Savunma insanlıkla yapılamaz mı?

05.08.2013 15:10:28
A+ A-

Münferit denilen, yani bir kişinin başına gelen olayalar beni daha çok yaralar biliyor musunuz? Çünkü toplumun genelinin umrunda olmayacağı için, savunulmaya, hakkının aranmasına daha çok ihtiyaç vardır.
 
İnsan her yerde ne yazık ki aynı insan. Mağduru da aynı insan, mazlumu da aynı insan; Yani acımasız.
 
Eğer insan gerçekten insanlığa yakışır bir insan olsa, geçmişte  yaşadığı olumsuzluklara rağmen insanlığından ödün vermez, vicdanını, duyarlılığını yitirmez. İşte bu mağdur insanların acımasızlığı beni daha da şaşırtıyor. İnsan acı yaşar da empati kurmasını öğrenmez mi? Acı gerçekten geçmişte olmasına rağmen bile insanın içindeki nefreti, öfkeyi, kini büyütür mü?
 
Ne geçiyor insanın eline insanalık dışı davranışla karşılık verince? İntikam almak amacıyla öfke hafifletmek, hangi insanlığa sığar acaba?
 
Bu düşüncelerime bugün okuduğum bir haber sebep oldu. Belki olayda öfke, kin, nefret olmayabilir de ama genelde düşündüğüm gibi insanların birbirlerine karşı nefret içinde olduklarına, dost olabilecekleri halde birbirlerini ötekileştirdiklerine şahit olmuyor muyuz?
 
Kars'ta, Ermeni sınırna kaçan koyununu kurtarmaya giden savunmasız bir çobanı Ermeni askerleri öldürmüşler. Diyebilirsiniz ki bir koyun değil mi, boşver gitsin. Hayır bence öyle değil. N'olur yani o koyun geri getirilse? N'olur yani askeri prösedürler bir kenara bırakılarak ateş edilmese ve koyun çobana teslim edilse? İnsandan, candan çok mu daha önemli askeri sistem. İnsanlar savunmalarını, insanlıkla silahsız bir şekilde yapsalar daha iyi olmaz mı?
 
Bu anlattıklarımdan Ermeni düşmanı olduğum falan çıkarılmasın. Çünkü ben kendimi hiçbir milliyete, hiçbir cinsiyete, hiçbir dine ait hissetmiyorum. Sadece vicdanımla yaşayan bir canlıyım.
 
İnsan çok zayıf bir yaratık da, eline silah geçince kendini bir şey zannedip, güç gösterisi yapma ihtiyacı mı hissediyor acaba?
 
Haber kaynağı:
http://www.hurriyet.com.tr/planet/24436557.asp


YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.