Roboskili Aileler: "İnşallah katliamcı devletiniz yıkılır!"

08.01.2014 09:42:47
A+ A-

Genelkurmay Askeri Savcılığı'nın Roboski katliamına ilişkin verdiği takipsizlik kararına yönelik tepkilerini, bu sözlerle ifade ediyor Roboskili aileler. 

Peki, haksızlar mı?

Tam iki yıldır, kaybettikleri yakınlarının yasını tutuyorlar.

Tam iki yıldır, başka Roboski'ler olmasın diye gözyaşı döküyorlar.

Tam iki yıldır, devletin savaş uçakları ile bombalanarak katledilen yakınlarının sorumlularının ortaya çıkarılıp, yargılanmasını ve adaletin yerini bulmasını istiyorlar.

Fakat aradan bu kadar zaman geçmesine rağmen  Genelkurmay Askeri Savcılığı takipsizlik kararını veriyor. Bu karara gerekçe olarak ise, 34 kişinin ölümü ile sonuçlanan bir katliamın, 'görev hatası' olduğu belirtiliyor. 

Bu kadar basit! 

Olup biten her şey sadece bir 'hata'dan ibaret!

Yani bu karara göre Roboski'de meydana gelen hadise sanıldığı gibi değilmiş. 

Çünkü TCK'nın 24'üncü ve 30'uncu maddelerine göre TSK personeli kendisine verilen görevi yerine getirirken yapacağı bir hatadan dolayı cezalandırılamazmış! 

Görüldüğü gibi devlet zihniyeti açısından konu, zannedildiği kadar karşık değilmiş.

Bundan ötürü bir takım istihbari bilgiler ışığında normal(!) prosedürün uygulandığı bu operasyonda Genelkurmay Başkanlığı'nın bombalama emri vermesi, devlete göre şaşırılmaması gereken normal bir uygulamaymış. 

Bu nedenle TSK gibi devletin yüce(!) bir kurumunun bir suç işleyebileceğini sakın ha düşünmeyin. Kim bilir, faiz lobisi/şer odakları/karanlık güçler hükümet ile birlikte belki TSK'yı da yıpratmak istiyordur. Dolayısıyla hem bu operasyona, hem de bu karara şaşırmamak ve tepki göstermemek en güzel vatandaşlık görevidir. Şaşırılacak ve tepki gösterilecek bir şey varsa, o da bu ülkenin dış güçlerce yıkılmasına ve bu ülkenin Başbakanı'na yönelik komplo girişimlerine gözlerini kapayanlar için gösterilsin. Hem baksanıza bu karara tepki gösteren aileler "devletiniz yıkılsın" derken, nasıl da dış güçlerle aynı amaçta yan yana geliyorlar. Şaşıracak ve tepki gösterecekseniz, lütfen buna gösteriniz. 

Demek ki, Genelkurmay Askeri Savcılığı, 'Yüce Türk Milleti' adına verdiği bu karar ile bizlere aslında şunları söylemek istiyor; "Uludere'de yaşananları bu kadar önemseyip büyütmeyin. Bir hatadır olmuş. Yapılacak bir şey yok. Ülkemiz üzerinde büyük oyunlar oynanıyor. Dikkatli ve uyanık olalım. Ordumuzu yıpratmayalım, ona sahip çıkalım!"

Böylece Genelkurmay Askeri Savcılığı'nın Roboski katliamına ilişkin verdiği takipsizlik kararı ile bu katliamın sorumlularının aklanması ve bunun üstünün örtülmesinin sağlanmak istendiği anlaşılıyor. 

Roboski ve sonrasında yaşananlar bir kere daha gösteriyor ki, adına Türkiye denilen bu ülkede, adalet ve hukuk sistemi çürümüş, kokuşmuş ve yozlaşmıştır. Ne yazık ki bu ülkede adalet ve hukuk kavramları sadece kitaplarda tanımı yapılan ve devletin kurumlarında karşılaşılmayan kavramlardır. 

Ayrıca, Askeri Savcılıkça verilen bu takipsizlik kararı ile 90 yıllık Cumhuriyet tarihinde görülen devleti ve devlet adına hareket edenleri aklama çabası ise yine kendisini göstermiştir. Elbette Türkiye Cumhuriyeti, kendi kurumlarını cezalandırmayacaktır. Özellikle buna sebep olan konu Kürtler ile ilgili ise, buna hiç mi hiç yanaşmayacaktır. Dolayısıyla devlet ve iktidara göre adaletin tecelli etmesi yerine, bu kararın insani, vicdani ve hukuki olmadığını dile getirenleri ve bu katliamın sorumlularının cezalandırılmaları için mücadele edenleri 'Kürtçülük' ile yaftalamak bilinen daha kolay bir yoldur. 

Bu yüzden Roboskili ailelerin "bu sabah 34 kez daha bizi katlettiler. Sabahtan beri ağlıyoruz, bu yargıçların hiç mi vicdanı yok, hiç mi Allah'tan korkuları yok. Biz çocuklarımızın hesabını er ya da geç soracağız." demelerine her zaman olduğu gibi iktidar, yine kulaklarını kapatacak ve bu adalet talebi önemsemeyecektir.

Bu yüzden Roboskili ailelerin "inşallah bu verdikleri haksız kararlar yüzünden devletiniz yıkılır." sözlerine sebep olan acıları ve bu acıların yarattığı öfkeli yakarışları iktidar tarafından dikkate alınmayacaktır. 

Bu neden Roboski katliamının araştırılması ve faillerin ortaya çıkarılması için Meclis araştırması açılmasına ilişkin BDP Grubu'nun verdiği önerge, AKP'li vekillerin oyları ile reddedilecektir.

Fakat yine de Roboskili aileleri her ne kadar bir anlık öfke ile söyleseler de bu sözleri ile başta Kürt halkı olmak üzere bu ülkedeki bütün ezilen, yok sayılan ve ötekileştirilenlere politik olan bir mesaj göndermişlerdir. 

Bu mesajı ise şöyle yorumlayabiliriz:

"Dejenere olmuş bu kapitalist sisteme ve bu sistemin sürdürücüsü olan böyle bir devlete mecbur değiliz!" 

 

umitaggul@gmail.comYORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.