Med TV, Medya TV, Roj TV, Nuçe TV, MMC TV

21.08.2013 10:45:52
A+ A-

1995 yılının Haziran ayı, inanılmaz bir heyecan var köyde. Kürtçe yayın yapan bir kanal kurulmuş diyorlar. Hatta Hozan Gavan bile çıkmış canlı yayına. Hozan Gavan 80'lerden bizim köyden Hollanda'ya göç etmiş Êzîdî biri. Hozan Gavan ve eşi Hüsna birkaç kez canlı yayında görülmüş diye anlatılıyor tüm tandır başı muhabbetlerinde. Dilden dile dolaşıyor MED TV efsanesi. Elektrikle tanışıklığı bile 89'a dayanan bizler, şimdi Kürtçe Tv heyecanı yaşıyoruz. İnanılmaz bir şey bu. Hızlı bir şekilde evlerin damlarında çift çanaklı uydu alıcıları yerlerini aldı. Köyün siması değişti birden. Tepeden bakınca resmen bir uzay tesisi gibi :)

Bize çok şey kazandırdı MED TV ve ardılları. Bilip sustuklarımızı bas bas bağıran bir sese kavuşmuştuk resmen. Savaşan genç kadın ve erkekleri izliyor onların günlük hayatlarına dair bilgi sahibi oluyorduk. Bu resmen kazanılmış bir lütuftu! Çok sevdiğiniz ama asla dokunamayacağınızı düşündüğünüz bir şeye dokunur gibi bir şeydi bu. Ellerini tutmak, gözlerine bakmak. Öpmek gibi bir şey. Somuttu ve vardı artık. Kürtçe ezgiler yankılanıyordu evlerden. Reyting rekorları kıran Gülistan Perwer'in Baxçê Gula programı prime time'da ve diğer tüm reyting terimlerinde en öndeydi. Korkuyu pencereden dışarı atmıştı insanlar. Yıllar yılı köşe bucak, gizlice dinlemek zorunda kaldıkları dillerini artık korkusuzca konuşup, kendi dillerinde programları izliyor ve dinliyorlardı. Bunun için savaşılmıştı. Bunun için faili meçhul cinayetlere kurban gidilmiş, işkence görülmüştü. Ama o ilk yayın yokmu o ilk yayın, ateşe atılan İbrahim'in gül bahçesine düşmesi gibi bir şeydi. Uzun yola çıkmış bir yakınızın dönmesi, tekrar dikilip savaşmak gibi bir şeydi. Hızlıca hayatımızda ki yerini sağlamlaştıran bu gerçeklik, Kürt gençliğine ve Kürt kadınına muazzam bir bilinç aşılıyordu. Sokaklara taşabilen, konuşan, hakkını arayan, sorgulayan bir bilinç. Var olanı açığa çıkaran bir araca dönüşmüştü birden.

Ama Türk Devletinin işgüzar ve tahammülsüz tavrı bu alanda da kendini açığa çıkarmıştı. PKK lideri Abdullah Öcalan'ın yakalanmasının ardından MED TV'nin lisansı iptal edildi. Ardından MEDYA TV, ROJ TV Kürt partilerinin kaderini yaşıyordu ard arda. Bu geleneğinin şu an ki temsilcileri NUÇE TV ve STÊRK TV, gerçeğin haberini yapmaya devam ediyor. Roboskî'nin, Ceylan Önkol'un, Rojava'nın ve Türk medyasının gündemi bile olmayan daha nice olayın takipçisi olmaya devam ediyorlar. İç içe girmiş, yoz kültürün öncülüğünü yapan dizi ve programlardan kafanızı kaldırıp birde bu yöne doğru bakmaya başladığınızda, bir de böyle bir şey varmış diye soruyorsunuz kendinize. Logoları, jenerikleri, skeç tadında dizileri ile hayatımıza kattığı renk ve ahenkten dolayı teşekkür ediyoruz bu geleneğe. İyi ki varsınız ve iyi ki zihnimizi aydınlatıp hafızamızı diri tutuyorsunuz. Teşekkürler.

NOT: dün gece itibarı ile NUÇE TV ve MMC TV Ey Raqip marşı ile veda etmiştir. Ekranları kararmıştır.

 

feridun kurt

 

frdnferidun@gmail.comYAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.