KÜRT SORUNUNDA YENİ SÜREÇ

30.01.2013 00:16:27
A+ A-

 

 

Sürecin adına ne diyorsak diyelim. "Çözüm Süreci,İmralı, Barış, Silahsızlanma, Yeni Türkiye, Erbil&Ankara vs vs" gelinen nokta Cumhuriyet tarihinde çözüme en yaklaşıldığı zamandır. Umarız ki bu olumlu hava sabotajlarla berhava edilmez. Sürecin başarısız olmasını isteyen binlerce odak ve bu odakların kendince çok haklı argümanları var. Uluslararası, yurtiçi ve hatta PKK içinde sürecin sekteye uğraması için uğraşanlar kendi ekonomik, stratejik, ideolojik pozisyonlarının zeval görmesinden korkuyorlar.

Bu adını saydığım odakların hiç birinin umurunda değil, Yozgatlı, Edirneli ya da Diyarbakırlı birkaç bin yoksul anne evladının ölmesi. Onlar ölecek ki silah baronları daha fazla silah satabilsin. Onlar ölecek ki silaha yatırılan milyar dolarlar eğitime, sağlığa, istihdama ayrılmasın. Bölgesinde ve dünyada güçsüz, herkese karşı elli mahkum bir Türkiye olsun. Onlar ölecek ki bazı ödenekler denetimden muaf olsun. Birileri şanına şan, servetine servet katsın. Yıllardır bu kirli savaştan nemelananların saltanatı sürsün.

Ama artık zaman ve koşullar hızla değişiyor. Hiç kimse on yıl öncesinin argümanlar ile bile pozisyon almaya çalışmasın. Sabotajcı ve savaştan beslenenlerin enstrümanları ne kadar çok artmış ve çeşitlilik göstermişse, barış isteyenlerin de enstrümanları bir o kadar; hatta daha fazla artmıştır.Artık Kürtleri görmezden gelmek mümkün olmadığı gibi Kürt kazanımlarının karşısında durmak da kimsenin hayırına değil. İktidar Kürtlerin kaşına ve gözüne olan hayranlığından süreci başlatmadı, İki milyonluk Rojava kürtleri özerkliğe doğru giderken halen Türkiye Kürtlerine siz yoksunuz demek

.

     Özellikle sürecin tarafı olan güçlerin devlet, hükümet, Kandil, PKK, İmralı, aydınlar, sivil toplum kuruluşları, herkes kendi kompleks ve çıkarlarını en minimal düzeyde tutmalı. Hiç kimse sürecin tek hakimi olarak kendisini görmemeli. Atılacak yanlış bir adımın ve ya hesapsızca sarf edilmiş bir sözün bu sabotajcı blokun işine yarayacağını ve süreci sekteye uğratacağını iyi hesap etmelidir.

AKP İktidarı risk alarak giriştiği bu işe Kürt sorununun muhatabı olan tarafları birbirine düşürerek ya da bir tarafı tek muhattap kabul edip öteki tarafları tasfiye yoluna gitme çabalarına son vermeli. Yoksa taraflardan birinin ya da bir kaçının içinde olmadığı bir çözüm gerçek bir çözüm olmayacaktır.Ayrıca atılacak adımlar ve yapılacak anayasa bir an önce hayat bulmalı,İktidarın seçim barajını düşürme konusunda bile ketum davranması süreci berhava eder. Erdoğan kararlılıkla adım atmalı ve süreci üst safhalara taşımalıdır. Aksi takdirde yarın oluşacak bir kaos ortamında herşey tersyüz olup başa dönebilir. Türk ve Kürt halklarının gerçek kardeşliği için yeni süreç bir an önce ete kemiğe börünmeli ve somut adımlar atılmalıdır.

Artık Türkiye Devleti bölünme paranoyasından kurtulmalı. Bilinmelidir ki günümüzde evrensel hukuk belgelerinde kabul edilmiş ve güvence altına alınmış temel insan haklarının Kürtlere verilmesi bölünmeyi değil tam tersine daha güçlü bir birlikteliği sağlayacaktır.YORUMLAR

BU KEZ OLACAK GALİBA -

Sayın yazarın gözlemleri çok yerinde halk ta bu kez olumlu karşılıyor. yeterki sabotajlara karşı soğuk kanlı olunsun.

0 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.