Küçük bir köy olarak dünyada çocuklar

10.01.2014 09:19:48
A+ A-

Kıtlar, okyanuslar ve denizler, dağlar bozkırlar, amazonlar, çöller, kutuplar, işte dünya, iklimsel ve coğrafik yapısındaki değişiklikler ile tanımlayabileceğimiz bir yeryüzü. Dünyada birde her iklim, coğrafya, her biryerinin kendi loşullarına göre barındırdığı canlılar var, hayvanlar, bitkiler, mantarlar ve İNSANLAR,  

Ölümlü olduğu ve kimseye kalmayacağı söylenen bu dünyada, evlerin çitleri, şehirlerin ve köylerin sınırları, il, ilçe, devlet, ve devlet bloklarından oluşmuş, paylaşılmış bir tablo çıkıyor karşımıza. Güçlü olanlar daha fazla yere sahip, bazılarının varlığından bile kimse haberdar değil, kimisi diğerini eleğeçirmeye çalışıyor, ülkeler birbirine savaş açıyor, bombalar, doğa, kentler bombalanıyor, herşey sanki bir aksiyon filmi gibi işliyor ve biz bunu heycanla izlemeye başlıyoruz. TV'yi kapattığımızada herşeyin bir rüya olduğu bize bişey olmamışsa pekte önemsenecek bir durumun olmadığı düşüp bencillğimiz içinde kayboluyoruz.

Peki nasıl çözeceğiz bu azgin savaşları, hırsları ve tüketimi ve yoketme anlayışını,

İşe en masum ve barışcıl insanlar olan çocuklardan başlamak lazım sanırım, dünyayı çocuklara bırakıp, çocukların bir oyun alanı gibi yaşayacğı, hepsinin birbirini tanıyacağı doğaya havaya, suya ve birbirlerne saygı duyacağı bir dünya oluşturup aradan çekilmemiz lazım.

Yetişkinlerin icraatları ortada zaten fazla söze gerek yok,

Hiçbirşeyden haberi olmadığı halde, öldürülen, göç ettirilen ve kendi dünyasında biraz öteye gidince "MÜLTECİ"  olarak dışlanmış, öteki olarak büyüyen çocuklara kimsenin bunu yapmaya hakkı yok. Binlerce çocuk dilenciliği, alışıyor, yaşam şartları insanın vicdanını dağlayan cinsten ve herbir çocuğun hayat hikayesi büyük trajedilerin olduğu herkesin ilgisini çekebileceği bir film senaryosuna dönüşüyor.

BARIŞIN DİLİ

DİLSİZ İNSALARI ÇOCUKLAR...

 

 

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.