Kolombiya'nın barışı bize yol gösterir mi?

27.05.2013 19:05:37
A+ A-

Dünyanın farklı yerlerinde yaşayan birçok insan, çoğu zaman aynı nedenlerle acı çektiler. Bazıları biraz daha erken uyandı o kötü rüyadan bazılarınınsa kabusu halen devam ediyor.
 

IRA, ETA, TAMİLLER, FARC ve PKK farklı coğrafyaların benzer yaralarının ürünüydü. IRA ve ETA Avrupa'nın kalbinde yaşayan örgütlerdi soruna ilk gerçekçi çözümlerde oradan geldi.

Hepsinde de "savaşalım" diyerek sorunun kangrenleşmesine neden olanlar hep yanıldı. Her savaşın sonunda mutlaka bir masa kurulur. FARC ve PKK bu formülü doğrulayan son örgütler oldu.
 

Kolombiya'da hükümete karşı 60 yıldır mücadele eden FARC örgütü ile 2010 yılında görüşmeler başladı.Taraflar önce Oslo sonra da Havana'da sık sık bir araya geldi.

Zaman zaman irtibat kesilse de umutlar yitirilmedi ve 3 yıllık görüşmelerin ardından yapılan araştırmaya göre barış görüşmeleri halkın yüzde 64'ü tarafından destekleniyor.

En son protez bacaklı gazilerin önde olduğu büyük bir yürüyüşle barışa olan desteklerini dünyaya haykırmıştı Kolombiyalılar, ardından toprak reformu anlaşması geldi.

Tabiki daha katedecek çok yol var ama bize göre oldukça öndeler. Örneğin Türkiye Kolombiya gibi, gazilerin de öncülük ettiği bir barış yürüyüşüne ev sahipliği yapacak kadar büyük bir olgunluğa belki de uzun süre ulaşamayacak.

Peki bir zamanlar "en kirli iç savaş taktikleri"nin uygulandığı Kolombiya 3-4 yılda nasıl barışa bu kadar elverişli bir ülke haline geldi. İşte orası tam bir profesyonel çalışmanın ürünü.

60 yıldır içinden kurşun barındıran her türlü taktiği deneyen Kolombiya Hükümeti
sonunda Farc'la masaya oturmaya karar verince, öyle bizim yaptığımız yanlışlara düşmemek için profesyonel bir reklamcılık şirketiyle anlaşmışlar. İlk önce 6 bin örgüt militanının kandırılmadıklarına ikna edilmesi gerekiyordu.

 

Ülkenin en seçkin komando birliği yıllardır FARC militanlarıyla çatıştıkları Macarena Dağı'na bu kez noel ağacını süslemek için gönderildi. Halkın büyük bölümünün hıristiyan olduğu bölgeye indirilen komandolar yanlarından getirdikleri malzemelerle 25 uzunluğundaki 9 ağacı süslemeye başladı.

Kısa süre sonra ormanın derinliklerinde ışık sensörleriyle aydınlatılan 9 noel ağacı vardı. Amaç başlattıkları barış girişiminin samimi olduğunu göstermekti. Farc militanları o ağaçlara yaklaştıkları zaman ışıklar yanacak ve komandoların ağaçların yanına astığı pankarttaki bu yazı da görünecekti.

"Eğer Noel ormanın derinliklerine kadar gelebiliyorsa siz de evinize dönebilirsiniz. Haydi ayrılın Noel'de her şey mümkün"

Noel operasyonu sadece bununla da sınırlı değildi reklam ajansı tarafından Coca Cola'nın Ramazan reklamlarını andıran çok sayıda barış klibi hazırlanıp televizyonlarda yayınlandı.

Bu gün Kolombiya barışa hiç olmadığı kadar yakın ve bunda o profesyonelce yürütülen halkla ilişkiler çalışmasının etkisi oldukça fazla.

Çünkü 60 yıldır süren ve 600 bine yakın kişinin hayatını kaybettiği bir savaşı "hadi barışıyoruz" diyerek bitiremezsiniz.

Türkiye şimdi Kolombiya'nın uzun bir bölümünü katettiği o yolun başında "açılım" sürecine göre yeni barış görüşmeleri daha olumlu ve sorunsuz ilerliyor ama bu yeterli değil.

Halkın büyük bölümünün televizyona mahkum olduğu bir ülkede bana göre barış için o sihirli kutudan hiç istifade edilmiyor. 

Sigara, trafik kazaları ve ekmek israfı için bir sürü kamu spotu yapılıp televizyonlarda zorunlu yayınlanırken ülkenin en ciddi sorununu fazla çaktırmadan çözmeye çalışıyoruz. Halkı sürece dahil etmek ve barışa inandırıp desteklerini almak yerine yatıştırmaya çalışıyoruz.

Bence hiç vakit kaybedilmeden "barış için yönetmenler göreve" seferberliği başlatılmalı. Sırrı Süreyya önder, Reha Erdem, Özcan Alper, Hüseyin Karabey, Zeki Demirkubuz ve Yılmaz Erdoğan gibi bu kutlu yolda gönüllü olabilecek isimlerin yardımıyla kısa filmler çekilip reklam ve ya kamu spotu adı altında yayınlanmalı.

Unutmayın 30 yıldır süren bu savaşa halkın sesini çıkarmamasının ve yanlış düşünmesinin en büyük nedeni o kutuyla evlerine servis edilen savaş naralarıydı. Şimdi barışa inandırıp gerçekleri anlatmanın en iyi yolu da yine televizyon.

Bana göre Sırrı Süreyya Önder'in barış için çekeceği "Taş yok mu taş" eseri tadında nükteli kısa filmler "Akil İnsanlar"ın salon konferanslarından daha etkili olacaktır...

"Noel Operasyonu" adlı filmi buradan izleyebilirsiniz-http://youtu.be/FMLoYpy_HFw

twitter.com/normalgasteci
 YORUMLAR

sırrı süreyya önder boşuna barış için kısa filmler çekmiyor! -

salonlarda toplantı yaparak kimi ikna edecekler. akil insanlar bu işi yürekten yapıyor olabilir ama barış böyle salon salon ders verir gibi konuşularak gelmez. bence de kamu spotları hazırlanmalı...sırrı süreyya boşuna kısa filmler çekmiyor!

0 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.