Oyunu Bozmak

25.09.2013 22:25:35
A+ A-


Ece Temelkuran'ın " kimsenin kimseyi sevmediği ülkeye Türkiye denir. " ifadesi halkımızın birbirine karşı olan bakışını en net biçimde açıklamıştır.
Türk'ün Kürt'e,Kürt'ün Ermeni'ye,Ermeni'nin Türk'e,Sünni'nin Alevi'ye,Müslüman'ın Ateist'e vd. aynı toplum içerisinde yaşayan bu katmanların birbirlerine karşı bu kadar önyargılı ve ötekileştirici bir şekilde bakmalarında devlet'in geçmişten günümüze gelen tek tipleştirici ve düşman unsur/iç tehdit  olarak ele almasının payı yadsınamaz.
Ancak burada atalarımızında dediği gibi iğneyi devlete çuvaldızı da kendimize batırmalıyız. Çünkü devlet denilen kurum özelinde de ulus devlet varlığını ve kuruluşunu 'tek millet,tek vatan,tek dil vd.' bağladığından bunların dışında kalanları zenginlik olarak görmeyip kendisine düşman en azından tehlikeli unsur/lar olarak görüp ona binaen davranmış ve davranacaktır.
Burada bize yani toplumu oluşturan fertlere düşen ya devletin bu 'oyun'una gelip bizde komşumuzu,arkadaşımızı,dostumuzu ötekileştirip zararlı bir unsur olarak görüp onu bilinçaltımıza yerleştireceğiz.Yahut bizden farklı olanın aslında bizim zenginliğimiz olduğunu bilip o zenginliğin artması için o zenginliğin derinlik kazanması için bizde elimizi taşın altına koyacağız. Bunu yaparak hem devletin belli bir dönem bir topluluğu düşman görüpte onlara yaptığı eziyetin sonucunda oluşan travmayı atlatmalarına yardımcı olup toplumsal barışın sağlanmasına katkıda bulunacağız hem de geçmişte bizim de devletin bu 'oyun'una gelip kırdığımız,üzdüğümüz,eziyetler ettiğimiz kardeşlerimize,dostlarımıza,komşumuza vd. pişman olduğumuzu ve gerekli dersleri aldığımızı göstermiş olacağız.

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.