Kardeş Kültürler

16.10.2013 23:49:29
A+ A-

“Başbakan Yardımcısı Bozdağ, "Kürtçe savunma yapmak istiyoruz diyenler Türkiye'de günlerce gündem oluşturdu. Yasayı değiştirdik, yürürlüğe girdi ve 'Kürtçe savunma yapmak istiyorum' diyen hiçbir kimse kalmadı" dedi.” (Radikal)

İnsanın yaradılışına ters olan hiçbir sistem uzun süre yaşayamaz. Ne yana dönsek bir yasaklar ülkesinde yaşadığımızı fark ederdik bir zamanlar. Bunlardan birisi de “Anadil”  idi.

Daha bir yıl öncesine kadar mahkemelerde yerel anadilde savunma yapılmasına izin verilmiyordu. Oysa yüce Allah her gurup insana farklı bir dil belletmişti. Ama Devlet baba Allahın bu öngörüsüne karşı geliyordu. ”Allahın bellettiğini değil benim tercih ettiğimi konuşacaksınız” diyordu.

1927 CHP ve Türk Ocaklarının müşterek kongresinde alınan bir kararla Türkçe dışında kalan bütün dillere sınırlama yahut yasaklama getirildi. “Vatandaş Türkçe konuş” ikazları bir tür terör eylemi haline dönüşmüştü.

O yıllarda İstanbul’da Eminönü, Anadolu’dan gelen esnaf ve işçi kesiminin en yoğun yaşadığı yerdi. Militan Türkçü gençler üçerli dörderli guruplar halinde kol kola yürürlerdi. Türkçe dışında konuşan insanları görünce, onlara çarpar ve “Vatandaş Türkçe konuş” diye ikaz ederlerdi. O sırada doğal olarak “vatandaşlar” yerlere serilirdi. Artık insanlarda bir “Eminönü” korkusu oluşmaya başlamıştı. Giderek bu korku yurt sathına yayıldı.

Bütün yerel diller devlet katında “bilinmeyen bir dil” haline dönüşünce, anadili Türkçe olmayan insanlar ülkeden kaçmaya başladı. Hatta bu kaçış devlet tarafından da destek gördü. Mesela 1930’lu yıllarda sadece İstanbul’da yaşayan gayrimüslim nüfus, günümüze gelene kadar yüzde doksanbeş oranında azaldı. Bunun arkasından sıra anadili Türkçe olmayan Müslümanlara gelmişti…

Aradan uzun bir zaman geçti, çok acılar çekildi. Artık mahkemelerde Türkçe dışında savunma yapmak bir sorun olmaktan çıktı. Anadilde okuryazar olmak da suç değil artık. Belki bir süre sonra “Anadilde eğitim” sorunu da tamamen çözülecek. Her halk kendi dilinde, kültüründe yaşayacak. Ama inanıyorum ki savunması ve adalet mekanizması ortak işleyen halkların kardeşliği denilen yeni bir lezzet çıkacaktır ortaya.

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.