PKK, Şemdinli ve Çözüm Süreci

26.03.2013 12:55:41
A+ A-

Savaşın ilk başladığı Şemdinli’den barış adımlarının atılması umut verecektir.

Şemdinli ifade edilince akla gelen ilk soru nitekim PKK ve çatışmalı ortamdır.

Şemdinli’nin Kürt tarihinde ve PKK tarihince önemli bir yeri vardır.

Nitekim Kürt tarihinde büyük bir öneme sahip olan Şemdinli son zamanlarda politikacıların cirit atmak istediği ve belli başlarına kılıf uydurarak ifade ettikleri bir kent olmuştur.

1833-1837, Mir Muhammed (Soran) İsyanı, 1843, Bedir Han İsyanı, 1855, Yazhan Şer İsyanı’ndan sonra 1978 -1881 Şemdinlili Şeyh Übeydullah Nehri isyanı gelişmiştir. Şeyh Ubeydullah Nehri, Nakşibendi Tarikatı'nın öncüsüdür. Ve aynı zamanda iki yüze yakın köyü olan bir Kürt feodalidir. Tüm bu nüfuzlarını kullanarak halkı direnişe çağırır. Hakkari, Osmanlı'nın denetiminden alınır. Kürtlerin birleşmesini isteyen Şeyh Ubeydullah bir toplantı düzenler. Kürt ileri gelenlerinin hepsi çağrılıdır.

Şeyh Übeydullah Nehri Türbesi Şemdinli’nin Bağlar Köyü’nde bulunmakta ve günde onlarca kişi tarafından da ziyaret edilmektedir.

Kürt tarihinde önemli bir yere sahip Şemdinli, PKK tarihinde de önemli bir yere sahiptir.

PKK, 29 yıl zaman zarfında planları ve projelerinde ilk olarak Şemdinli’de hayata geçirmiştir.

PKK’nin ilk silahlı mücadelesi 15 Ağustos 1984 tarihinde Şemdinli ve Siirt’te başlamıştır.

PKK, Şemdinli’de birçok karakol baskını düzenlemiş ve bu baskınlar da en kanlı baskınlardan biri olmuştur. PKK, 29 Eylül 1992 yılında Derecik Karakolu’na baskın düzenlemiş, karakol baskının da 28 asker yaşamını yitirmiştir. Bu baskın PKK’nin en kanlı baskınlarından biri olarak bilinmektedir.

PKK, çatışmalı süreçte ilk olarak Şemdinli’de asker kaçırmıştır. PKK, 4 Ağustos 1991’de Şemdinli’nin Samanlı Karakolu’na baskın düzenlemiş, baskında 10 asker yaşamını yitirmiş, 7 asker kaçırmış, 9 asker de yaralanmıştır.

PKK lideri Abdullah Öcalan Kenya'dan Türkiye'ye getirilmesinin ardından barış umutları artmış çözüm süreci için bir takım adımlar atılmıştır. Bu adımların bir tanesi de PKK lideri Abdullah Öcalan’ın çağrısı üzerine 1 Ekim 1999’de Ali Sapan, Seydi Fırat, M. Şirin Tunç, İsmet Baycan, Sohbet Şen, Yüksel Genç, Yaşar Temur ve Gülten Uçar'dan oluşturulan 8 kişilik Birinci Barış Grubu, Şemdinli ilçesine bağlı Gelişen köyünde yani İran, Irak Türkiye’nin kesiştiği Şeytan Üçgeninden Türkiye'ye giriş yapmıştır.

PKK, 27 yıl aradan sonra yani 11 Eylül 2011 tarihinde yeniden şehir merkezine inerek marş söyle söyleye Şemdinli ilçe merkezinde bulunan İlçe Jandarma Komutanlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne eş zamanlı saldırı yapmıştır.

PKK, ‘Devrimci Halk Savaşı’ adı altında başlattığı mücadeleli süreç ilk Şemdinli’de başlamıştır. PKK, 2012 yılının kendileri için önemli olacağını belirtmiş ve 23 Temmuz 2012’de Şemdinli’de ‘Devrimci Halk Savaşı’ mücadelesini başlatmıştır.

PKK, ‘Devrimci Halk Savaşı’ adı altında Şemdinli’de başlattığı mücadele sonucunda günlerce Şemdinli – Derecik karayolunda yol kesme eylemi gerçekleştirerek kimlik kontrolü yapmış, süreç hakkında halka propaganda yapmıştır. Yine Şemdinli ilçesinde bir dizi temaslarda bulunmak isteyen ve aralarında BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, DTK Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un da aralarında bulunduğu heyet PKK’nin kimlik kontrolüne takılmıştır. PKK, 18 Ağustos 2012 tarihinde milletvekillerinin yolunu keserek kimlik kontrolünün ardından BDP’li vekillerle kucaklaşarak alandan uzaklaşmışlardır.

PKK, Şemdinli’de son olarak Şemdinli merkezden çok rahat bir şekilde görünebileceği Goman ve Beyaz Taş’a dev bir PKK bayrağı dikmiştir.

Bu son zamanlarda sürecin çok iyi ve halk tarafından da olumlu gördüğü ve desteklediği bir şekilde işlendiği bu sıralarda PKK’nin çekilmesinden söz ediliyor. Yukarıda belirttiğim gibi PKK tüm zaman diliminde ilkleri Şemdinli’de gerçekleştirdiği gibi çekilme taktiğini de yine Şemdinli’de gerçekleştirecektir.

Peki Şemdinli’de çekilme hangi noktalarda olacak ve nasıl bir taktik uygulanacak?

Bilinmelidir ki; PKK Şemdinli ve kırsalını çok iyi biliyor. PKK’nin Şemdinli sınırında çekilmesi için önce askeri yığınağın durması, sınır bölgelerde bulunan askerlerin geri çekilmesi yada PKK’lilerin geçiş güzergahlarında gerekli güvenliğin sağlanması gerekir. Çünkü PKK’nin çekilebileceği bütün noktalara ağır kış şartları olmasına rağmen helikopterlerle askeri yığınak devam ediyor.

Ağır kış şartlarına rağmen helikopterlerle yığınağın durması durumunda PKK, Şemdinli ilçesinin kırsalındaki 5 ayrı noktada çekilmeye başlayacak.

Bu noktalar sırasıyla

 

 • Basyan vadisi

 

 • Balkaya dağları

 

 • Hakurk kırsalı

 

 • Çarçella

 

 • Şehidan dağları

Fakat bilinmelidir ki; PKK’nin belirttiğim bu noktalardan çekilmesi için o noktalara yakın bulunan askeri birliklerinde ya çekilmesi gerekir yada gerekli güvenliği sağlanması gerekir. PKK’nin 2012 yılında Şemdinli’de ‘Devrimci Halk Savaşı’ adı altında başlattığı mücadele sonrasında Şemdinli’deki askeri birliklere son donanımlı ağır silah yığınağı yapıldı. Nitekim PKK Şemdinli’nin hangi noktasından çekilirse çekilsin birçok karakol ve sınır birlikler tarafından tespit edilecektir.

 

 • Ortaklar Karakolu ve sınır birlik (Basiyan Vadisine yakın)

 

 • Aktüürn Karakoluna bağlı Bayrak tepe (Çarçella’ya yakın)

 

 • Umurlu Karakoluna Bağlı Sınır Birlik ( Balkaya Dağlarına yakın)

 

 • Tekelli Taburu ve Gedik Tepe          (Hakurk’a yakın)

 

 • Yeşilova ve Sınır Birlik                      (Kanireş’e yakın),

 

 • Gelişen Karakolu ve Sınır Birlik          (Kanireş’e yakın)

 

Bu karakolların ve sınır birliklerin gerekli tedbiri almaları sonucunda başarılı bir şekilde çekilme olacak süreç belirtilen düzeyde işleyecektir. Bu karakol yada sınır birliklerin olası bir girişimde bulunması halinde süreç baltalanacak çok daha ağır ve şiddetli bir süreç başlayacaktır.  

Sürecin daha iyi bir şekilde işlemesi ve başarılı bir çekilmenin gerçekleşmesi için halkın da son derece sağduyulu olması ve süreci desteklemesi gerekir. PKK’nin çekilmesi durumunda halkın da gerekli hassasiyeti göstermesi yönünde tavır almalı ve sorumluluk sahibi olmalıdır.

Bilinmelidir ki, PKK’nin çekilmesi pek kolay olmayacak. PKK, gerekli güvence almadan böyle bir adım atmayacaktır. Yine bilinmelidir ki; PKK ilk olarak Şemdinli’de çekilmeye başlayacaktır.

Savaşın ilk başladığı Şemdinli’den barış adımlarının atılması umut verecektir.

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.