RADİKAL GAZETESİNDE BARIŞIN DİLİ OLMAK

08.01.2013 01:12:08
A+ A-

Gazetecilik,başlı başına bir duruş,bir haykırış,bir sestir.

Zamanın,yaşantıların,dile gelişidir gazetecilik.

Hayatın olağan akışı içerisinde,insanların beklentilerini,arzularını,merak ettiklerini yansıtan bir sestir gazetecilik.

Çünkü her şeyden öte,toplumun ana dinamiğidir gazetecilik.

Kimi zamanlar hayatın resmi,kimi zamanda barışın dili oluverir gazetecilik.

Tıpkı RADİKAL GAZETESİNİN barışın dili olmadaki rolü gibi.

Hepimiz,belkide hayatlarımızın dönüm noktasını oluşturacak bir süreci yaşıyoruz.

Sıkıntılı zaman dilimlerini,bu toplum,hep beraber hissederek yaşadı.Ama çoğu zamanlar,bu hissiyatlarımız,acıdan ve gözyaşından öteye gidemedi.Mutluluk,sevgi ve barış,bu toplumdan uzak kala kala,bizlerde nihayetinde,barışa ve mutluluğa uzak kaldık.Ne özgürce yaşayacağımız bir düzen kurabildik kendimize,ne de güvenle planlayacağımız bir gelecek oluşturabildik yaşantımıza.Ama hayat,belliki,bu toplumun acı çekmesinden bıkmış olacak,hepimize,hayatlarımızın dönüm noktasını oluşturacak bir süreci yaşatıyor.

ve hayat,bu sürecin adını BARIŞ diye tanımlayarak,bizlere sunuyor.

BARIŞ,erdemli olmanın,insanı referans almanın adıdır.Çünkü yaşam,ancak barışın şemsiyesi altında güzel görünebilir.Savaşlar,kıyımlar,ancak ve ancak,barışın,adaletin ve demokrasinin ışığıyla önlenebilir.Belki de hayat,bu ışığı son kez bizlere veriyor.

30 yıldır devam edegelen bu kanlı sürecin bitmesi adına,yeniden başlayan görüşmeler,ve bu görüşmelerin kamuoyunda  bıraktığı olumlu tepkiler,barış için gereken olgunluğu sağlamış görünüyor.Bu olgunluk,hemen hemen tüm bireyler açısından,heyecan verici bir bekleyişide beraberinde getiriyor.Zira bu beklentinin esaslı noktası,hayatlarımızın dönüm noktasını oluşturmasıdır.

Ancak her şeyden öte bir toplumda barışın sağlanabilmesi için,belli bir takım ana dinamiklerin ağırlığını ortaya koyması gerekir.Değişimi,sevgiyi ve barışı dillendiren bir dinamiğin olması,kin ve nefretin,savaşların ve ölümlerin durmasını sağlayabilir.Temel ana dinamikler,ancak,barışın dilini haykırmakla,barışın sağlanmasına yardımcı olabilirler. 

İşte bu dinamiklerin başında da RADİKAL GAZETESİNİN geldiğini söylemek,mübalağa yapmış olduğumuzu göstermez.Aksine,bunu söylemek bir haktır bence.Zira RADİKAL GAZETESİNİN,barış adına ortaya koyduğu duruşu hepimiz görmekteyiz.BARIŞIN ÖZLEMİNİ ÇEKENLER için,barışın dili olmak isteyenler için,dost bir kapıdır RADİKAL GAZETESİ.

Çünkü RADİKAL GAZETESİNDE barışın sesi olmaktır,esas niyet.

Yazarlığın,haberciliğin anlamı,hiç bir baskı altında kalmadan,özgürce,barışa koşmaktır.

İşte RADİKAL GAZETESİNİN göstermiş olduğu davranış da budur.Bu yüzdendir ki,RADİKAL GAZETESİNDE barışın dili olmak,önemli ve esaslıdır.TÜRKİYENİN içinde bulunduğu bu süreci başarıyla atlatması,tüm gönüllerin dileği,özlemi ve hasretidir.İşte bu özlem ve hasret içerisinde,RADİKAL GAZETESİNDE barışın dili olmak,ve bir nebze de olsa barışın diline katkı sağlamak,en güzel duygudur bence.

RADİKAL BLOG yazarı olarak,RADİKAL GAZETESİNİN,barış adına göstermiş olduğu bu onurlu tutum karşısında,sessiz kalmak,vicdansızlığın resmini çizmektir.Bu yüzden,bu onurlu duruşa alkış vermek bizler için elzemdir.

Bu yazıyı kaleme almamda ki niyet de,RADİKAL GAZETESİNİN diğer gazetelerden farkını anlatmaktı.

ve son sözümü radikalce söylemek isterim:

Barışa koşmak adına,var olsun RADİKAL GAZETESİ. BARAN KILIÇ

HUKUK FAKÜLTESİ ÖĞRENCİSİ


 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.