''ÖZ''ümüz

30.12.2013 22:26:54
A+ A-

Hayatımızda zorluklarla karşılaştığımız dönemler olabilir. Dünya'nın yeni bir arayış içinde olduğu bu zamanlarda manevi dünyamızdaki boşlukların arayışı içinde yöneleceğimiz mucizevi güç Sevgi'dir.

Sevgi'yi farklı şekillerde algılayabiliriz. Eş, çocuk, arkadaş yada hayvan, doğa vs. Sevgi farklı şekillerde gelir yüreğimize. Sabır gerektirir, özveri, emek, sorumluluk ve temelinde güven.

Benim vurgulamak istediğim bu, Sevgi olarak değerlendirdiğimiz ilişkilerimizdeki kaynak ki bunu sağlayan yüreğimize döken hatta Öz'ümüzde yaratılışımızda bize armağan edilmiş olan mucize, eksiksiz ve tam, bütünlük içinde bizi dünyaya getiren ve hayatın içinde bizi kendine hasret bırakan mucizevi değer SEVGİ. Öğrenmemizi ister, tecrübe edebilmemiz için farklı şekillerde ulaşır yüreğimize. Sorulması geren soru; nedir bunun kaynağı ve ne sağlar bu duyguyu aramızda?

Arayacağımız Öz'dür, yaradılış kaynağımızdır bizim. Bizi biz yapan, insanım, hayattayım sözünün ötesinde yaşıyorum demenin hazzını, sevincini, özgürlüğünü verecek olan değerdir  bu ve dışarıda aranılacak bir değer değildir, varlığı tüm evreni kaplayacak kadar büyük ve sonsuzken içimize, yüreğimize gizlenmiş büyük bir aydınlanmadır.

Bizi varoluşumuzun temel noktasına götürür. Sevgi, seçim değildir. Eğer onu seçim ve zayıflık olarak değerlendirirsek dünyaya, hayata doğuşumuzdaki ruhumuzun tam ve eksiksiz oluşunu inkar etmiş oluruz. Acı çekeriz o kaynağın yokluğunda.. Yokluğunda diyorum çünkü yeri hiç bir şeyle doldurulamayacak bir hazinedir O.. Sevgi; zorluklarla mücadelemizde bizi zorluklara karşı savaşımızı kazanmamızı sağlayacak pek çok güzel değeri barındırır. Mutluluk, huzur, sevinç vs. Çünkü güven sevgi üzerine inşa edilir, tevekküldür. İçinde barındırdığı bu kadar güzel değerler bizim sağlıklı, nitelikli ve kaliteli bir yaşam sürmemizi sağlar. Kaynaktır Sevgi bize yaşıyorum sözünün hakkını  verdiren.

Sevgi ile yaratılmış olduğumuzu unutmamak gerekli.. Yazımın başında belirttiğim gibi; hayatımızda zorluklar olabilir. Bu arayışımızda yaratılışımızda ki özümüzden  kısa bir ayrılık halidir. Fakat muhakkak bir şekilde karşımıza çıkacaktır Sevgi, onu anlamamız ve öğrenmemiz için, O'nu bilmemiz için.

O'nu öğrenmek ve bilmek kendimizi de öğrenmek ve bilmektir, özümüzdür O.

Karşımıza çıktığında büyük fırsattır bu bizler için. Tüm sorumluluğumuzla, sabır ile öğreniriz O'nu, öğretir kendini. Aradığımız büyük mucizevi, değiştiren, dönüştüren muhteşem bir güçtür ki tüm zorlukları bu kaynak ile aşabiliriz..

Kişisel gelişimimizdir bu değeri öğrenmek, sorumluluğumuzdur bizim  SEVGİ'yi bulmak.

O'nu bulmak içindir bölünmeler, O'nu bulduğumuzda bütünlüktür, birliktir bizim için.

Pınar  SABANCIYAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.