Modernizm hayali, zoraki yönetim ve tek tip tek insan

01.01.2014 01:35:01
A+ A-

Modernist hareketin 19. yüzyıl ortasında Fransa'da ortaya çıktığı kabul edilir. Modernizm kabaca 1884-1914 yılları arasında hüküm sürmüştür. Temelde dayandığı fikir, geleneksel sanatlar, edebiyat, toplumsal kuruluşlar ve günlük yaşamın artık zamanını doldurduğu ve bu yüzden bunların bir kenara bırakılıp yeni bir kültür icat edilmesi gerektiğidir (Online 1). Yani toplum mühendisliği soyunulmuştur. Bu durum toplum da egemen insan fikirlerini kabul gördüğü bir eksen oluşturmuştur. Buda farklılıklara karşı acımazı bir elit yapını doğmasına sebep olmuştur.

Egemenler kendi düşüncelerini gerçek ve ileri olduğu bunu dışındakileri ötekileştirme geri yobaz gibi terimlerle itibarsızlaştırma eğilimine girmiştir. Ülkelerin insan yapısıyla oynanmış yalnızlaşan insan özgürlüğü sistemin kölesi olmak da bulmaya başlamıştır. Sistem kendi dışında var olmayı gericilikle suçlamış buda ülkeni çoğulcu olmasına büyük bir darbe vurmasına yol açmıştır. Etnik yapılar sistem tarafında tek tip insan olmaya zorlanmış, dillerine ve kültürlerine karşı aşağılık kompleksine girmelerini sebep olmuştur.

Toplumda ilerlemenin, çoğunlukla da doğrusal bir gelişme çizgisinin benimsenmesi, toplumların evrimsel kuramlarının belirlenmesini getiriyordu (Online 2). Ama süreç içinde toplumların ilerlemeleri her zaman ileriye değil bazen duran bazen de geriye doğru bir eğilim göstermiştir.

Modernizm bir villanı düzenli bir bahçesi gibidir. Bu bahçede yalnız göze hoş olanlar kalacak gerisini yaşaması engellenecek yada toplanacak, bahçeyi ayakta tutan içindeki çiçekler değil bahçıvanlar olacak, bir gün bahçıvan yanlışlıkla bir zehirli mantar yerse o zaman o bahçede gerçek sahipleri boy verecek kır çiçekleri çalılar ve yabanı otlar olacak.

Yapma bahçeleri dağıtıp, seninle özgür kırlarda yuvarlanalım.

 

KAYNAKÇA:

Online 1: http://tr.wikipedia.org/wiki/Modernizm. [ Erişim Tarihi: 01/01/2014]

Online 2: kisi.deu.edu.tr/binnur.kavlak/kitaplar/ilhan.doc?. [ Erişim Tarihi: 01/01/2014]YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.