Kendince savaş açan adam barışı getiriyor

01.08.2013 10:36:32
A+ A-

Barış süreci düne kadar beni en çok korkutan süreç olmuştu. Süreç, yıllarca çatışmanın olduğu, dönem dönem en kanlı savaşlar kadar can acıtmış, bunun ardından açılım denilip araya bir de 'Başkanlık Sistemi' tartışmalarıyla renklendirilmişti.

Ben milliyetçiliği hiçbir zaman ayaklar altına alamayacak insanlardanım. En büyük mücadele edeceğim nokta Türkiye Cumhuriyeti tapusundaki 783.562 kilometrekarelik yüz ölçümünün bir karış dahi azalmaması için olur. Açılım süreci ve Başkanlık Sistemi tartışmaları arasında da en büyük korkulardan biri eyalet sistemi ve özerklik olarak gün yüzüne çıkmıştı.

Bunlara rağmen her ne kadar korkularım olmuş olsa da çıkıp bu süreç yanlış dememiştim. Bugüne kadar PKK ile yaşanan çatışmalarda 5 bin 500 polis ve askerimiz şehit oldu. Özellikle MHP'li Oktay Vural'ın ifade ettiği gibi 'Birilerine verilen sözler mi?' var sorusu hala kafa kurcalasa da bu 5 bin 500 kişinin ve çatışmalarda ölen 21 bin 800 PKK'lı sayısının artık daha da fazla artmaması açısından sürece dört elle sarılmak gerektiği aşikar.

Ayrıca dün yaşanan bir gelişme sonrası sürece en fazla sahip çıkan kişilerin başında Abdullah Öcalan'ın geldiği görülüyor. Yıllarca binlerce kişinin katili olarak yaşamış ve Türkiye'deki büyük kesimin hala en nefret ettiği kişi olsa da APO kendince barış süreciyle arınmaya çalışıyor gibi. 

Öcalan'ın BDP'ye tartışın dediği öneriye göre; BDP kapatılarak, Kürt siyasi hareketinin etnik temelden çıkarıp Türkiye'yi kapsayan, Türkiye siyaseti yapan bir parti oluşturulması öngörülüyor. Bunun için de BDP'liler, HDP'ye geçecek ve bu partinin başında bir Türk ve bir Kürt eşbaşkan bulunacak.

Bu çok değil birkaç yıl önce dile getirlmiş olsa siyasi olarak bakıldığında her ne kadar Ahmet Türk ile Devlet Bahçeli'nin yan yana gelmeycek olsa da ateşle barut gibi yorumlanırdı. Belki partilerin içerisinde Kürt kökenli kişiler de var ama bu oluşum çok daha farklı çok daha ezber bozucu nitelikte. Artık görüyoruz ki barış sürecinde seviye ilerledik.

AKP hükümeti barış sürecini başlatmış olsa da hep ilerletmiyor diye hedef alınıyor Kürt vatandaşlar tarafından. Ama şu hükümetin nadir doğrularından olan bu barış süreci için AKP'ye teşekkür etmek şart. Başka bir hükümetin buna kalkışmayı bırakın, aklında geçirmesi bile olacak iş değildi. Öte yandan barışın da çatışmaları başlatan adamın çabasıyla gelecek olması çok daha dikkat edilmesi gereken bir konu.

Süreci her zaman eleştirmek en doğal haktır. Yanlışlıklar oturulur her zaman konuşulur. Ama AKP'nin diğer yanlışları bu doğruyu götürmesin de hayatlarının baharında ailelerine kışı yaşatan haberler gelmesin gençlerden...YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.