Korku

25.03.2013 00:39:35
A+ A-

 

Son günlerin en beylik tartışma konusu ‘Barış’. Dağda, düzde; bakkalda, berberde; takside otobüste; Herkes ‘barış’tan bahsediyor. Kimisi ‘barış’ gelecek işler düzelecek derken, kimileri de ülke parçalanacak diye fikir beyan ediyor.

***

Anadolu ve Trakya topraklarında yaşayan vatandaşların çok büyük bir bölümü açıkça rahatsız ve dahası korkuyor. Genetik kodlarında, taa; Devlet-i Ali Osmani’nin son 250-300 senesinden beri süre gelen geri çekilmenin izleri halen çok canlı.

Balkanlar, Kafkasya ve Kırım’dan göçüp gelenlerin torunlarının torunları, halâ o ‘kaybetme’ korkusuyla yaşıyor.

Kim ne derse desin!

Başbakan isterse ‘barış’la birlikte ‘yıldızları tutup onların ayaklarının altına sersin’; İsterse MHP lideri Bahçeli, ‘Sıra vurmaya ve ölmeye de gelecek’ desin. Elde kalan tek vatan toprağı olan Anadolu’nun bölünüp parçalanması ve tekrar göç etme korkusu insanları birbirine kenetlendirdi.

***

Anadolu’da yaşayan vatandaşlar belki Başbakan’a çoktan inanmaya ve ‘barış’ konusunda O’nun peşinden gitmeye hazırdı.

Ancak Başbakan çok ikircikli davrandı.

Yıllar önce MHP lideri Bahçeli’nin ‘Bunlar PKK’yla görüşüyorlar’ dediği zamanki Başbakan’ın öfkesini ve sonrasındaki gelişmeler unutulmuyor.

MHP liderinin sözlerine; “Bunu söyleyen iftiracıdır, müfteridir’ hatta ‘PKK’yla görüşen şerefsizdir, bunu söyleyende’ demişti Başbakan. Seçim meydanlarında Başbakan’ın ağzından bunu duyanlar rahatlamıştı ama. Çok geçmeden Oslo görüşmeleri ortaya çıkmasın mı? İşte bu, Başbakan’ın bu kredibilitesini çöpe attı.

***

Şimdi yaşananlar, bu yüzden korkuyla ve endişeyle izleniyor. İmralı görüşmeleri ve Milliyet Gazetesi’nde ortaya çıkan tutanaklar. Diyarbakır’daki Nevruz etkinliği, İmralı’da ağırlaştırılmış müebbet cezasını çeken PKK’nın elebaşısının okunan mektubu ve Kandil’den gelen her türlü açıklama…

Bu korkuyu gittikçe büyütüyor.

Artık iletişimin çok güçlü olduğu dünyamızda herkes, istediği bilgiye ulaşabiliyor. Son 1 haftadır, terör örgütüne yakın yayın yapan internet sitelerinde “TC askerini püskürttük, TC’yi yendik, Bütün alanlarda hakimiyetimizi güçlendirdik” şeklinde çıkan haber ve yazılar en çok Anadolu insanını rahatsız ediyor.

***

Net rakamlar ortada olmasa da 40 – 50 bin kişinin hayatına mal olduğu belirtilen bu kirli savaşta, şehidin olmadığı aile ve mahalle yok. Şimdi, herkes, çocuklarının, yeğenlerinin, kuzenlerinin ve köylerinde yada mahallelerinde ellerinde büyüyen fidan gibi delikanlıların neden ölüme gönderildiğini sorguluyor.

Öyle ya!

Şehitlerin, al bayrağa sarılı gelen tabutlarının başında, -aralarında şu anki hükümette görevli olanlarında bulunduğu- asker-sivil; yetkili-yetkisiz, etkili-etkisiz zevatın ‘terörün kökünün kazınacağı’ konusunda attıkları nutuklar dinlenilmişti.

Gelinen nokta da ise; kendi akrabası olmasa bile mahallesinden veya köyünden gencecik yaşta insanların toprağa girmesinin en büyük sorumlusu olarak gördükleri terör örgütü elebaşının barış güvercini olarak ortaya çıkması herkesi öfkelendiriyor, kızdırıyor ve devletin yıkılacağı korkusuyla baş başa bırakıyor. Bütün bunların üstünde hemen yanı başımızda, Irak’ta, Suriye’de, birkaç sene önce Azerbaycan’da ve eski Yugoslavya topraklarında olanlar akla geliyor.

***

Hani, bizim medyamızda, gazetelerimizde ve televizyonlarımızda, ‘aydın’ olduğunu söyleyenlerin ağızlarına pelesenk olan ‘Bizim millet balık hafızalı, dün olanları bugün unutur’ lafı var ya. İşte o külliyen yanlış. O lafı edenlerin kendilerini kandırmasından ibaret. Onlar, vatandaşların tepkisizliğini yanlış değerlendiriyor.

Halbuki toplum her şeyi hatırlıyor, değerlendiriyor ve yorumluyor. İnsanlarla tarih konuşmaya başlarsanız eğer hala ‘Urumeli’, ‘Kırım’ ve ‘Kafkasya’nın dillendirildiğine de şahit olursunuz. Cumhuriyet döneminde olan biten her şeyin en ince detayına kadar konuşulduğu gibi.

Ve son bir haftada olanlar insanların Ak Parti’ye olan ‘devletin birliğini sağlama’ yolunda olan bütün inancını sildi. Buna Ak Partililerin büyük bir kısmı da dahil. Bu arada CHP’ye, AK Parti’den daha büyük bir öfke var. Devleti kuran Atatürk’ün partisinin, neden tek bir kelime açıklama yapmadığı sorgulanıyor.

***

Toplumda korkunun büyümesiyle birlikte bir öfke birikiyor. Eğer bu doğru bir şekilde kanalize edilmezse önümüzdeki günlerde ülkemizi çok zor süreç bekliyor.

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.