PAYLAŞMADAN PAYLAŞILMAZ

22.03.2013 12:03:52
A+ A-

 

Dün Diyarbakır'ın, Türkiye'nin, Ortadoğu'nun belki de dünyanın en önemli günlerinden biriydi bence. Dünyanın gözü baharın, direnişin, özgürlüğün bayramı Newroz ve Newroz'la birlikte Abtullah Öcalan'ın mesajı üzerindeydi. Öcalan'ın mesajı okunduğunda milyonların içinde bir umut ışığı parıldadı.

Öcalan şöyle diyordu;

Tüm Türkiye ve Ortadoğu halkları ile birlikte demokratik, barışçıl bir dünya kurmak için demokratik sivil bir mücadeleye çağrıda bulunuyordu. Tüm ezilen, sömürülen halklar, emekçi halklar ile birlikte onurlu bir barışı ve demokratik özgür bir yaşamı inşa etmek için çağrıda bulunup her kesimden destek istiyordu. Yeni bir başlangıç için elinde silah bulunduranlara DUR emrini veriyordu.

Ancak ne hikmetse bu mesajı okuyamayanlar suni bir gündem oluşturmak amaçlı mı yoksa ciddi olarak mı anlayamadım APO posterlerinin ve PKK flamalarının suç teşkil ettiğini ve görevli merciilerin gereğini yapacaklarını dile getirdiler. İçişleri Bakanı Muammer Güler'den bahsediyorum. Çok gereksiz bir açıklama olmasına rağmen.

Ve tutmamış olacak ki Başbakan ortaya çıktı ve Newroz alanında neden Türk Bayrağı olmadığını kendine dert etti. 

Şimdi soruyorum; Ey Başbakan böyle bir mesaj karşısında verecek cevabın mı yoktu. Onu da geçtim, karşılıksız şartsız elindeki tutsakları serbest bırakarak büyük bir adım atmış olan taraf var ve yetmez diyerek kendi silahlı güçlerine çekilin bu işi diyalogla çözeceğiz diyerek ölümleri durduran daha büyük bir adım varken siz taraf olarak hangi adımı atacağınızı söylemeniz gerekirken neden Türk Bayrağı yoktu diyorsunuz. Bu adımların etkisini ve görünürlüğünü bu şekilde yok sayamazsınız. Bir halkın her şeye rağmen helalleşmek istemesini görmezden gelemezsiniz.

Bunca sene kendisine bu bayrakla zulüm, işkence edilen bir halktan bahsediyoruz. Belki o bayrak orada asılsaydı insanlar tepki göstermeyecekti, belki de çok daha büyük bir coşku olacaktı. Ancak siz daha bu halkla bu bayrağı paylaşabileceğinizi gösteremediniz ki. Siz en azından bayrağa Türk Bayrağı değil de Türkiye Bayrağı veya Türkiye Halklarının Bayrağı diyerek bir adım atsaydınız belki bu dediğinizde haklı olabilirdiniz. 

Eğer ki Newroz alanlarında Ay Yıldızlı güzel bayrağı görmek istiyorsanız öncelikle onu Türkiye halkları ile paylaşabileceğinizi gösterin. Paylaşmayı kabul ettiğiniz gün bilin ki Ay Yıldızlı bayrak Newroz alanlarında da diğer halkların gönlünde de kendine yer bulacaktır...YORUMLAR

barış -

gerçekten de önce onun kürtlere de ait olduğunu sizin kabul etmeniz gerekiyor

0 1
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.