Savaş naraları atarken

01.09.2013 09:41:25
A+ A-

 

 

Zorunlu olmayan savaşların felaket getireceği Mustafa Kemal Atatürk'ün sözleriyle dilimizde

Türkiye  yakın geçmişte savaş yaşamadı. Ama günümüz savaşlarının nasıl yıkımlar getirdiğini, nasıl kalıcı izler bıraktığını görüp izlememize rağmen, Atatürk'ün Yurtta Barış, Dünyada Barış sözünü unutuyor savaş naraları atıyoruz.

Türk medyasının özellikle yandaş adı verilen medyanın dünyaya gözü kulağı kapalı. İç politikaya göre dünya politikasını yönlendirmeye çalışıyorlar.  Türk okuyucusu yanlış bilgilendiriliyor. Onlara göre, Suriye savaşı veya Suriye'ye uluslar arası müdahale çoktan olacaktı.Verdikleri haberlerle BM teftiş ve inceleme heyeti daha Suriye'ye varmadan Suriye'nin dört bir yanından vurulacağını bildiriyorlardı. Oysa kimyasal silah kullanımı incelemesi için BM heyetinin en az dört gün Suriye'de kalması gerekiyordu. Ayrıca dünya medyasında, operasyon kararı için iki haftaya ihtiyaç duyulduğu, kimyasal silahın nasıl ve kim tarafından kullanıldığının belli olması gerektiği yazılıp çizilirken, İngiltere Meclisi Suriye'ye müdahale önerisini reddettmişti. Ama bizim medya savaş naraları atmaya devam ediyordu.

ABD Başkanı Obama, konu üzerine sürekli çelişkili açıklamalar yapıyor, Almanya'dan   ses çıkmıyor, Fransa bazen bizim gibi heyecanlı görünüyordu. Bunların hiç biri, Suriye'nin kapı bir komşusu değildi.

Savaşlar ulusların çıkarına bağlı. Güç dengeleri savaşların başlatılmasında etkili. İngiltere Parlamentosunun Suriye'ye müdahale konusunda almış olduğu red kararı demokrasiye veriliyor. İngiltere çıkarlarıyla paralellik göstermese öyle bir karar çıkmaz. İşin özü, bir koyup on alma meselesi.   

Başkan Obama'nın Suriye'ye müdahale için son açıklaması "Kongreye gideceğini" söylüyor. Ve, "Dünyanın en eski demokratik bir anayasası olan bir devletin başkanıyım" diyor.

Vietnam'dan , Irak'tan ağzı yanmış Amerika, yoğurdu üfleyerek yemek durumunda. Kimyasal silah deposu diye vurulan Irak'ta hala oluk oluk kan akarken Müslüman gardaşlardan bile ses soluk çıktığı yok.

Savaşlar emperyalist ülkelerin çıkarlarını korumak için.

Savaş karşıtı gösteriler dünyanın dört bir yanında sürüyor. İngiltere Meclisi bu gösterilere uygun  karar almış göründü. Altından neler çıkacak yakında açıklanır.

Bir yanda , savaş naraları atarken, savaş karşıtı gösterilere gaz sıkan, su sıkan ve öte yanda savaş için kamuoyu oluşturmaya çalışan dünyada kaç ülke var?

Hüseyin SeyfiYORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.