Nükleer Tehlike ve Türkiye'nin Oyundaki Yeri

30.03.2013 23:45:04
A+ A-

 

Belçika mı yoksa İran mı? Nükleer tehdit nerede? Avrupa'nın resmen açıklanmamış 5 nükleer devleti.
 
Türkiye,Almanya,Belçika Hollanda veya İtalya birer Nükleer güç mü?
 
2010 yılında yayınlanmış yazılardan ve Howard Zinn'in kitabindan alıntılar yapıyoruz.
 
Eski NATO genel Sekreteri general Georgege Robertson'ın vermiş olduğu bilgiye göre Türkiye'de İncirlik içerisinde en az 40-90 arasında atom bombası bulunmakta. 
 
Bu Türkiye'nin nükleer bir güç olduğu anlamına mı geliyor? 
 
Avrupayı daha güvenli yapıyor olmaktan uzak olmasına rağmen ve Avrupa'nın nükleer güç konusunda dışarıya bağımlılığını azaltmanın yanında kıtaya daha fazla nükleer güç getiriyor olmak ne gibi bir sonucu doğurur?  Başarısızlıkla sonuclanan nükleer silahsızlanma çalışmalarının yanında halen nükleer başlıkların Avrupa'da olduğunu biliyoruz.
 
İtalya termonukleer bir saldırıyı püskürtme yetisine sahip midir? 
 
Belçika ve Hollanda düşman hedeflerine Hidrojen bombası atabilecek teknoloji ve yeterliliğe sahip mi?
 
Alman Hava Kuvvetleri Hiroşima'yı yerle bir eden atom bombasından 13 kat daha güçlü bombaları atacak şekilde eğitilemez değil mi? 
 
Nükleer bombalar İtalya, Belçika, Almanya ve Hollanda'daki hava üslerinde depolanmış durumdalar. Bu ülkelerdeki uçaklar bombaları her türlü mesafeye ulaştırabilecek güce sahip. (Avrupa'nın gizli nükleer silahları ne olacak? Time Dergisi 2 Aralık 2009 ) 
 
Resmi olarak Nükleer silaha sahip olan ülkeleri sayacak olursak eğer,
 
ABD,İngiltere,Fransa, Çin ve Rusya uluslararası anlamda tanınan, bilinen nükleer silahların olduğu ülkeler olarak kabul edilmekteler. Bu ülkelere uluslararası konjonktürde Nükleer Silah Ülkeleri ( Nüclear Weapons States) (NWS) ) ismi verilir. Beş ülke arasında Nükleer silahların artırılmamasına dair anlaşma imzalanmıştır. Bunun uluslararası anlaşmalarda geçen ismi ''Nuclear Non-Proliferation Treaty (NPT)'' dir. Beş ülkenin dışında ise Hindistan, Pakistan ve Kuzey Kore herhangi bir anlaşmaya imza atmamış olmakla birlikte nükleer güce sahip ülkelerdir ve anlaşmalara imza atmadan etik olarak sahip oldukları nükleer silahlarını artırmamayı kabul etmişlerdir. 
 
İsrail: Deklare edilmemiş Nükleer Güce Sahip Devlet.
 
İsrail ''Deklare Edilmemiş Nükleer Güce Sahip Ülke'' statüsündedir. Nükleer başlıklı füzeleri Orta Doğu'da askeri ve sivil hedefleri kendine hedef almıştır.Bunlardan biri de Tahran'dır.
 
İran
 
Az miktarda ve  çok net olmayan delillerle İran'ın önümüzdeki yıllarda nükleer silaha sahip ülkelerin arasında yer alabileceği ihtimaline dair şüpheler vardır. Bu nedenledir ki ''Daha güvenli bir Dünya'' yaratılabilmesi amacıyla İran'ın bu geliştirmeyi yapmasından önce sahip olması muhtemel olan nükleer silahları yoketme planları yapılmaktadır. Medyada İran'ın nükleer birikimine dair bol miktarda eğreti yazı ve bilgi yeralmaktadır. 
 
''Deklare Edilmemiş Nükleer Silaha Sahip Ülkeler''in durumu ne olacak? Herhangi bir tehlike teşkil ediyorlar mı ?
 
Belçika, Almanya, Hollanda, İtalya ve Türkiye: ''Deklare Edilmemiş Nükleer Silaha Sahip Ülkeler''
 
 
İran'ın nükleer kapasitesinin tam olarak ne boyutta olduğu henüz tam olarak kesinleşmemiştir. Ancak yukarıda adı geçen beş ülke hem nükleer silahlara sahip olmaları hem de hedef aldıkları ülkeler açısından bilinmektedir. 
 
Birleşik Devletler 480 B61 modelindeki termonükleer bombaları nükleer silahı olmayan ülkeler olan bu beş ülkeye yerleştirmiştir. Viyana'daki Birleşmiş Milletler Nükleer Silahları Gözetleme Komisyonu tarafından bu ülkeler Nükleer Silaha Sahip olmayan ülkeler olarak kabul edilmekte olmalarına rağmen ABD bu ülkelere nükleer silahlar yerleştirmiştir.
 
İsrail'le birlikte İran'a karşı ABD ittifakını oluşturan ve bu çeşitten bir nükleer bomba stoklamasının  Avrupa'daki ayaklarından birisi olan Türkiye'de 90 taneden fazla B61 termonükleer bomba vardır. Bunlar ABD'nin İncirlik üssünde bulunmaktadır. (National Resources Defense Council, Nuclear Weapons in Europe , February 2005)
 
Bilinen tanımlamayla kısaca bu beş ülke ''deklare edilmemiş nükleer silah ülkeleridir.''
 
Taktik B61 füzelerinin bu ülkelerde toplanması ve adı geçen ülkelerde konuşlanması adı geçen beş ülkenin hedef almış olduğu Rusya, Suriye ve İran gibi ülkeleri birincil hedefler haline getirir. Bu saldırı planları NATO'nun taktik saldırı planlarında yeralmaktadır. ( National Resources Defense Council, Nuclear Weapons in Europe , February 2005)
 
Bu durum NATO'nun saldırı planında potansiyel hedef konumunda olan İran veya Rusya'nın sözkonusu nükleer bomba bulunmaması gereken beş ülke hakkında bir saldırı planı olduğu anlamına mı gelir? Cevap hayır.
 
Sözkonusu beş ülkenin takınmış olduğu bu tavır her ne şekilde anılırsa anılsın aslında çifte standardin ta kendisidir. Kendisinin nükleer başlıklara ve silahlara sahip olması ve bu silahları Tahran'a çevrili vaziyette hazır olarak bulundurması ancak uluslararası bütün toplantılarda bu ülkenin suçlanması şüphesiz bir çifte standarttır. 
 
 
 
Haritada sözkonusu ülkelerle ilgili bilgiler verilmektedir. 
 
B61 termonukleer bombalarının çeşitleri -3, -4 ve -10'un 2. tipidir. 
 
Yukarıda verilmiş bulunan rakamların tamamı hükümet yetkilileri ve devlet ve özel sektör görevlilerinin yapmış oldukları açıklamalar çerçevesinde çıkarılmış olan ortalama değerlerden elde edilmiştir. 
 
(National Resources Defense Council, Nuclear Weapons in Europe , February 2005)
 
 
Almanya: Nükleer Silah Üreticisi 
 
Sözkonusu beş ülke içerisinde en ağır şekilde nükleer silahla donatılmış ülke Almanya'dır. Ülkede 2 tanesi tamamen aktif olarak kullanılan üç tane Nukleer füze üssü bulunmaktadır. Büyük çoğunluğu Ortadoğu'ya çevrilmiş durumda bulunan 150 adet nükleer başlığa sahiptir. Hepsi de her an saldırıya geçebilecek durumda hazır vaziyette beklemektedirler. Tamamen NATO'nun saldırı planlarına uygun vaziyettedirler.
 
Almanya resmi kanallarda nükleer silah olan ülkeler kategorisinde olmamasına rağmen Fransız ordusu için nükleer başlıklar üretmektedir. ABD yapımı nükleer silah başlıklarına ve bunları Ortadoğu ve Rusya'ya yollayabilecek teknolojik altyapıya sahiptir. Bunların ötesinde kısaca EADS olarak anılan The European Aeronautic Defense şirketi Fransız, Alman, İspanyol ortak kuruluşudur. Deutsche Aerospace tarafından kontrol edilmektedir. Malzeme ve parçalarını Daimler'den almaktadır. Daimler Benz aynı zamanda Avrupa'nın ikinci en büyük silah üreticisi şirketidir. Fransız M51 nükleer füzeleri bunların başında gelir. 
 
Almanya ABD'den nükleer silahlar ithal etmekte ve aynı zamanda kendisi de üretim yapmaktadır. Fransa'ya nükleer silah satmaktadır. Bütün bunlara rağmen halen nükleer silaha sahip olmayan ülkeler kategorisindedir. 
 
1962 yılında Sovyetlerin sahip olduğu nükleer güce dayalı olan düzmece hikayelerle kendi vatandaşlarını ve dünyayı kandıran ABD,  Hiroşima'da attığı bombanın 1500 katına eşit miktarda  nükleer silaha sahipti. Bu silah gücü ile yeryüzündeki bütün şehirleri ve insanlığı haritadan silebilecek güce sahipti. Aynı ülke dünya üzerindeki her bir insanı 10 tonluk patlamayla öldürebilecek TNT patlayıcısına sahipti. Bütün bu silahları ve bombaları ulaştırmak için 50 kıtalararası balistik füzeye ve uluslarası sularda dolaşan 80 nükleer denizaltıya,okyanus ötesi ülkelerde 90 füze istasyonuna, zamanın Sovyetler'ini bombalayabilecek 1700 bombalayıcı uçağa, atomik bombalar da dahil her çeşit bombayı taşıyacak bombardıman uçaklarına sahipti. 
 
Şu an dünyaya çarpan göktaşlarına karşı çaresizce bakan süper güçler mesele sivilleri öldürmeye gelince en güçlü silahları geliştirmiş ve halen de geliştirmektedirler. 
 
İlk ve ikinci nükleer bombaların atıldığı Hiroşima ve Nagazaki'de 90.000 sivil canından olmuştur. 
 
Halen nükleer silahların üretimi ve satışı dünyada yapılmaktadır. Nereye gittiği belli olan bu yolda iktidarların tamamı Türk insanı adına karar vermis ve nükleer savaşın hangi noktasında olacağımıza adımıza hareket etmekte sakınca görmemektedirler.
 
 
 


YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.