Kart-Kurt-Türk Kökenli Kürt Vatandaş

11.02.2013 23:00:35
A+ A-

Cumhuriyet ulus devlet inşasını tek millet, tek dil, tek bayrak, tek vatan üzerine kurarken "Türk Cumhuriyeti İlelebet Payidar Kalacaktır" savına  bağlı olarak Türk kimliği dışındaki bütün halkları ve konuştukları dillerini inkâr ve imha politikası gütmüştür. Kısmen  de bunu başararak gönümüze kadar bu tekçi politikasını sürdürebilmiştir. Maalesef bu politikanın sonucu, yeri geldiğinde sıkıyönetimler, darbeler yeri geldiğinde kıyımlar ve sürgünlerle onlarca trajedi yaşandı ve yüzbinlerce insan yerinden-yurdundan ve canından oldu.

21. yüzyılda  artık yasaklarla bir şeyleri gizleme ya da zorla birilerinin sesini kısma devri sona ermiştir. Artık demokratik kanallar dışında her yol uygulayıcısının sonu oluyor. Türkiye Cumhuriyeti de gelişen yeni durumun farkında, ama bir türlü eski alışkanlıklarından sıyrılamıyor. Yeni sürece uygun argümanları devreye sokmaya çalıştığı anlarda da yıllarca Türk halkına empoze edilen tek olma, üstün olma fikri ayaklarına dolanıyor. Bu gün devleti yönetenlerden biri çıkıp bu topraklarda başka halklar ve inançlar da var dediğinde halk yıllarca aldatıldığı düşüncesi ile bu durumu kabullenemiyor. Haklı olarak madem ki bu topraklar da başka halklar ve inançlarda vardı peki o zaman  "Türkiye Türklerindir", "Varlığım Türk Varlığına Armağan Olsun" , "Ne Mutlu Türküm Diyene"  yeminlerini boşuna mı  ettik diye soruyorlar. Bu gün akılları gerçeği kabul etse de yıllarca kandırılmış olmanın yarattığı aptal yerine konulmuş olma psikoloji ile kabullenmek istemiyorlar.

Bu durumu gören asker ve sivil iktidarlar cesaretle adım atamıyorlar. Çünkü atılacak her gerçekçi adımın sonucunda yıllarca halkı inandırmaya çalıştıkları inkarcı politikanın deşifre olacağını  ve bu iktidarlara faturasının ağır olacağını biliyorlar. Tabi iktidarlarda faturanın kendilerine kesilmesini göze almadıkları için halen faturayı yoksul Anadolu çocuklarının canı ile ödüyorlar.

Yıllarca Kürt ve Kürtçe diye bir dil yok denildi. Ve maalesef  cahil ve yoksul Anadolu insanı (Kürtler dahil) buna inandırıldı. Ama gün geldi Türkiye Kürtleri; başka devletlerin vatandaşı olan Kürtlerinde olduğunu (İran, Irak, Suriye, Ermenistan) ve oralardaki Kürtlerin de yok sayıldığını kendi dilleri ve kimlikleri için mücadele verdiklerini, sayısı Türkiye Kürtlerinin beşte biri kadar olan bazı Kürtlerin artık üniversite eğitimini bile Kürtçe yaptıklarını öğrendiler. Bu Kürtlerden bazıları yahu öğrendik ki  Kürtçe bizim anadilimiz, biz bu dille müzik yapmak, eğitim yapmak ve çocuklarımıza isimler koymak istiyoruz dediler. Devlet ve onun bütün kurumları (asker, adalet, üniversite, medya) yok sizler beyinleri yıkanmış bölücülersiniz deyip okullarından işlerinden kovup cezaevinin yolunu gösterdiler. Cezaevine girmek istemeyenler ya devletin İyi Çocukları(!) tarafından çeşitli işkence ve infazlara maruz bırakıldılar, ya da çareyi dağa çıkmakta buldular.

Şimdi gelinen noktada eski inkarcıların hepsi Kürtler var, Kürtçe ana dilleridir ve bu dille eğitim, müzik, yayın yapmak annelerinin ak sütü gibi helal diyorlar. Peki şimdi de ben soruyorum. O zaman niye o kadar insan öldü? (resmi rakam elli bin. Kayıplar hariç.)

İşin komik yönü kabul noktasında aşama kaydeden devlet bu kez belli hesaplarla (rant, iktidar) çözüm noktasında bir illeri bir geri gidip geliyor. Çözüm için adım atmayız çünkü PKK'nin elinde silah var diyorlar. Hani PKK Kürtleri temsil etmiyordu? Çözüm olsun istemiyordu? O zaman neden PKK'nın oyununa geliyorsun? Neden Kürtlerin az bir kısmından teveccüh gördüğünü savunduğun PKK'nin yüzünden senden memnun olan!! Büyük Kürt çoğunluğunun haklarını teslim etmekte ayak diretiyorsun?

Halen PKK vatandaşlarımızı kandırıyor deniliyor. Madem ki devlet sensin ve güç sende ise sen de vatandaşının hakkını ver PKK'ye kanmasın. Hiç kimse huzurunun  ve  haklarının olduğuna inandığı bir ortamda sana haklarını vaat ediyorum diyen birilerinin peşine takılarak dağa çıkmaz. Aynı zamanda hiç kimse tok ve huzurlu olan birini açlığın ve ölümün olduğu bir yere çekmeyi başaramazYORUMLAR

Dananın Kuyruğu -

Ulus devlet modeli çökmüş,yerine sermaye güvenliği sağlayan demokrasi soslu devletler sahneye çıkmıştır.ulus-mulus kimsenin umurunda değil.sabancılar-tüsiad bas-bas bağırıyorlar bir an önse güvenli bir ortam olsun yoksa sermeyemizi dışarı kaçırırız diye.Kimsenin umurunda değil ulus,bayrak,dil,sınır herkesin tek derdi paramı nasıl güvende tutar ve katlarım.

0 1
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.