii ki onların deyimiyle 50-100 PKK kadrosunun olmadığı bilinmelidir. Asil sorunun Kürt sorunudur; A'dan Z'ye kadar siyasal, kültürel, sosyal ve ekonomik olarak Kürt halkının haklarının güvence altına alınması gerekmektedir.

 

Eğer sorun PKK'nin yönetici kadrosu olsaydı, onlar zaten her alana girip ve çıkabilecek duruma sahiptirler.

 

Sürecin sadece İmralı ile değil de, İmralı-Kandil- BDP-KCK'yı da içerisine alarak barış sürecinin konuşulması gerekmektedir. Bir hücrede 10 yılı aşkındır esir tutulan ve kısıtlı haber alma ve örgütle ilişkisi olmayan bir kişiyle ne derecede barış konuşulur soru işaretidir. Ama sürece Kürtleri siyasi olarak temsil eden BDP ve örgüt yapılanmasını temsil eden Kandil'siz barış pek mutabık olmaz.

RTE her konuşmasında "Öcalan'ın ev hapsi gibi bir durumun söz konusu olmadığını" söylüyor.

 

KCK'nın binlerce tutuklusu halen içeride,

 

Kandil'e halen hava saldırısı oluyor,

 

Bunların yapıldığı bir süreç içerisinde barış umutları nasıl konuşulacak ve nasıl yapılacak büyük bir merak konusu gerçekten.

 

Bu samimiyetsizliğin ilk adımı Ekim 2009'da PKK'nin gönderdiği barış grubuna kesilen ceza ile geldi. Sonrasında 2005'te Demokratik Açılım adı altında yapılan barış sürecinin olumsuz kalması, Oslo görüşmelerinin sonuçsuz kalması, bunların bir bütün olarak arkasının gelmeyişi, tabii ki BARIŞ umudunu kırmaktadır.

 

Bundan dolayı BARIŞ Kelimesi Kürtler tarafında inandırıcı bir başlık değildir.

 

Bundan sonra Barış umutlarımızın tekrardan yeşermesi için, artık pratik adımlar atılarak yapılanlara inanacağız denilmektedir.



YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.