Kitabı Kapağına Göre Yargılama!

20.04.2013 14:04:25
A+ A-

 

Ne ilginç geliyor kulağa değil mi?  "Yaşayan Kütüphane." Bu yazıyı okuyan sizler kadar canlılar ama sizden bir o kadarda farklılar. Meselelerimizde buraya dayanmıyor mu; farklılıklara? İşte Toplum Gönüllüsü gençler de Kadıköy Belediye'si Kent Konseyi çatısı altında "Kalamış Yaşayan Kütüphane Proje Ekibi" adı altında toplanarak  "farklılıklar ile bir arada yaşama kültürünü geliştirmeyi"  amaç edindiler. Peki bu ekip kimdir? Neden böyle bir proje ihtiyacı duymuşlardır?  Proje nasıl işler, nerede ve hangi tarihte gerçekleşir, projeye nasıl katılınabilir? Tüm bu soruların cevaplarını öğrenmek alttaki bir kaç satırda saklı:
 

"Bilmediklerin Varsa Bildiklerin de Yanlışsa

Yaşayan Kütüphane, normal bir kütüphane gibi çalışıyor. Kitapları, kitapların katalogları, okuyucuları, üye kartları ve kütüphanecileri var. Okuyucular, kütüphane kataloğundan seçtikleri kitabı alıp okuyorlar daha sonra kitabı kütüphaneye iade ediyorlar. Dilerlerse bir kitabı aynı anda birden fazla kişi okuyabiliyor. Yaşayan Kütüphane'nin diğer kütüphanelerden tek farkı kitaplarının insanlar olmasıdır. Kitaplar, birtakım etnik, mesleki, kültürel, dini, sağlık, cinsel kimlik vb. özellikleri nedeniyle toplumda, haklarında önyargılar bulunan ve zaman zaman bu önyargılar nedeniyle ayrımcılıkla karşı karşıya kalan kişilerdir.
 
Yaşayan Kütüphane projesi, kişilere ve gruplara karşı ayrımcılığa yol açan önyargılarla ilgili farkındalık yaratmayı, farklılıklar ile bir arada yaşama kültürünü geliştirmeyi ve günlük yaşam içinde birbirleri ile konuşma fırsatı olmayan kişiler arasında yapıcı bir diyalog ortamı kurmayı amaçlıyor. Kısacası, bu proje, insan haklarına ve onuruna saygıyı teşvik eden bir araç olarak varlığını sürdürüyor.
 
Türkiye'deki ilk Yaşayan Kütüphane uygulaması Toplum Gönüllüleri Vakfı ve Gençlik Çalışmaları Birimi tarafından 2007 yılındaki Barışarock Festivali'nde uygulandı ve ilerleyen yıllarda da farklı fuar ve festivaller bünyesinde gerçekleştirildi.
 
4-5Mayıs 2013'de 12.00-18.00 saatleri arasında Kadıköy Rıhtım Şehremaneti tarihi belediye binasında Yaşayan Kütüphane okuyucuları ile buluşacak.
 
 
 
 
 


YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.