Reyhanlı Notları: 1

14.06.2013 04:12:37
A+ A-

15 Mayıs 1919'da Hasan Tahsin'e, Süleyman Fethi'ye, Mustafa Kemal'e İzmir ne anlam ifade ediyorduysa, bugün Reyhanlı odur. O günün şartlarında kim işgal gücü ile uzlaşıp anlaşmışsa, bugün Reyhanlı'ya sırtını dönen odur. Bu savaşı hafızası güçlü olan kazanır.

...

Eski gol kralı, yeni milletvekili Hakan Şükür'ün twiti: "Sn. Başbakan Sn. Başkan Obama ile Regaib kandilinde, Gül bahçesinde, yağmur altında 2 dost gibi konuşuyor." Ya şuna ne dersiniz sayın vekil:"Reyhanlı halkı, Regaib kandilinde, gül bahçesine çevirdikleri taze mezarlarının başında, yağmur altında kanlı gözyaşları akıtıyor!"

...

Reyhanlı Katliamı'nın ardından hükümet üyelerinin katıldığı şaşalı düğün, dernek serbest, 19 Mayıs kutlamaları iptal!Tam tersine daha bir sarılsana ulusal birliğine, inadına sallasana bayrağını! Olmuyor mu?

...

Reyhanlı'dan öyle fotoğraflar düşüyor ki, ortalığı kan gölüne çevirmek sözünün mecaz olmaktan çıkıp birebir yaşandığı görülüyor, bakamıyorsunuz bile. Yurtdışı haber ajansları ve ilçeden görgü tanıkları ifadeleri ölü sayısının belirtilenden kat kat yüksek olduğunu savlıyor ki umarım çarpıtmadır, yanlıştır. Kaldı ki ölü sayısı açıklanan kadar bile olsa, bu çaplı bir terörü, herhangi bir örgüt tek başına karar alıp uygulayamaz. Bu işin arkasında bir ya da birden çok devletin yüksek menfaatleri var. Taşeronluk var. Hıyanet var. Bu yüksek menfaatler hangi devletlere aittir bilmiyorum (esasında tahmin ediyoruz hepimiz) fakat Türkiye Cumhuriyeti'ne ait olmadığı kesin. Bu mezbahaneyi işletenlerle birlik olanlar bir gün gelir, bu halka tarih önünde hesap verirler.

...

Fatma bebek ve diğer 51 can bomba ile yok edilirken, patlama anını kameraya kaydeden militanlar, tekbir getiriyor bir yandan! Zaten saldırıyı da üstlendi bir örgüt. Bu görüntülerin linkini paylaşamıyorum, zira hükümet yayın yasaklarını devreye soktu. Biraz araştırırsanız bulma ihtimaliniz var. Bir süre sonra yetkililerden, "kimse Türkiye'nin sabrını sınamasın" klişe açıklamaları geldi! Sınamak mı? 52 canını aldılar senin, sınaması mı kalmış bunun! Türkiye, dünya üzerinde terörle bir yerlere gelinebileceğinin en somut delili olan ülke konumundadır ne yazık ki! Evlat acısının frekansını yayın yasağıyla engelleyemezsin. Binlerce ışık yılı uzaktaki galaksilerde, Fatma'nın gülen yüzü, güzel kokusu dolanıyor şimdi. O ananın, babanın, ninenin çığlıkları evrende fır dönüyor. Hiç bir yasak, hiç bir vicdansızlığı sonsuza dek saklayamaz.

...

Ölü sayısı bir anda 52'ye tırmandı! Üç yaşında Fatma bebek de var ölenlerin içinde. Milliyeti, sınıfsal aidiyeti önemsiz, bildiğin melek! Hangi kutsal ideolojiyi kefen yapıp bu bebeğin üzerine örtebilirsiniz şimdi? Hangi demagog, hangi politikacı "sabır" dileyebilir anneler gününden bir önce üç yaşındaki evladı yakılan bir anneden? Hangi ülkü, hangi ülke, hangi bayrak, hangi din, hangi tanrı çünkü ben bir bebeğin aziz canından daha kutsalım, önemliyim diyebilir o annenin gözlerine bakarak? Bir bebek ölüsü kaç petrol kuyusu, kaç oy, kaç dolar eder? Çakallar silah satacak, sırtlanlar petrol içecek diye meleklerimizi, insanlarımızı yakıyorlar. Kurtarıcı diye seçtiğiniz çobanlar, artık birer ikişer değil düzineler halinde kurtlara satıyor kuzularımızı. Ne zaman adam olacağız, ne zaman? Savaşa hayır!

...

Adamlar savaş uçağını düşürdü, anlamazdan geldin. Sınır öteni bombaladı, tınmadın. Suriye'nin de Irak gibi bölüneceğini, Güneydoğu Anadolu'yu da kapsayan, hesapta bağımsız, ABD'nin uydusu olacak bir Kürdistan'a hazırlık yapıldığını bilmeyen kalmadı. Esad rejimini yıkacağım söyleminin arkasına saklanıp, ABD'nin ortadoğu planlarına maşa olmayı kabul ettin. Tezkereye MHP bile onay vermişti hatırlarsanız! Şimdi her şey hazır. Sen kendi ülkeni böldürmeye dünden razısın hatta bu değirmene su taşıyorsun ama bak işte beğenmediğin Esad ülkesini bir arada tutmak için canını dişine taktı, savaşıyor. Bir bakıma bu ABD'nin ortadoğu planlarına karşı, Rusya'nın bir ikazı olarak da okunmalıdır. Tabii anlamak istersen. Yok ben tek adamlığımın daha da pekişmesi için illa ki savaşacağım diyorsan, ben kendi adıma savaşa hayır diyorum. Savaşmayı çok istiyorsan buyur kendi eşini dostunu, evladını gönder! Otuz yıl boyunca teröre kırk bin evladını kurban eden bu ülke, ABD'nin petrol ihtirasları için Suriye bataklığında binlerce evladını kurban etmeyecektir. Türkiye'nin savaşa girmesi, Suriye'nin bölünüp bir parselinin bağımsız Kürdistan emeline yamanması, acaba kimlerin ekmeğine yağ sürer? PKK ile savaştığımız yetmedi, bir de PKK için mi savaşacağız bundan sonra?! Uyanın be kardeşim, şu yalanların bir sonu gelsin artık!