Kara Panterler Hareketi; Aleviler, Eşcinseller, Kürtler, Kadınlar, İşçiler vs, vs, vs...

08.05.2013 01:01:06
A+ A-

 

"Anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az."

Atasözü

 

Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu lideri Subcomandante Marcos eşcinsellikle suçlandığı vakit önümüzdeki on yıllarda yaşamaya devam edecek meşhur cevabını takdim etmiştir: "Evet, Marcos bir eşcinsel. Marcos San Francisko'da bir eşcinsel, Güney Afrika'da bir zenci, Avrupa'da bir Asyalı, San Ysidro'da bir Chicano, İspanya'da bir anarşist, İsrail'de bir Filistinli." cevabın geri kalan kısmında ezenlere karşı ezilenlerin kimliğiyle haykırır deneyimli gerilla şefi.

Bir avuç zalimin sosyal, siyasal, ekonomik, kültürel ve her türden baskısına maruz kalan mazlumların (ister etnik, ister cinsel, ister sınıfsal, ister dinsel v.b olsun) talebleri çağlar boyunca hemen hemen hep aynı olmuştur. Önceliği tanınma hakkının oluşturduğu talebler ötelendiklerinin bilincine varamamış yeni mazlumların mücadelesiyle birleşip büyük yangınlara yol açmıştır.

Yaşananlardan hala ders almayan bugünün egemenleri, yansımaları oldukları dünün lanetli ırkçılarının, katliamcılarının, acımasız sömürücülerinin mirasını ayakta tutmak için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Ve fakat tarihin ağır aksak çarkları hakikatin sesiyle yeniden hızlandığında ait oldukları çöplüğe dönmekten kurtulamayacaklardır.

Tarihin tamamıyla ezilenlerin lehinde olduğu yıllardan ve mücadele deneyiminden vereceğim örnek Amerika Birleşik Devletleri'nde siyahi yurttaşların ayrılıkçı beyazlara karşı hakkını savunan Kara Panterler Hareketi'nin 1966 senesinde kamuoyuna sundukları on maddelik istekleri olacak. İster dünün ister bugünün gözüyle okuyun farkına varacağınız şey aynı olacaktır.   

1.    Özgürlük istiyoruz. Zencilerin kaderlerini tayin etme hakkı istiyoruz.

2.    Halkımız için tam istihdam istiyoruz.

3.    Zenci cemaatinin beyazlar tarafından yağmalanmasının önüne geçilmesini istiyoruz.

4.    İnsan onuruna yakışır konutlar istiyoruz.

5.  Halkımızın eğitilmesini istiyoruz, çürüyen Amerikan toplumunun gerçek kimliğini ortaya koyan bir eğitim istiyoruz. Bize gerçek tarihimizi ve bugünkü toplumdaki gerçek rolümüzü öğreten bir eğitim istiyoruz.

6.    Bütün zencilerin askerlikten muaf tutulmasını istiyoruz.

7.     Zencilere karşı kaba kuvvet uygulamalarına ve zenci katliamına derhal son verilmesini istiyoruz.

8.  ABD'nin tüm hapishanelerindeki ve zindanlarındaki bütün zenci tutukluların derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.

9.  Bütün zencilerin ABD Anayasa'sında belirtildiği gibi mahkemelerde kendi denkleri tarafından ya da zenci topluluğundan çıkmış kimseler tarafından yargılanmasını istiyoruz.

10.  Toprak, ekmek, konut, eğitim, giyecek, adalet, barış istiyoruz: Zenci halkın, ulusal kaderini belirlemesi amacıyla zenci sömürge cemaati içinde sadece sömürülen zencilerin katılacağı ve birleşmiş milletler örgütü nezaretinde gerçekleşecek bir referandum istiyoruz.  YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.