KÜRT SORUNU VE PKK

19.01.2013 22:54:06
A+ A-

Tavuk mu Yumurtadan? Yumurta mı tavuktan? Misali yıllardır Kürt sorunu mu PKK yı doğurdu yoksa PKK mi Kürt sorununu doğurdu tartışıp dururuz, fakat bir arpa boyu yol alınmış değil. Birkere kabul edelimki PKK yi var eden unsur Cumhuriyetten bu yana devam eden inkar politikasıdır. 

PKK den önce de Kürtler e hak talebi ile yola çıkmış ve bastırılmış onlarca isyan ve hareket olmuştur. Fakat kürt sorunu çözülemediği gibi daha da kangrenleşmiştir. Zaten bu isyanların ve hareketlerin bitirilmesi çözüm için değil çözümsüzlüğü ötelemek için yapılmıştır. Gelinen noktada iddia ediyorum ki, PKK nin bitirilmesi de sorunu çözemeyip, çözümsüzlüğü biraz daha erteleyecektir. Tabi bu arada olan ülkenin milyarlarca kaynağının heba edilmesine ve birkaç bin daha genç fidanın hayatını kaybetmesine yarayacak.
     
Peki o zaman çözüm ne? Çözüm basit aslında birkaç  yürekli idarecinin çıkıp(siyasetçi veya atanmış) şu ana kadar Kürt meselesinin çözümü konusunda yanlışlar yapıldı, 21. yy dünyasında inkar ve yasaklarla sorunların çözülemiyeceğini belirtmesidir. Bir an önce atılacak demokratık adımlar atılmalı ve silahlı mücadelenin dayanakları ortadan kaldırılmalıdır. O zaman eminim ki PKK yı haklı gören Kürtler de PKK nın artık silah bırakması için ellerınden geleni yapacaklardır. Mevcut durum da insanlar PKK ya neden silah kullanıyorsunuz diyemiyor. Çünkü PKK nın bakın bizim talep ettiklerimizi legal alanda dile getirenler halen içeri atılıyor, başka şansımız yok savunmasını aşamıyorlar. Şu an PKK nın dağ kadrosunda olan insanların çoğu bugün artık yasal dayanağı olan taleplerden dolayı dağdalar. Bunların başında anadilde eğitim ve Kürtçe isim koyma talepleri gelir ki şimdi suç olmaktan çıktıkları gibi devlet eli ile uygulanıyor. O halde bu tür taleplerde bulundukları için okullarından,işlerinden, hayallerinden hatta hayatlarından olan ve cezaevine girmemek için dağa çıkan insanlara haydi gel teslim ol ve seni cezaevine atalım diyemezsin. Üstelik kendilerinin dağa çıkmasına sebep olmuş fiiller bu gün tamamen suç olmaktan çıkmış ise. 

Bütün bunlar göz önüne alındığında yapılacak olan demokatik adımların suratle atılması ve dağdakilerin silahı bırakmasının sağlanmasıdır. Eğer şu an günümüz normlarında demokratik adımlar atılırsa PKK nın dağda kalmasının hiçbir dayanağı olmaz ve devletin PKK yı bitirmek için harcadığı milyarlarca servet ve ölen onlarca insan olmadan sorun kendiliğinden çözülür.


YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.