Kaldıraç Etkisi

11.01.2013 11:05:52
A+ A-

 

Sosyal ve toplumsal olayların matematiksel modelini kurup bilinmezleri bu model üzerinden çözebilsek, hayat ne kadar kolay olurdu. Ama maalesef yaşamda bilinmezlerin sayısı ile modelini kurabildiğimiz denklem sayısı eşit değil. Bir de işin içerisine zaman boyutu girdiğinde iş büsbütün karmaşık hal alıyor... AKP'nin demokratikleşmede şu ana kadar yapabildiklerini (Kürtçe konuşma serbestiği, Kürtçe TV vb.) Turgut Özal zamanında yapabilmiş olsaydı bu sorun şimdiye kadar çözülmez miydi sizce?

 

2000'li yıllara kadarki süreçte, Kürt sorununu yavru bir fil olduğunu farz edip, kaldıracın kısa tarafına çözme iradesini, demokratikleşme adımlarını da bir fareye benzetip uzun tarafa koyduğumuzda, fare kaldıraç etkisini kullanarak ağırlığından kaynaklanan gücü ile fili kaldırabilirdi.

 

Ancak çok zaman geçti, fil büyüdü, palazlandı, semirdi. Hatta aile kurdu, çocukları oldu (aktörler çoğaldı, işin içerisine Irak, İran, Suriye, İsrail, Avrupa vb.) o fare ile bugünkü fil ailesini kaldırabilmemiz imkansız gibi gözüküyor.

 

Çözüm? Sadece fare sayısını arttırmakla bu yükü kaldırmamız imkansız. Aynı zamanda kaldıracın uzun tarafını daha da uzatmak gerek... Şu an bunu başarmak yine de kendi elimizde (daha yüksek çözüm iradesi, çelik gibi inanç ve yeni çağdaş ve demokratik anayasa) ancak fil ailesi daha da büyümeden bunu bir an önce yapmak gerek. Aksi taktirde kaldıraç kırılacak bölünecek!!! ETİKETLER: hayat,Anayasa,İran,Irak,Suriye,İsrail,Turgut Özal

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.