Sait Faik ve PE-KA-KE

18.05.2013 16:33:22
A+ A-

                Dünya üzerinde böyle yerler var mı bilmiyorum ama, bizim ülkemiz her hareketin yargılandığı, saç-sakaldan, gazeteden, elbiseden bile insanların yaftalandığı garip bir yer. Sakalımızı uzatsak terörist, çember sakal yapsak "yobaz", top sakal veya posbıyık bıraksak "komünist", bıyıkları aşağı sarkıtsak "ülkücü" oluveriyoruz. Türban takanlar "gerici", mini etek giyenler  "kötü kadın"; pardösü giyenler ülkücü, parka giyenler komünist oluveriyor. Ülkemizde faytalanmak o kadar kolay ki... Oturduğumuz semt, aldığımız maaş, okuduğumuz gazete, alışveriş yaptığımız süpermarket... Her şey faytalanmak için

            Bu faytalamalara ek, bir de kelime ve kısaltmaları kendi ideolojisine göre telaffuz eden insanlar var ki, bin yaşasınlar. Misal, PKK kısaltması. Şimdi bunu PE-KA-KA veya PE-KE-KE şeklinde telaffuz edenler var. Ya da CHP. CE-HA-PE diye teleffuz edenler var, teki türlü de. Son dönemde dillere pelesenk olan "ESED/ESAD" tartışması var bir de. Demem o ki, gene dünya görüşümüze göre, dilimizin kurallarını katletmekten, geri durmuyoruz. Bu kısaltmaların elbette doğru bir okunuşu var ama nedense hiç oralı olmuyoruz. 

            Böylesine garip bir memlekette tam tersine o kadar sağduyulu, dünyaya mâl olmuş düşünce adamlarımız var ki, gerçekten say say bitmez. Sait Faik de bunların başında gelir.Kendisi siyaset uzmanı ya da devlet adamı değildi ama bir hikâyesinde şöyle diyor: "(...) Nasıl bir dünya mı? Haksızlıkların olmadığı bir dünya... İnsanların hepsinin mesut olduğu, hiç olmazsa iş bulduğu, doyduğu bir dünya... Hırsızlıkların, başkalarının hakkına tecavüz etmelerin bol bol bulunmadığı... Pardon efendim! Bol bol bulunmadığı ne demek? Hiç bulunmadığı bir dünya...Her genç kızın namuslu bir delikanlıyla konuşabildiği, para için ar, namus, haya, hayat, gece, gündüz satılmadığı bir dünya... İçinde iyi şeylerle söylemeye selâhiyetle kıvranan adamın, korkmadan ve yanlış tefsir edilmeden bu bir şeyleri söyleyebildiği bir dünya..." 

           "Bir insanı sevmekle başlayacak her şey." diyor Sait Faik ama biz inatla, kamplara, sınıflara, cemaatlere ayrılıyor, birbirimizin üstüne nefret kusuyoruz. Biz birbirimizi sevmedikten sonra ha PE-KA-KA ha PE-KE-KE. Alın âkil insanlara bir öneri, PKK bundan sonra PE-KA-KE diye telaffuz edilsin, hiçbir sorun kalmaz. KA dersek kötü oluyor, KE dersek iyi oluyor öyle mi?

           Sanırım bizim birbirimize tahammülümüz yok. Ne desek boş...      

 YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.