Öcalan'a Siyaset Yolu Açılmalı mı?

17.02.2013 19:14:03
A+ A-

 

Mardin'de toplu açılışlara katılan Başbakan Erdoğan bir kere daha PKK'ya seslendi. "Düşüncelerine inanan silaha sarılmaz" diyen Erdoğan bir kere daha terör örgütü mensuplarının silahlı mücadelelerini durdurmalarını isteyerek tekrar tekrar "Barış" vurgusu yaptı.

Erdoğan'ın barış çabası ve çözümün adresinin İmralı olduğunu düşünmesi elbette doğru başlangıç adımları. Ancak dünyada birçok örnek incelendiğinde terör örgütleriyle ilgili yapılan araştırmalar yazılan makaleler okunduğunda bu sürecin sonunda çok ciddi adımların atılabilmesi gerektiği sonucu çok açık bir şekilde ortaya çıkar.

4. Yargı Paketi KCK davalarında yargılanan birçok gazetecinin serbest kalmasını sağlayacaktır. Ancak bu bir başlangıçtan öteye gidemez. Ölmeden önce Mehmet Ali Birand'ın da çok açık bir şekilde ifade ettiği gibi Demokrasinin bir gereği olarak Öcalan affedilmeli, bir siyasi partinin başına geçmeli ve barış süreci sağlanmalı.

Abdullah Öcalan PKK'yı tasfiye edebilecek tek güç. Unutulmamalı ki birilerinin "bebek katili", "İmralı canisi" "teröristbaşı" dediği bu adama binlerce Kürt insanı "önder", "lider" ve hatta "peygamber" diyor.  Onun dudaklarının arasından çıkacak kelimelere ve talimatlara artık ihtiyacımız olduğu ortada.

Evet, bugüne dek çok kan aktı, çok canlar yandı, elbet bunlar unutulmayacak. Ancak ilkel duygularla, intikam hissiyle, öldürmeye devam hükmüyle sonuç alınamayacağı artık anlaşılmalı. Unutmamak lazım ki eğer bu süreç sonuca vardırılamazsa, barış umutlarından vazgeçilip, kinle ve nefretle hareket edilirse, canı daha çok yanan bizler olacağız.

Şu an barışa inanan ve hevesle çözüm isteyen milyonlar var. Öyle ki Paris'te PKK'nın üst düzey üç isminin öldürülmesi bile bu süreci baltalayamadı. Diyarbakır'daki cenazede on binler sağduyuyla hareket etti. İşte o gün umutlar katlanarak arttı.

Bu barış sürecine, bu müzakerelere destek vermek artık "Barış" isteyen her vatandaşın boynunun borcudur. Ümit ediyorum, Türk Halkı bazı hassasiyetlerinden vazgeçip hissi davranmayarak, sürecin gelişimini olgunlukla karşılar. Rasyonel adımlarla süreç yavaş yavaş sonuca ulaşır.

Yıllarca kardeş kanının aktığı ölümlerin, zulümlerin, acıların ve gözyaşının hüküm sürdüğü bu coğrafyada barışın galip gelmesi dileğiyle.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.