Ölüme Giden Yol

28.01.2014 19:45:53
A+ A-

Tarih kitaplarından, gazete haberlerinden, okuduğum makalelerden ve yaptığım araştırmalardan öğrenirdim, insana ve insana dair değerlere nasıl değer verilmediğini, aklıma gelmezdi katliamları göreceğim.

Sonra bu katliamlara şiir yazacağım.

Etnik kökenlerinden, mezheplerinden dolayı ezildiler, yok sayıldılar, yakıldılar, öldürülüp katledildiler. Tarih, onları artık ''gizli toplum'' olarak öğrenmeye ve bilmeye başladı. Devletin silahlı güçleri yaptı bu insan kasaplığını ve bunları yapanları da sadece izlemeyle yetindi. Ve cezalarında indirim sağlayıp, devletin kadrolarında iş sahibi yaptı. Bakan, milletvekili, v.s...

Şimdi ben biliyorum ve inanıyorum ki bu memlekette ''adalet'' olduğu için ''bakanlığı'' var.

 ...

 Uludere Katliamı planlı olarak yapılmış bir eylem, bir katliamdır. Uzun yıllar kaçakçılıkla yaşamını sürdürmeye çalışan kürt köylüsü bu defa planlı olarak sınırdan geçerken askerler tarafından yolları kesilmiş, bombalanmış ve acımasızca paramparça edilmiştir.

***

Van'da çadır isteyen insanları ''provokatör'' ilan eden T.C. Devleti İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin yaptığı açıklama da herkesi ''terörist'' ilan etti. Resim yapanı da , şarkı söyleyeni de, şiir yazanı da, üniversite kürsüsünde konuşanı da, sivil toplum kuruluşlarında çalışanı da... 

Eğer şiir yazmak ''terörist'' lik oluyorsa , evet bende bir teröristim. Ve ''terörist'' olarak barış şiirleri, sevda şiirleri, özgürlük şiirleri yazmaya ve yazdığım her satırda yapılan katliamları teşhir etmeye, statüko'yu tenkit etmeye devam edeceğim.

***

Uludere Katliamı herkesi ''terörist'' olarak ilan eden zihniyetin kürt halkını yıpratmak amacıyla yaptığı ve masum sivillere karşı ''terörist'' suçlamasıyla planlı olarak yapılan bir eylem, bir katliamdır.

Uludere Katliamı T.C. Devleti'nin kürt halkını yıldırmak amacıyla yaptığı bir '' devlet terörü'' olarak nitelendirilmelidir.

***

Suriye'ye kendi halkını katlettiği için tepki gösteren T.C. Devleti, bugün kendi halkını katletmektedir.

Uludere Katliamıyla bir kez daha öğrendim insana ve insana dair değerlere nasıl değer verilmediğini.

Irkçılık ve faşizm...

Utanıyorum.

Daha güzel, daha özgür

Daha insancıl, daha yaşanası

Bir dünya umuduyla...

Uludere'de katledilenlere

Selam ola.

Çağrı Sansar, 01.01.'12

NOT : Kaldıraç Dergisi'nin Mart 2012 tarihli 130. sayısında yayımlanmıştır.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.