Sakarya Fırat'ın barışa hizmet etmediği yeni mi anlaşıldı?

21.05.2013 18:40:31
A+ A-

 

Savaş kötüdür, berbattır ama savaştan daha kötüsü de vardır, o da savaşın üzerinden rant elde edip onun devam etmesini sağlamaktır. 

Üstelik bunu yapanlar klişe deyimiyle sadece silah tüccarları değildir. Onlar kendi cennetlerinde oturup başkalarının cehennemi için odun taşıyanlardır.

Bu ülkede yıllardır hep bir tarafın hassasiyeti tartışıldı gözetildi. 30 yıldır yaşananların kirli bir kardeş kavgası olduğunda hepimiz hemfikirdik ama her nedense hep bir taraf için üzüntü duyuldu.

Bir taraf "gücünü ve yaptıklarının icazetini Allah'tan alırken" diğer taraf "terörist, hain, telef edilmesi gereken zararlılar" olarak görüldü.

Yaşarken gördükleri muamele yetmiyormuş gibi cesetleriyle bile hesaplaşmaya çalıştık. Kaç defa o cesetleri almak için morg kapılarında sabahladı yakınları, cansız bedenleri almak bile çileye dönüştürüldü.

Birçoğu topraksız ak kefensiz kavuştu yaratanına, babalarının kemiklerine hasret çocuklar büyüdü. Onların da annesi-babası-bacısı-ağlayanı-üzüleni vardı ama maalesef duymadık, görmedik, hissetmedik bir türlü o tarafın bu insani yanını.

Sanki robotlara, şeytana, uzaylılara karşı bir savaş veriliyormuş hissi verildi. O yüzden yıllar geçtikçe o yara büyüdü, büyüdükçe de daha çok acı, daha çok kin ve nefret verdi.

Biz bu acılardan dolayı daha çok savaşanları eleştirdik, bir de o savaşın değirmenine su taşıyan silahsızlar vardı.

90'lı yıllarda kabus gibi çöken Anadolu'dan Görünüm adlı program bir kuşağın belleğini ve vicdanını alt üst etti. Yüzleri maskeli itirafçılar ve sürekli yan yana dizilip verilen PKK'lı cesetlerinin ardı arkası kesilmedi. Şeytanlaştırmanın her türlüsünü denediler.

Sonra devreye diyaloglu ve senaryolu savaş dizileri girdi. Adına "Sakarya Fırat" "Tek Türkiye" "Şefkat Tepe" dediler, güya kardeşliğe vurgu yapıyorlardı ancak anlatılanlar ve yapılanlar kurşun sıkmaktan beterdi.

Ölme ve öldürmenin kutsallaştırıldığı, savaşın romantik ölüm sahneleriyle çekici hale getirildiği bu yapımlar sayesinde insanlar arasındaki uçurum daha da büyüdü. Haksızlığa uğrayan da sendin, tüm bu haksızlıkların sebebi olarak gösterilen de, buna hangi vicdan dayanır?

 O dizilerde bir de "cici Kürtler" ile "öcü Kürtler" vardır, arasındaki ayrım çok keskin ve bellidir. Senaryoya göre doktor, öğretmen, asker, din görevlisi ve onları dinleyenler "iyi insan" geriye kalanlar "kaba saba" ve "şiddet yanlısıdır, insani hiçbir tarafları yok."

Eğer senaryoda o karakterlerin de bir kalp taşıdığını gösteren bir emare görürseniz, bilin ki adamımız ya "hak yolunu" bulmaya başlamıştır ya da "kalp gözü açılıp pişman olmuştur."

Aslında ana haber bültenlerinde haber olarak ekrana gelenler, yarım saat sonra Prime Time'da, bu dizilerde senaryo olarak karşımıza çıkıyordu.

"Teröristlerin ölü ele geçirilmesi"nin dizideki hikayesi de, haber dili gibiydi. Taraflı, belli bir amaca hizmet eden mekanik bir dil.

Bana göre bu diziler ve haberler sayesinde, halkın empati yapma güdüsü yok edildi. O ölü ele geçirilen kişilere hiçbir zaman bir ruh verilmedi, bir taş gibi betimlendiler.

Örneğin bölgede tartışmalı olsa da, sayısız okul ve dershane açan ve halkı eğitimle kazanma iddiası olan bir cemaat, aynı zamanda "Tek Türkiye-Şefkat Tepe" gibi iki halk arasında düşmanlık tohumu atan dizilere nasıl ev sahipliği yapar?

Kardeşlikten, cennetlerden, vaad edilmiş saadetlerden bahseden o "dervişler" acaba hiç seyretmediler mi bu dizileri? Dervişin fikri başka zikri başka olur mu?

Bir de halkın parasıyla TRT'ye çekilen Osman Sınav'ın Sakarya Fırat Dizisi vardı. 4 yıl boyunca devletin ekranında arzı endam etti.

Nihayet birileri dizinin "barışa değil savaşa hizmet ettiğini" idrak etmiş olmalı ki bitirilmesi rica edilmiş. Sanki şimdiye kadar bu dizide Keloğlan'ın Maceraları anlatılıyordu da, bu yıl barışa zarar vermeye başladı. Faydacı politikanın acayiplikleri bunlar, İdris Naim Şahin'den biliyoruz.

Peki diyelim tüm bu dizileri süreç hatırına bitirdiniz, ya bunca yıl verdikleri zarar ve halkın kafasına nakşettikleri düşmanlık portreleri ne olacak, onları nasıl sileceksiniz? Akil insanlar heyeti kurmaktan başka fikri olan var mı?

twitter.com/normalgasteciYORUMLAR

Mukemmel bir özet! -

yillarin marazini özetlediniz,eline,gönlune saglik!Denilecek birsey kalmadi,sadece göz yasartici!

0 1
??? -

Biri devlet kanalı TRT ya diğer devlet kanalı olan STV deki saçma sapan diziler^^tek türkiye,ölümsüz kahramanlar^^ ve de kurtlar vadisi gibi saçma sapan dizilere ne demeli. yıllarca karalama ve kötüleme politikaları hep devam etti ve hala da devam ediyor.devletin aklı nerdeeeee?

1 1
BARIŞ DİZİSİ -

Bu kafa "Muhteşem Yüzyıl" dizisine de "ecdadımız böyle değildir" diyen kafa. Yani bir barış dizisi olsa memlekete barış mı gelecek, hidayet dizisi olsa herkes hidayete mi erecek, şiddeti anlatan dizi olsa millet şiddete mi bürünecek, sevgiyi saygıyı anlatan bir dizi olsa kalpler çiçek mi açacak. Klavyenin başına oturunca deha zannediyor insanlar kendilerini...

1 0
White house... -

En sonunda, tesekkurler "White House"...

0 0
osman sınav'ın bize faturası! -

yorumlar için teşekkürler arkadaşlar...bu vesileyle bir şey daha eklemek istiyorum... eğer gerçekten barış süreci için bu dizi yayından kaldırılıyorsa o zaman şavaşa hizmet ettiği anlamına da geliyor. bu benim eserim olsaydı ve "barış karşıtı" diye yayından kaldırılsaydı herhalde bir daha insan yüzüne çıkamazdım ve film-dizi çekmezdim. ama sanırım osman sınav bey'in böyle bir derdi zaten yok!

5 49
ellerinize sağlık özet budur. -

bunlar hep halkın gözünü kapayan, işte gerçekler bunlar diye yapılan dayatmalar. ne yazik ki o dizileri izleyenlere!

5 64
.. -

Asimilasyonun etkilerini görmek icin biri kuzey kürdistandan(dogu ve güneydogu anadolu) digeride adiyamandan batiya düsen herhangi bir ilde yasayan ayni aileden ayni kandan 2 akrabanin siyasi durusunu karsilastirmak yeter. Kücükken "hükümet atestir, yakar herkesi; devlet dagdir deviremez kimse" ögütleriyle büyüttü nenelerimiz dedelerimiz bizi. Hükümet ve devletin tanimi onlara göre bundan ibaret. Bugün 80ine gelmis dedelerimiz nenelerimiz hala gördükleri zulüm ve yildirmanin etkisindeler, biz "türküz" diyorlar artik, bozuk türkceleriyle... Bahsi edilen kardeslik bumu acaba? "Ben bu kardesligi kabul etmiyorum" desem, nefesimi kesecek, zihni zehirlenmis birsürü kisinin oldugunuda biliyorum..

1 62
DEVLET AKLI -

Yeni anlaşılmadı,Ertürk Yöndem yöntemi işleniyordu bu güne kadar.Ayıp olmasın ve bu ne perhiz bu ne lahana turşusu gerekçesi yapılmasın diye kaldırıldı.

0 33
yüreğinize sağlık -

yüreğinize sağlık

6 100
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.