Kürt ulusal kongresi

06.09.2013 21:56:23
A+ A-

(BİR HAYAL , GERÇEKLEŞMESİ ZOR GÖRÜNEN)

 

Hiç bir yazıya ben demiştim diye başlamak güzel değil, fakat görünen köy de kılavuz istemiyor, ne yazık ki…

 

Kürdistan Ulusal Kongresi son dönemlerde bölgemizdeki 4 Devleti de ilgilendiren bir gelişmeydi…

 

4 Ülke de bu kongrenin ön çalışmalarını yakından izliyordu.  Kongrenin tarihini yeniden yazmak gibi bir niyetim yok, bununla ilgili bilgi almak isteyenler daha önce yazdığım Kürt Meselesi ve Kürdistan Ulusal Kongresi yazısına bakabilirler. ( http://blog.radikal.com.tr/Sayfa/kurt-meselesi-ve-kurdistan-ulusal-kongresi-30317 )

 

Kürt Ulusal Kongresi hazırlık çalışmalarının devam ettiği süreçte, sürecin özellikle PYD ile ilişkiler, Suriye Kürtlerini temsil iddiasındaki PYD nin yanlış politikaları , PKK nin KCK yapılanmasının alt birimlerinin kongrede tek tek temsiliyetini talep etmesi ve en önemlisi de Suriye’deki Uluslararası müdahalenin yakın olması nedeniyle yeni bir bekle gör ihtiyacı doğurmuştur. Bu nedenle daha önce ertelenen kongre Irak Kürdistan Bölgesindeki milletvekili seçimleri bahanesiyle ertelendi.

 

Bu haliyle ertelenen  kongrenin de yapılması  zor gibi görünüyor, özellikle Suriye’de “Rojavada Katliam Var” şayiası sonrası bölgeye giden heyetin katliamla ilgili bulgulara rastlamaması, Kongre heyeti ile PKK/PYD arasında gerginliğe sebep olmuş; kapatılan, Bölge-Suriye sınırının sığınmacılar hariç açılmaması da  olayın Suriye ayağının tuz biberi olmuştur.

 

İran’da 2 yıllık bir sessizlikten sonra, Amerika’nın Suriye’ye müdahale edeceğinin aşikar hale gelmesiyle PJAK ile İran arasındaki çatışmasızlık nedense bozulmuş, çıkan çatışmada 2 Pjak’lı ve 7 İran güvenlik görevlisi ölmüştür. Çatışmaların devam edeceği tahmin edilse de İran bu tür bir yeni çatışmalı ortam istemeyeceği için Pjak’a bazı küçük tavizler vererek en azından şimdilik çatışmasızlığın devamı noktasında direnecektir. İran bölgesindeki bu olumsuz neticeler bu bölgeden Kongreye katılımı ve bakışı etkileyecekti.

 

Türkiye’de halen devam eden, gerçi 3 gün önce PKK nin dışarıdaki 1 numarası Cemil Bayık çekilmeyi durdurduklarını ilan etmişti, Kürt Sorununa çözüm süreci çabalarının bu kongre ile destekleneceği hatta “Kürt Sorununun çözümünde silahlı değil, demokratik mücadele esastır” kararıyla bunun taçlandırılacağı dillendirildiyse de PKK çevrelerinin böylesi bir karardan ziyade “PKK, Kürtlerin silahlı ordusudur” kararını Kongreden çıkartmak üzerinde yoğunlaşacağı özellikle konuşulan konulardan biriydi.  

 

Savaş durumu, PKK’nin tavrı, PYD’nin tavrı ve pek tabiki Kuzey Iraktaki Kürt Özerk Bölgesi yönetiminin tavırları ile ülkenin karşı tavrı bu kongrenin gelecekte de yapılmasının çok zor olduğunu göstermektedir.

 

Kürtler için devlet fikri şimdilik başka baharlar beklese de, bölgede yeni oluşumların önünü sadece Uluslararası savaş durumu yani bir “dünya savaşı” değiştirebilir. Böylesi büyük bir çatışmayı da “Dünya Savaşı” tehlikesiyle de olsa istemek çok ta akıllıca olmasa gerek…

 

Çok bilinmeyenli bir denklemin ortasında kalmış durumdayız. Kimse büyük şeyler alacağız hayaliyle küçük hayaller kurmazsa dünya rahatlayabilir, aksi durumlar içinden çıkılmaz durumun çıkmaz sokak olmasına yol açacaktır.

 

Yapılacak tek şey Dünyanın aklıselime dönmesini beklemek ve her şeyin barış içinde hallolmasını ummak olacaktır.

 

İnansak ta, inanmasak ta…

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Ben demiştim demek -

Ulusal kongrenin toplanmasını istememek kimin isteyebileceği bişey di ki sorusunu soruyorum kendime, galiba başka ülkelerle ilişkiler Kürtlerin en kendi aralarındaki en büyük engel... Bu baharda olmadı şimdi sonbahar belki bu işin üzerinden nice baharlar gececek... öncekiler geçtiği gibi...

0 0
Ben demiştim demek -

Ulusal kongrenin toplanmasını istememek kimin isteyebileceği bişey di ki sorusunu soruyorum kendime, galiba başka ülkelerle ilişkiler Kürtlerin en kendi aralarındaki en büyük engel... Bu baharda olmadı şimdi sonbahar belki bu işin üzerinden nice baharlar gececek... öncekiler geçtiği gibi...

0 1
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.