Küçük Avrasya Cumhuriyeti

04.05.2013 17:02:45
A+ A-

 

Son 10 yıldır memleketle ilgili herhangi bir iyileşmeden bahsettiğin anda bakışların hemen üstünde toplanıp, hissedilen "hıh, AKP'li işte" ithamı herkesin aşina olduğu bir durumdur galiba. Eğer bir de bu gelişmeden memnun olduğunu "çok şükür, iyi şeyler de oluyor ülkede" gibi dini jargonlarla belirtirsen, üstüne bir de "Fetocu" yaftası yapıştırılabilir. Nasıl ki her namaz kılana gerici, hiç namaz kılmayana Allahsız demek haksızlıktır; malum standart dünya görüşlerinden sıyrılıp olayları tarafsız değerlendirmek isteyene hak tanımak lazım.?Ama güzel ülkemde bu pek mümkün değil, illa ki "şucu" veya "bucu" olmanı istiyorlar. İnsanların duymayı istediğini değil, doğruyu bulup söylediği için hiç kimseye yaranamayan Can Dündar gibi gazetecileri çok iyi anlıyorum. 

Yine de tüm bu stereotipleştirmelere ve yaftalamalara karşın,?Kürt meselesinin çözüm sürecine karşı çıkanlara (eleştirenlere demiyorum) sesleniyorum:

Neredeyse 1000 yıldır üstünde yaşadığımız ve egemen olduğumuz bu topraklarda, küllerinden yeniden doğan Türkiye Cumhuriyeti yeni bir sayfa açıyor. Bu cümlede birinci çoğul şahıs tercih edilmesinin üstünde düşünmek lazım; biz kimiz??Gerçek sahibi(!) olduğunu haykırdığımız, uğruna nice savaşlar yaptığımız ve kazandığımız bu topraklar bizim de, biz kimiz??"Biz" komple Türk müyüz? Sanmıyorum.?Eğer Osmanlı torunuyuz ve elbette Türk'üz diyorsak, Osmanlı zamanında Anadolu'nun her yerinde yaşayan yüzbinlerce Rum, Ermeni vardı;?yüzyıllar boyunca yani hiç mi kız alıp kız verilmedi, ırklar birbirine hiç mi karışmadı? Padişahların bile çok uzun yıllar önce yabancı cariyelerden dünyaya gelmeye başladığı malum.?Eğer dersen, illa ki Orta Asyalı safkan Türk mü olmak lazım, kendine Türk demek için??Tam da üstüne bastın, safkan ne demek güzel kardeşim? Chincilla kedi miyiz biz? Safkan olsak ne, olmasak ne? ?Değerimiz parayla mı ölçülüyor ki bizim??Türküm ve de senden daha onurluyum, senden daha şerefliyim. Yok öyle bir şey, uzatma...?Türküm veya Kürdüm, nokta.?100 yıl önce yaşanan savaşlarda bize düşmanlık ettikleri için mi onlar şerefsiz? ?Evet o zaman öyleydi, ama unutma 100 yıl önceydi.?Madem öyle Anzakların torunları geleneksel anma törenleri için Gelibolu'ya ayak basar basmaz hepsini kılıçtan geçirmemiz lazım,?vay sizin dedeleriniz şerefsizdi, nasıl öldürdü bizimkileri diye.?veya İngiltere'yle zinhar ilişki kurmamak lazım, yoksa Çanakkale şehitlerinin hali nice olur, boşuna mı şehit oldu onlar??Eğer buna karşı çıkıyorsan git Kuzey Kore'de yaşa.?Orada düşmanlıklar sonsuz zira.?Bizim medeniyetimizde, kırgınlık değil, sulhtur tavsiye edilen; bunu hatırla, hem de hem yurtta hem cihanda.

Dünyadaki her insan eşit derecede onurlu ve şereflidir.?Buna aynı vatanda yaşadığın, fakat dünyaya geldiğinde seninle aynı dili konuşmayanlar da dahil.?Dünyadaki diğer milletler bir yana dursun; onlar değil miydi, senin dedenle birlikte İstanbul'u fetheden??Sarıkamış'ta donarak ölen on binlerce askerin içinde sadece Kadıköylüler mi vardı, Sultanbeyli'de yaşayanların dedeleri yurtdışına tatile mi gitmişlerdi o sıralarda? ?Çanakkale'nin geçilmezliğini dünyaya ispat ederken, sadece senin ataların canlarını vermiyordu Conkbayırı'nda.?TBMM kurulurken 1920'de, bu ülkede ne kadar Müslüman toplum varsa hepsi oradaydı, bunu unutma. O zamanki ortaklık, Müslümanlıkla süslenmiş bağımsızlık isteği olduğu gibi; zamanımızdaki ortaklık ta, tüm dünya milletlerince kabul görmüş, insan onuruna dayalı anayasal vatandaşlık olması gerekir. Zira Rum, Ermeni, Çerkez, Gürcü, Türk olan herkesin aynı zamanda Osmanlı olduğu; ?veya İrlandalı, Alman, İngiliz, Fransız, İspanyol olan ama aynı zamanda herkesin Amerikan olduğu zamanlarda ve yerlerdeki gibi bir sıfatımız yok.?Bunu kabul edelim, Türklük ortak noktamız olamaz, hiçbir zaman da olmadı zaten. Keşke devletimizin adı Avrasya Cumhuriyeti olsaydı, belki biraz daha kolay olurdu işler şimdi. Ancak tarihi yargılamaktansa, onu kabullenmek lazım. Geçmişi değiştiremeyiz, ama geleceği değiştirmek bizim elimizde.

Evet, ben Türküm, daha doğrusu bana söylenen bu, zaten kesin bir tahlili ve tespiti olamaz bu sınıflandırmanın.?Türk gibi doğdum, Türkçe konuşuyorum, Türk gibi yaşıyorum, ama Türk gibi yaşamak nedir? Çay içmek midir sabahları kahve yerine, el öpmek midir bayramlarda, çok yaşa demek midir biri hapşırınca??Neyse çok ta dert etmiyorum ne olduğumu, neysem oyum ve halimden mutluyum. Ama bunu dert edenler var, mesela komşum. Kesinlikle Türk değil, onu anlıyorum.?Ona sen Türk'sün diye diretmenin hiç kimseye faydası yok, zararı var.?Hitler'in yüzünden yaşanan dünya savaşının nelere mal olduğunu (65 milyon insan öldü) bile bile, etnik kimliğe dayalı bir zihniyeti devam ettirmenin, bu zamanda bir anlamı kalmadığı aşikâr.?Zaman herkesin şapkasını önüne koyup düşünme ve itidalli davranma zamanı.?Bu, her türlü siyasi düşüncenin üstünde bir mesele.?Eğer iktidarda sol eğilimli birileri olsaydı, yine aynı düşünürdüm süreç hakkında.?"Sağ"a "sol"a bakmanın vakti geçti, artık ileriye bakmak lazım, ilerideki aydınlığa.

Kürt, Çerkez, Laz, Gürcü ve diğer tüm kardeşlerim, bu söylediklerim sizin için de geçerli.?Bizler dünyadaki diğer hiçbir coğrafyaya benzemeyiz, bizim nevi şahsına münhasır tarihsel, kültürel birlikteliğimiz mevcut;?iç içe geçmişiz, et ile tırnak gibiyiz, biz bir tek bize benzeriz. Başka coğrafyalardaki olayların hayaline kapılma.?Bundan önce formüller nasıl bulunduysa, şimdi de bulunur, önemli olan istemektir.?1000 yıldır bir şekilde bir arada yaşadık ve 1000 yıl daha yine bir arada yaşayacağız.?Tek ihtiyacımız, bu birlikteliğe inanmak.

Peki terör örgütü ve elebaşısı bu kadar itibar kazanıyor, ben bunu kabul edemem diyenlerdenseniz, sizi büyük resmi görmeye davet ediyorum.?Akşam haberlerinde çatışma ve şehit haberlerinin yürekleri burkmadığı, anaların ağlamadığı, terör kamburundan kurtulmuş, "şov" yapmaya başlayan büyük güçlü zengin ve huzurlu Türkiye'nin resmini.?Medyanın olayları aktarma şekline takılma, onların işi bu, abartmak; hele hele de ShowTV, KanalD, ATV falan.

Şehitlerin kemikleri sızladığı falan da yok, rahat ol; tam aksine bu şiddet ve terör devam ettikçe sızlıyor Çanakkale'deki şehitlerin kemikleri.?"Siz birbirinizi öldüresiniz diye mi, garbın afakını saran çelik zırhlı duvara karşı kendimizi siper ettik" diyorlar belki de.

Kibir, şeytanın çok sevdiği bir günahtır; aramıza nifak sokmaya çalışan garbın şeytanlarına artık dur demenin vakti gelmiştir.?Her şeyin bir bedeli vardır, bu bedellerdir bizi biz yapan, bizi birbirimize bağlayan.

Çok yaşa Türkiye Cumhuriyeti.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.