Obama Berlin'de

23.06.2013 00:56:49
A+ A-

Obama'nın Almanya'da yaptığı konuşma basitçe İran'a girme planının sinyalidir. Yapılan bütün açıklamalar ve sonrasında kesinlikle bunun hazırlığının olduğu  gözden kaçmamalıdır. Bush Westpoint konuşmasının ardından ABD Irak'a girmiştir. İstanbul konuşmasının ardından Ortadoğu'da ABD ve AB askerinin girmediği ülke kalmamıştır. Özellikle Suriye'de terörist unsurlara destek verme amaçlı bütün Arap derebeylikleri ve Türkiye'yi derebeylik haline getirmek için bütün gücüyle yırtınan AKP gibi maşalar bölgeye gelen yabancı askerler ve füze sistemlerine kucak açarak ve Türk askerini hapislere tıkarak aslında bu senaryoya uzun zamandır hazırlanan zemine hizmet etmiştir. 

Obama'nın konuşması dikkatle dinlenecek olursa terörizmle başa çıkma konusunda elde edilenler olduğunu ve sıranın nükleer tehdidi azaltmak olduğuna vurgu yaptığı görülür. Ancak söz konusu nükleer gücü azaltma derken kendi sahip oldukları silah teknolojisinin azaltılmasına vurgu yapmamıştır. Aslında bütün barış örgütleri ve taraflar nükleer silahların tamamen yok edilmesine dair olumlu bir açıklama beklerken Dünya üzerindeki çeşitli ortaklarıyla 2,500,000'den fazla insanın katillerinden biri olan kukla ABD başkanı kendinden önceki kişiden daha az acımasız olmadığını çok net ifade etmiştir. 

Amaç nükleer silahları yok etmek değildir. İran'ın elindeki nükleer gücü barışçıl hale getirmek hiç değildir. 

Yakın zamanda Çin Devlet Başkanı ile görüşme yapan Obama yeşil ışık sinyalini almış olmalı ki harekatı yapacağının sinyalini bu şekilde vermiştir. Özellikle Taliban'la görüşme masasına oturup Afganistan'dan çıkma hazırlıklarıyla yeni hedefinin yönlendirmesi ve planlamasının tamamlanmış olduğu açıktır. Çin ve Rusya burnunun ucunda ABD askeri istememektedir. 

Asya Pasifik'teki operasyonlarıyla bölgede gücünü artırmak isteyen ABD'nin planı aslında göründüğünden daha alengirli. Şu an İran üzerine baskıyı yapacak ve savaşa sokacak bir ABD'nin öncelikle Afganistan'dan çıkış sürecini hızlandırması elzem. Afrika'da Fransızlar ile estirdiği terör, İHA operasyonları ve peşpeşe bombalamalarıyla her yerde göstermelik tepkiler almasına yol açıyor ancak sonuçta yine kendi çıkarlarına göre hareket ediyor.

Yoğun Türkiye ve Brezilya hareketliliği bu açıklamanın ve hamlenin gözden kaçmasına neden olmamalı. Westpoint konuşmasını yapan Bush'un aylar sonra bitmez tükenmez bir savaş döngüsüne soktuğu dünya bir sonrakine Obama'nın Brandenburg konuşması ile girmek üzeredir. Bunu engellemek hep beraber hareket edecek dünya insanlarının elinde. Uyanık olmak zorundayız. 

 

http://www.guardian.co.uk/world/2013/jun/19/barack-obama-berlin-speech-full-text

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.