Maskelerin esiri misiniz?

12.01.2013 07:49:53
A+ A-

Asıl ucuz olan önyargılarımızdı. Beton duvarların arkasından gönderdik yargılarımızı. Karşımızdakinin yüzünü bile görmeden, tanımadan. Adını bile ilk defa duyduğumuz onlarca insan yok olmadı mı önyargılarımızda? Aslında her sorunun başında kendimiz vardık. Kendi sorunumuzu onlar diyerek başkalarına attık. Cesur olamadık. Net olamadık. Siyah yada beyaz. Bunu başaramadık. Hep gri mi olduk? Neden gerçekler acıttı. Hevesimizi kırdı. Yol gösterici olmadı mı gerçekler? Yenilgileri neden kabul edemiyoruz? Aslında en büyük hırslarımız onlar sayesinde olmadı mı? Ve yenilgilerimiz sayesinde en başarılı kişi olmadık mı? Dünyanın bile kabul ettiği yetenekli insanlar hiç mi yenilmedi? Onlarca defa enkazların altında kaldılar. Yalnız kaldılar. Desteklenmediler.

Şimdi onlarca şey geçiyor hayatımızdan. Neden biz karşı tarafa dürüst olamadık. Neden korktuk? Ne kaybedebiliriz ki? Zaten bir gün geldiğinde her şeyi bırakıp gitmeyecek miyiz? Belli bir saatimiz var işte. Bunu bile kabul etmezcesine yaşıyoruz. Düşünmüyoruz. Etrafımıza bakıyoruz onlarca sıkıntı var. Çözülmesi gereken, düzeltilmesi gereken birçok eksiklikler var. Sen tek başına yetemeyeceğini bile bile hiç adım atmayı denedin mi? Yoksa hep başkalarının adım atmasını mı bekledin?

En büyük sorunlarımızdan bir tanesi biz biz değiliz. Almışız elimize bir maske istediğimiz gibi değiştiriyoruz. O maskeden uzaklaşamıyoruz. Korkuyoruz yanlış anlaşılmaktan. Ben diyorum ki alın elinize o maskeleri yakın. Böyle yalansız bir çevreniz olsun. İyi veya kötü her şey net olsun etrafınızda. Grilik sizi bulandırdıkça bulandıracaktır. İşin içinden çıkılmaz bir konuma girmenizi sağlayacaktır.

Başkalarını yargılamadan önce ilk önce kendimizi yargılamayı denesek sizce nasıl olur?

 ETİKETLER: Haber, Haberler, Beyaz, Karşı, Ucuz,

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.