Paramızı alırken iyi, şarkımızı söylerken kötü

16.09.2013 01:10:05
A+ A-

Merhaba. Saat 00:37. Bu saatte bilgisayarın başında olmamın sebebini size anlatacağım. Eğer anlatmasam, suskun kalsam, kendimi eksik hissedecektim. Size bu gece barışamayanların hikayesini anlatacağım, gecenin sessizliğini kırarak.

Eskişehir'den çok sevdiğim dostlarım Mersin'e gelmişti. Uzun bir aradan sonra dostlarımı görecektim, onlarla güzel gün geçirip uğurlayacaktım Eskişehir'e... Güzel saatler geçiriyorduk hayallerden, kültürden, sanattan konuşuyorduk. Beraber geçirdiğimiz  zamanları anıyorduk hep birlikte. Arkadaşlarım aynı zamanda sokak müziği yapıyorlar, Anadolu'da yaşayan birçok dilin ezgilerini dile getiriyorlar, güzel bir şekilde sahip çıkıyorlar, kaybolmaya yüz tutmuş birçok dilin sesi oluyorlar sokakta... Diller onların sesiyle hayat buluyor, insanların arasında 'biz varız' diyorlar, 'bakın ezgilerimizle, türkülerimizle' varız diyorlar.

Mersin'de de müzik yapmak istediler türkülerimizi bu sahil kenti de dinlesin dediler. 'Dillerimiz her yerde olduğu gibi, burada da biz varız desin' istediler. Akşam saatlerinde yemek yedikten sonra önce sahilde müzik yaptı arkadaşlarım, daha sonra da Mersin'in en büyük alışveriş merkezi olan Forum AVM'de müzik yapmak istediler. Alışveriş merkezine doğru yola çıktık. Vardığımızda arkadaşlarımıza izin almaları gerektiği söylendi, gerekli izin alındı, hangi tür müzik yapacaksın sorusuna da 'Halk müziği' cevabını verdi arkadaşlarım ve şarkılarını, türkülerini söylemeye başladılar.

Gecemiz güzel geçiyordu. İnsanlar müziğin sesini duyunca yanımıza gelip eşlik ediyorlardı, istedikleri şarkıları söylüyorlardı.

Arkadaşlarım da insanları kırmayıp isteklerini yerine getiriyorlardı. Lazca, Hemşince, Arapça, Türkçe şarkılar eşliğinde güzel anlar yaşanıyordu. Ta ki Kürtçe şarkılar söylenilinceye kadar... Kürtçe şarkılar söylenilmeye başladığında Forum AVM'nin güvenlikçisi yanımıza gelip Kürtçe müzik yapılmasının yasak olduğunu söyledi. Şaşırıp kalmıştık. Bu topraklarda yaşayan bir halkın türküleri nasıl yasak olabilirdi bunu anlayamıyorduk... Bizi dinleyen insanlardan hiç bir ses çıkmazken, özel güvenlik faşizan bir tavırla 'Kürtçe şarkı söylemek yasak' diyordu.

Güvenlik danışmanı yanımıza geldiğinde yaptığımız müziğin yasak olduğunu, sadece Türkçe pop yapabileceğimizi söyledi. Arkadaşlarım ise onlara halk müziği yaptıklarını söylemişlerdi. Halkın da gücüyle tepkimizi ortaya koyduk ve tekrar onlarla beraber türkülerimizi söyledik...

Gecenin en güzel sözleri ise güvenlik danışmanına 'Kürtlerin parasını almayı biliyorsunuz da müziğini dinlemeye gelince mi kötü oluyor' diyen abimizdi. Kendisine çok teşekkür ediyoruz. Evet paramızı verirken iyi, ama şarkımızı söylerken kötü. Ne acı bir şey...

Arkadaşlarım türkülerle veda ettiler Mersin'e ama giderken faşizme inat türkülerin, ezgilerin kardeş olduklarını faşizan bir tavırla dilleri yasaklamaya çalışanların yüzüne bir tokat gibi vurup gittiler...YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.