OHAL'den “İleri Demokrasiye”, vurun Kürde!

09.12.2013 02:49:44
A+ A-

Güzide memleketimizde kahraman Türk polisinin bir ayda öldürdüğü insan sayısının ortalaması,90'lara göre sanırım daha az. Bu da demokrasinin gösterdiği gelişimin zorunlu bir merhalesi olarak okunabilir sanırım.Gezi Direnişi boyunca aylık ortalama biraz yükseldi ama onu da anlayışla karşılıyoruz tabi,zira vurulanlara bakalım,hepsi terörist,illegal oluşumlarla ilintili ve memleketin bekası için öldürülmeyi hak edenlerdi!.Yani özetle Türk polisi birini alnının çatından vuruyorsa o kişi muhtemel bir provokasyon öznesidir ya da direkt olarak teröristtir.

Yüksekova (Gever) de iki kişinin toplam sekiz kurşunla katledilmesini de şüphesiz bu düzlemde okumamız gerekiyor. "Terör örgütüyle" ilişkililerdi, vurulmasalardı ne tür kirli oyunlar tertipleyeceklerdi belki. Bir sonraki gün yine başından kurşunla vurularak ağır yaralana ve şu an bitkisel hayatta olan kişi için de aynı şeyleri pek tabi söyleyebiliriz. Zaten gerekli makamlar açıklama yaptılar, "teröristti, aranıyordu zaten" ,kafasından nişan alınarak vurulan bu şahsın "terörist" olduğunu da kod adının olmasından rahatlıkla çıkarabiliyoruz.

Yani bizim hikayemiz böyle kabaca, provokasyon varsa güvenlik güçlerimiz hemen kokusunu alır ve alnından tek kurşunla etkisiz hale getirir "terörist ya da teröristleri".

Yurttaşlıkla-Teröristlik arasında gidip gelen Kürt için 90'lardan bu yana değişen tek şey, kafasına sıkılan kurşun değil, sıkılma sıklığı oldu. Değişen bir şey daha var ki daha da çirkin,90'larda bir kenar mahallede tek kurşunla infaz edilirdin, kimsenin de haberi olmazdı, şimdi öyle değil ama özel harekât polisinin suikast silahıyla nişan alarak öldürdüğü Kürdün(B.T) öldürülme anı TV'lerde saatlerce gerilim efektleri kullanılarak yayınlanır. Silah dürbününden görülen birkaç Kürdün hepsinin öldürülmemesi ise "polisin sağduyusu" şeklinde yorumlanır. Demokratikleşme, şeffaflık bunları beraberinde getiriyor haliyle, öldürüyoruz ama bakın saniye saniye TV'lerden de yayınlıyoruz, artık eskisi gibi öldürüp bir çukura atmıyoruz demek oluyor sanırım.

Barış görüşmeleri sürerken bunlar hep provokasyon tabi, kim mi yapıyor, içeriden ve dışarıdan barışı istemeyen güçler(yıllardır bir öğrenemedik bu güçleri),hem polisinin masum bir yurttaşa silahla ateş ettiği nerde görülmüş, ha doğru ya Kürt, yurttaş mıydı ki?

Eski hükümetler Kürt'e sadece ölmeyi reva görürken,ileri demokrasi savaşçısı AKP,öldürürken görüşmeyi,barışmayı da aynı anda yapabildiğini gösteriyor.Barış olsun da böyle birkaç kişi telef olmuş,lafı mı olur!.Ama hayır,en kötü barış bile savaştan iyidir diyemiyoruz çoğu zaman,aksine FARC-EP barış delegesi İvan Marques'in dediği gibi "kötü bir barış,savaştan da beter" olabiliyor çoğu zaman.Latin Amerika bunun örnekleriyle dolu.

 Evet, Kürtlerin ve Türkiye'nin bir barışa ihtiyacı var fakat özel harekat timlerinin süper teknolojik suikast silahlarının dürbünlerinden bilgisayar oyunu oynarmış gibi insanların avlanmadığı(bu kişi her ya da kim olursa olsun) ve bunların TV'ler de "bakın o terörist nasıl vuruldu" başlıklarıyla yayınlanmasının önüne geçilmesi lazım ilk önce.

Evet, Kürtlerin ve Türkiye'nin bir barışa ihtiyacı var fakat polisin uyguladığı şiddetin "provokasyon vardı" zırvalıklarıyla üstünün örtülmediği, iktidar-istihbarat-gazeteci! Ortaklığıyla "polise taşlarla saldırdılar" başlıklarıyla, sokak ortasında insanların kafasına kurşun sıkılmasının meşrulaştırılmadığı bir süreç lazım önce.

Evet, Kürtlerin ve Türkiye'nin bir barışa ihtiyacı var fakat polisin uyguladığı terörün batıdaki adının "polis terörü",doğudaki adının "polis müdahalesi" ifadeleriyle nitelendirilmesine bir son vermek lazım önce.

Özetle mesele Kürde vurmaksa, polisiyle, basınıyla, silahıyla vurun Kürde ama "biz kardeşiz bin yıldır" deyip de mermiyi ensesinden, bombayı üstünden eksik etmezseniz, Ape Musa yine şu sözleri söyler; "Benim Doğduğum kente kurşun yağardı. Siz bilmezsiniz. Onun için ben "Terörist" oluyorum siz "Yurttaş..."

 

Tuncay Şur

surtuncay@gmail.comYORUMLAR

gönüllü vatandaşlık mı dedi biri? -

ben yazıyı okurken aslında kürt siyasi hareketi özelinde ve bazılarının marjinal sol diye tabir ettiği Türkiye solunun sol kanadının bir arada yaşama ve demokratik yurttaşlık tezini yada talebini hissettim hatırlamadım hissettim çünkü eğer Türkler Kürtlerin yaşadıklarını hissettiklerini istediklerini anlamıyorlarsa ve algılamıyorlarsa sorun büyük öldürülenler kim bilmiyorum nasıl bir provakasyon bilmiyorum ama ölenler Kürt öldürenler Türk ayrımına gidiliyorsa ve siyasilerin mülki amirlerin yuvarlak sözlerinden çok halk bunu böyle algılıyorsa bundan algılamamız gerekenler artık bir arada yaşamak kolay değil bunu sağlayacak olan toplumsal zekanın işi de çok zor artık ne Kürtler eski Kürtler ne de Türkler eski Türkler

0 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.