Nobel Ödülünü İki kere Alan İlk Bilim İnsanı Marie Curie

20.12.2012 19:58:20
A+ A-

 

Marie Curie Nobel ödülü alan ilk kadın, Avrupa'da doktora yapan ilk kadın, Paris Üniversitesi'nde profesör olan ilk kadın, iki farklı alanda Nobel alan ilk ve tek insan, Radyum elementini ve radyoaktiviteyi keşfeden bilim insanı.

1996 yılında büyük kızım Paris'te Sorbonne'de master yaparken bir gün Fransa Ulusal Anıt mezarı Pantheon'u gezmek istemiştik. Bilim, sanat, siyaset alanında büyük imzalar atmış kişilerin mezarlarının olduğu bir anıt mezar Pantheon. Hepsi çok ünlü kişilerin ayrı ayrı odacılarda yattığı ve kapılarında isimlerinin bulunduğu anıtı gezerken bir oda dikkatimi çekti. Bu odada üst üste iki mezar ve en üste bir kırmızı gül vardı. Daha o sabah konulduğu anlaşılan bu gül dikkatimi çekti. Odanın kapısındaki isimleri okumak için durdum. Kapıda Marie ve Pierre Curie yazıyordu. Bu iki isim bana hiç yabancı değildi. Daha lise yıllarımızda radyoaktiviteyi bulduğunu okuduğumuz, daha sonraları başarı öyküleri ile büyüdüğümüz Fizik ve Kimya Nobel ödülleri almış kişilerdi.

Bugün bu yazımda Marie Curie'yi anlatma nedenim 26 Aralık 1898’de radyum elementini buldukları tarihin yıldönümünü kutlayacak olmamız önümüzdeki günlerde. Ben bu yazımda Marie Curie ve başarılarını anlatacağım. Neden sadece Marie Curie de Pierre Curie yok diyeceksiniz belki. Onu da yazımın sonunu okursanız anlayacaksınız.

1867 yılında eğitimci bir ailenin çocuğu olarak Polonya'da doğan Marie ülkesinde kadınların üniversite okumaları yasak olduğu için para biriktirip gittiği Fransa'da matematik ve fizik eğitimi alarak yüksek öğrenimine başladı. Amacı bir an önce eğitimini tamamlayıp ülkesine dönüp öğretmenlik yapmaktı.1894 yılında Endüstriyel Fizik ve kimya okulunun laboratuvar başkanı olan Pierre Curie ile tanışınca ortak bilimsel amaçları sebebiyle beraber çalışmaya başladılar ve ülkesine dönme fikrinden vaz geçti. Bu arada Pierre Curie ile evlendi. Yoğun bilimsel araştırmaları sırasında Radyoaktivite üzerinde yaptığı çalışmalar ilerleyince eşi işinden ayrılıp Marie'e yardım etmeye başladı.1898 yılında Curieler polonyum elementini bulduklarını ilan ettiler.1903 yılında doktorasını veren Marie Fransa'da bilim alanında ilk doktora yapan kadın olarak tarihe geçti. Aynı yıl eşi ile paylaştığı Nobel Fizik ödülü ile tarihte ilk Nobel ödülü alan kadın oldu. Bu arada Curieler radyum elementi ile uğraşmalarının neticesinde sağlık sorunları yaşamaya başlamışlardı. Aynı zamanda radyum elementinin kötü dokulara uygulanarak tedavide kullanabileceği fikri de doğmaya başlamıştı.

1906 yılında eşi Pierre Curie'nin bir araba kazasında ölümünden sonra 1908 de Sorbonne'de ilki kadın profesör oldu. 1911 de radyum ve polonyumun keşfinden dolayı Nobel Kimya ödülüne layık görüldü. Bu ödülle farklı dallarda Nobel ödülünü iki kere alan kişi olarak tanındı. Bu arada onu yıpratmaya çalışan kişilerin beraber çalıştığı bilim adamı Paul Langevin ile arasında çıkardığı aşk dedikoduları sebebiyle depresyona girdi ve aynı dedikodular sebebiyle Nobel Kimya ödülünü alışı biraz gecikti. Görüldüğü gibi kadın dünyanın neresinde ve ne konumda olursa olsun aynı yıpratıcı olaylarla uğraşıyor. Sanırım bu kadının kaderi.

Geçirdiği yıpratıcı olaylardan yılmayan Madam Curie toparlandı ve çalışmalarına tekrar başladı.1914 yılında Paris Üniversitesinde Radyum Enstitüsünü kurdu ve ilk müdür olarak atandı. Kızı İrene ile genç kadınlara x teknolojisini öğretti. Kendisine Üniversite okuma imkanı tanımayan ülkesine dönerek orada Varşova Radyum Enstitüsünün kurulmasını sağladı.

1934 yılında yaşamı boyunca çalışmalarında aldığı radyasyonun etkisi ile yakalandığı kan kanserine yenildi ve öldü. Önceleri eşi ile Sceaux’da aile mezarlığında yatarken.1995 yılında her ikisinin de naaşı Fransa Ulusal Anıt Mezarı Pantheon'a taşındı ve böylece Pantheon'da yatmaya layık görülen ilk ve tek yabancı kadın olarak gene tarihe geçti. Curie'nin not defterleri o kadar radyasyona maruz kalmıştır ki halen kurşun kaplı bölmelerde tutulup radyoaktif koruma altında incelenmektedir.

Ben bugün bir kadın olarak Bilim İçin Ölen Kadın denen Madam Curie ve başarıları ile gurur duyuyorum ve bütün hem cinslerime seslenmek istiyorum.

Hiçbir şey sizi yıldırmasın, Koşun, başarıyı yakalayın. Yakalayamamaktan korkmayın. Sonunda başarı sizin olacak.

Bu arada Madam Curie'nin Pantheon'daki mezarına hala her gün bir kırmızı gül konuyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.