Korkusuz oynasın sokaklarda çocuklar

27.11.2013 01:58:17
A+ A-

Suriye'deki çocuklar insanın yüreğini burkuyor.

Yabancı bir kanaldan- El Cezire'den tozlu ve yıkık dökük Suriye sokaklarında oynayan çocukları seyrediyorum. Çocuklar, bir ara sessizlikten yararlanıp sokağa çıkabilmişler. Yüz ifadelerinden savaşı yaşamıyorlar sanki. Çocuk işte. Bir ikisinin elinde top, diğerinde eski bir bisiklet sokakta oynuyorlar. Muhabir, oynayan çocuklarla konuşmaya çalışıyor. Çok geçmeden büyük bir top mermisi sokağı toza dumana katıyor. Çocuklar bağrışarak kaçışıyorlar ve bağlantı kesiliyor.

Suriye'de,  9,5 milyon kişi yardıma muhtaç. Ateşten kaçmak için 6,5 milyon insan sürekli yer değiştirmek zorunda. 2,2 milyon kişi komşu ülkelerde sığınmacı olarak kamplarda yaşıyor.

Suriye'de şimdiye kadar 100 bin kişiden fazla ölü var. Bunlardan 11 bini çocuk.

Savaş, üç yıla dönüyor.

Halkı kışkırtıp savaşı başlatanlar şimdi şaşkın. Çok çabuk bitecek sanılan savaş, yılları alıyor. Müslümanlığı kimseye vermeyenler, duygu sömürüsü yapanların gıkı çıkmıyor şimdilerde.

Üç dört yıl önce Suriye'yi gezmeye karar vermiştim. Olaylar başladı ve arakasından savaş. Daha önce gezebilenler şanslı. Çünkü savaş öncesi Suriye'yi tanıdılar. Şimdiden sonra yıkık döküğün yanı sıra bir de Türk düşmanlığı. Suçluluk duygusu içinde Suriye sokaklarında dolaşmak.

 Kalemim Suriye'ye gidiyor sürekli. İngilizce bilmenin yararı ile yabancı yayınlardan izlediğim videolar, canlı yayınlar ve okuduğum haberler, yorumlar Suriye'yi zihnimde canlı kılıyor. Nerden bakarsan bak, "Yok yere"  diye düşünüyorum bu savaşı.

Suriye'deki savaşı sona erdirebilmek için, ABD, Rusya ve BM Genel Sekreterinin iki ay süren çalışmalarıyla, Cenevre 2 konferansının 22 Ocak'ta yapılacağı BM Genel Sekreteri Ben Ki Moon tarafından açıklandı. Konferansın amacı, Beşar Esad ve muhaliflerin siyasi bir anlaşmaya varmalarını sağlamak. Geniş yetkilerle donatılmış  geçiş hükümetinin kurulması düşünülüyor.  2011 yılında savaşın başlamasından bu yana Esad yönetimi ile muhalifleri bir masa etrafında toplayacak olması açısından konferansın önemli görülmesine rağmen Esad verdiği bir söyleşide, " İktidarı teslim etmek niyeti ile Cenevre'ye  gitmiş olmayacağız. Suriye'nin geleceği, Suriye halkının kendi kaderi hakkında vereceği karara bağlı" derken gelecek yıl yapmayı düşündüğü seçimleri ima ettiği belirtiliyor. Öte yandan muhalifleri temsil eden grup ise, Esad'ın rol almayacağı geçiş hükümetinin kurulacağı bir konferansa katılmayı kabul ettiklerini açıklıyorlar.

BM Milletler Genel Sekreteri Ben Ki Moon'un sözcüsü Martin Nesirky, iki tarafın da rıza göstereceği, ordu ve güvenlik birimleri üzerinde tam otorite sağlayacak geniş yetkilerle donatılmış geçiş hükümeti kurma amacı ile Cenevre'ye gideceğiz, şeklinde açıklama yaptı. Konferansa hangi ülkelerin katılacağı netlik kazanmış değil.

Umarız komşumuz Suriye'ye en kısa zamanda barış gelir ve çocuklar korkusuz oynar sokaklarda.

Hüseyin SeyfiYORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.